Deklaracja I Konwencji Powiatów
admin 1998-06-30
Deklaracja przyjęta na I Konwencji Powiatów RP w dniu 27 maja 1998 roku w Krakowie
Zgromadzeni na zaproszenie Federacji Związków i Stowarzyszeń Gmin Polskich w dniu ósmej rocznicy pierwszych wyborów do rad gminnych, na I Konwencji Powiatów RP w Krakowie z udziałem ponad 300 Prezydentów i Burmistrzów, Przewodniczących Rad przyszłych miast powiatowych, a także prasy lokalnej i organizacji pozarządowych, przyjmujemy niniejszą Deklarację.
Po ośmiu latach działania samorządu terytorialnego w gminach jesteśmy w przededniu wprowadzenia samorządu lokalnego na poziomie powiatu. Istniejące więzi historyczne, ekonomiczne i kulturowe znajdą odzwierciedlenie w podziale administracyjnym i strukturze administracji. Potrzeby wprowadzenia samorządowych powiatów nikt już nie kwestionuje.
Uważamy, że dla powodzenia reformy administracji konieczne jest równoległe realizowanie reform istotnych dziedzin usług publicznych. Dotyczy to przede wszystkim służby zdrowia i edukacji.
Opowiadamy się za wprowadzeniem od 1 stycznia 1999 roku Kas Chorych jako instytucji zapewniających należytą jakość świadczonych usług medycznych, a lekarzom i pracownikom służby zdrowia - godziwe wynagrodzenie.
Konieczna jest reforma polskiej edukacji, zarówno w sferze organizacji, jak i programów szkolnych. Polska potrzebuje szkoły stwarzającej warunki rozwoju dla uczniów i wspierającej rodzinę, a przez to będącej fundamentem rozwoju naszej Ojczyzny. W zakresie finansowania szansę taką daje wprowadzenie "bonu edukacyjnego".
Uważamy, że przedstawione przez Rząd projekty reform w służbie zdrowia i edukacji zasługują na poparcie i powinny być jak najszybciej przyjęte przez Parlament. Przekazanie samorządowi powiatowemu zadań w istotnych obszarach życia społecznego musi być bowiem poprzedzone ich gruntowną reformą.
Samorząd powiatowy, wspierany przez organizacje pozarządowe, a także prasę lokalną, która jest istotnym czynnikiem budowy autentycznych wspólnot mieszkańców, przejmie odpowiedzialność za ważne obszary administracji publicznej.
Sprzeciwiamy się projektom zmian w ordynacji wyborczej do rad gminnych polegającym na objęciu systemem większościowym małych i średnich gmin. Projekty zakładające wybory proporcjonalne w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców doprowadzą do upolitycznienia samorządów w małych i średnich miastach. Zintegrowane społeczności lokalne muszą mieć prawo do wybierania konkretnych osób. Jednocześnie opowiadamy się za przyjęciem większościowe - proporcjonalnej ordynacji wyborczej do rad powiatów i sejmików województw, która zapewni reprezentatywność samorządu dla całego obszaru województwa i powiatu, a przez preferencje dla silnych organizacji uczyni samorządy stabilnymi.
Federacja Związków i Stowarzyszeń Gmin Polskich, zrzeszająca organizacje samorządowe zarówno regionalne, odpowiadające przyszłym województwom, jak i lokalne wykonujące dotychczas niektóre zadania powiatów (w tym związki komunalne), uznała Forum Powiatów RP za formę realizacji celów statutowych. W dniu 25 czerwca w gmachu Sejmu w Warszawie spotkamy się pod patronatem Marszałka Sejmu na II Konwencji Powiatów RP.