Honorowy Kodeks Radnego

admin 1994-10-31

W poprzednim numerze "Wspólnoty Małopolskiej" prezentowaliśmy założenia do projektu Honorowego Kodeksu Radnego. Ponieważ w momencie składania gazety trwały konsultacje w krakowskich gminach a komisja Sejmiku Samorządowego nie podjęta jeszcze ostatecznej decyzji, mogliśmy przedstawić tylko dość szczegółowy opis wstępnej propozycji oraz informacje o glosach, które padały podczas dyskusji na forum Sejmiku. Ostateczna wersja Honorowego Kodeksu Radnego została przyjęta dopiero w czerwcu na ostatniej sesji Sejmiku. Nie jest to dokument wiążący dla samorządów, ale twórcy kodeksu oczekują na dyskusje w środowisku działaczy samorządowych oraz wprowadzenie zasad, zawartych w Kodeksie do bieżącej działalności rad i urzędów.

Postanowienia ogólne

1. Radny jako członek władz lokalnych ma władzę określoną prawem, musi działać zgodnie z tym prawem i nie może tej władzy nadużywać.
2. Radnego obowiązuje znajomość zasad postępowania, które nakazuje prawo, regulaminy oraz niniejszy Kodeks.
3. Radny jest zobowiązany stosować się do tych nakazów i zasad oraz dbać, aby jego sytuacja osobista nie kolidowała z ustaleniami Kodeksu i prawa.
4. Radny nie powinien nigdy być zwolennikiem działań sprzecznych z tymi zasadami ani też do nich zachęcać.

Obowiązki publiczne oraz korzyści osobiste
5. Radny realizuje swoje obowiązki w imieniu i dla całej społeczności.
6. Radny ma szczególne obowiązki względem swoich wyborców, włączając tych, którzy na niego nie głosowali.
7. Radny, nawet jeśli jest członkiem partii politycznych lub ugrupowań i pozostaje pod silną presją innych ich członków, musi pamiętać, że tylko on ponosi odpowiedzialność za wybór podjętej decyzji.
8. Radny nie powinien nigdy brać udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących spraw, z którymi wiążą się jego osobiste korzyści.
9. Radny nie powinien nigdy dopuścić, nawet jeśli szczególne okoliczności mu na to pozwolą, aby jego osobiste korzyści miały wpływ na podejmowaną decyzję.
10. Radny nie powinien nigdy robić czegoś, czego nie umiałby wytłumaczyć swoim wyborcom, jego postępowanie bowiem i to co społeczeństwo o tym postępowaniu wie, będą wpływały na reputację całej rady.
11. Radny powinien unikać jakichkolwiek powodów do podejrzeń, że jego postępowanie jest niestosowne i niezgodne z niniejszym Kodeksem oraz przepisami prawa.

Ujawnianie korzyści materialnych i niematerialnych
12. Radny jest zobowiązany do bezwzględnego ujawniania zarówno bezpośrednich jak i pośrednich korzyści materialnych i niematerialnych, włączając w to swojego współmałżonka i bliskich, które może osiągnąć w związku z rozstrzyganą przez radę sprawą, a także wyłączyć się z głosowania nad nią.
13. Radny powinien zawsze stosować zasady dotyczące ujawniania osobistych korzyści w swojej pracy z urzędnikami administracji publicznej oraz w nieoficjalnych kontaktach z radnymi, postępując nie mniej skrupulatnie niż w czasie formalnych zebrań rady.
14. Radny nie powinien nigdy pozwolić, aby powstało wrażenie, że jest skłonny wykorzystać swoją pozycję bardziej do osobistych korzyści niż dla dobra ogółu.
15. Radny nie powinien nigdy przyjmować przewodnictwa w radzie ani podejmować działań w organach rady, jeżeli sprawa dotyczy go osobiście.

Radni i urzędnicy
16. Radny nie powinien nigdy być zatrudniony jako urzędnik administracji odpowiadającej bezpośrednio przed radą, której radny jest członkiem.
17. Radny jest obowiązany do respektowania zadań, obowiązków i odpowiedzialności urzędników.
18. Radny nie powinien szukać ani akceptować preferencyjnego traktowania przez urzędników, gdy on sam, jego krewni lub jego firma załatwiają na terenie urzędu swoje sprawy jako petenci.
19. Radny powinien zawsze, uczestnicząc w podejmowaniu decyzji personalnych, kierować się oceną przydatności kandydata do zajmowania danego stanowiska lub funkcji, nie zaś innymi, pozamerytorycznymi względami.
20. Radny nie powinien nigdy ujawniać czy używać poufnych informacji dla odnoszenia osobistych korzyści lub dyskredytowania rady, organów gminy lub urzędu.
21. Radny nie powinien nigdy przyjmować nienależnych korzyści materialnych związanych z pełnieniem funkcji radnego.
22. Radny jest zobowiązany do skrupulatnego przestrzegania zasad związanych z wydatkami na realizację swoich obowiązków.