Abp. Dziwisz Metropolitą Krakowskim

admin 2005-06-01

Jego Ekscelencja
Ks. Arcybiskup Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski

Wyrażamy swoją radość z faktu, że Jego Świątobliwość Benedykt XVI właśnie Ciebie obdarzył godnością Metropolity Krakowskiego. Wraz z całym Krakowem i całą Małopolską cieszymy się, że to Ty obejmiesz Stolicę Świętego Stanisława, że to Ty staniesz się gospodarzem Pałacu Biskupiego przy ul. Franciszkańskiej 3 w Stołeczno-Królewskim Mieście Krakowie i że to Tobie będzie dane witać - w znanym na całym świecie papieskim oknie - następcę Jana Pawła II Wielkiego.

Wszystkim nam na zawsze pozostanie w pamięci posługa, jaką przez czterdzieści lat świadczyłeś największemu w dziejach Polakowi, aż do ostatniego podania Swojej pomocnej ręki. Prosimy Cię Księże Arcybiskupie o przyjęcie wyrazów naszej wdzięczności i naszego podziwu. My zaś, Małopolanie jesteśmy dumni, że największemu Papieżowi od czasu św. Piotra, towarzyszył jeden z nas, również syn małopolskiej ziemi, wychowany w Rabie Wyżnej, za którą oręduje u Boga, przedstawiony w jej herbie, Święty Stanisław. Mamy też inny powód, by wyrazić Ci naszą wdzięczność. W tak bliskim, a jednocześnie dalekim Watykanie, byłeś zawsze orędownikiem i opiekunem wszystkich samorządowców. To dzięki Tobie zawsze mogliśmy liczyć na życzliwe otwarcie drogi do Ojca Świętego.

Jesteśmy przekonani, że staniesz się godnym następcą swoich wielkich poprzedników: św. Stanisława, bł. Wincentego Kadłubka, Iwo Odrowąża, Jana Pawła Woronicza, Adama Sapiehy, Karola Wojtyły i Franciszka Macharskiego. A my - tak jak dotychczas - będziemy mogli liczyć na Twoją życzliwą pomoc i dobrą radę.

Kazimierz Barczyk
Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski

w Krakowie, dnia 3 czerwca 2005


**********


Jego Świątobliwość
Ojciec Święty Benedykt XVI

Serdecznie zapraszamy Ciebie, Ojcze święty do odwiedzenia Małopolski, ziemi zawsze wiernej Bogu i Kościołowi. Czynimy to w głębokim przekonaniu, iż bliska jest Waszej Świątobliwości nasza mała Ojczyzna. Zapewniamy Cię Ojcze Święty w imieniu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, że z jednakową radości zostaniesz powitany w Krakowie i Wadowicach, w Tarnowie i Przemyślu, Bielsku-Białej i Stary Sączu. Mamy nadzieję, iż odnajdziesz u nas ducha i wiarę podobne do tych, jakimi chlubi się Twoja ojczysta Bawaria.

Mieszkańców Bawarii i Małopolan cechuje nie tylko głęboka wiara, nie tylko przywiązanie do Kościoła, lecz także wielki szacunek do tradycji. Szacunek ten wyraża się w przywiązaniu do ziemi ojców, w umiłowaniu wartości, rodziny, wolności i godności człowieka. Ziemie te są w Europie wyjątkowo silnie zintegrowane religijnie, kulturowo i społecznie - wydały też one stokrotny plon i zrodziły obu ostatnich Papieży Kościoła Powszechnego.

W naszych sercach jest miejsce przygotowane przez Ciebie Ojcze Święty. Przygotował je poprzednik Waszej Świątobliwości, Jan Paweł Wielki, którego byłeś najbliższym współpracownikiem i przyjacielem. Wiemy jak wiele obowiązków spadło na Twoje barki, Ojcze Święty. Ufamy jednak, iż zachwycisz nas swoją wizytą, abyśmy mogli wspólnie oddać hołd Janowi Pawłowi II, który żył i umarł w powszechnej opinii świętości. Prosimy o to w imieniu Małopolski, krainy, która wbrew swojej nazwie nie jest mała. Jest wielka duchem, a przede wszystkim pełna wielkiej nadziei, że znów będzie podejmować Sternika Łodzi Piotrowej.

Janusz Sepioł, Marszałek Województwa Małopolskiego
Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa
Kazimierz Barczyk, Przewodniczący Stowarzyszenia
Gmin i Powiatów Małopolski
Mieczysław Bień, Prezydent Miasta Tarnowa
Robert Choma, Prezydent Miasta Przemyśla
Henryk Juszczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Bielsko-Biała
Ewa Filipiak, Burmistrz Wadowic
Marian Cycoń, Burmistrz Starego Sącza


**********


Abp Stanisław Dziwisz

Abp Stanisław Dziwisz, mianowany przez Benedykta XVI metropolitą krakowskim, był przez lata bliskim współpracownikiem Karola Wojtyły, a jako sekretarz osobisty papieża stał się jego powiernikiem, doradcą, przyjacielem, a w latach ciężkiej choroby - również opiekunem. Urodzony 27 kwietnia 1939 roku w Rabie Wyżnej na Podhalu, w 1963 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa Wojtyły, po czym podjął pracę duszpasterską jako wikariusz parafii w Makowie Podhalańskim. Od 1966 roku był kapelanem Karola Wojtyły. Po wyborze na Stolicę Piotrową Jan Paweł II powołał go na swego osobistego sekretarza i na tym stanowisku Stanisław Dziwisz pozostał przez ponad 26 lat pontyfikatu, aż do śmierci papieża. W 1996 roku Jan Paweł II mianował swego sekretarza tzw. infułatem numerowanym, jednym z siedmiu uprawnionych do stwierdzania autentyczności podpisu papieża. Wkrótce Stanisław Dziwisz został kanonikiem generalnym Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, a dwa lata później otrzymał z rąk papieża sakrę biskupią. Jan Paweł II powierzył mu również obowiązki drugiego prefekta Domu Papieskiego, odpowiedzialnego za przygotowywanie spotkań i audiencji papieża. Przyjął dewizę biskupią „Sursum Corda" („W górę serca"). W 2003 roku papież mianował go arcybiskupem. Pozostając u boku Jana Pawła II przez ponad 26 lat pontyfikatu, abp Dziwisz stał się też jego „aniołem stróżem". Zareagował jak zawodowy ratownik, gdy papież został ciężko ranny 13 maja 1981 roku w zamachu na Placu Św. Piotra. Lekarze w słynnej klinice Gemelli, dokąd ks. Dziwisz przytomnie kazał zawieźć ciężko rannego papieża, zgodnie stwierdzili, że Ojca Świętego uratowała zimna krew i umiejętności jego sekretarza. Jako sekretarz papieża, wiedział wszystko, ale zachowywał milczenie. Życzliwy dla ludzi, nigdy nie zabiegał o popularność i władzę dla siebie. Kiedy papieżowi coś zagrażało, ks. Stanisław pierwszy to dostrzegał - podkreślają włoscy biografowie Jana Pawła II, pisząc z uznaniem i wielką sympatią o roli abpa Stanisława Dziwisza u boku papieża.

(na podst. Onet.pl i PAP)