Kontrakt Regionalny Małopolski z Podbeskidziem
admin 1998-06-30
Środowisko regionalne Małopolski, w trosce o właściwy kształt przyszłego Regionu, wychodząc naprzeciw aspiracjom Podbeskidzia, gotowe jest przyjąć nazwę stosowną do granic wspólnego Regionu - Małopolska i Śląsk Cieszyński lub Małopolska i Podbeskidzie i deklaruje szczególnie duże zaangażowanie w dążeniu do osiągnięcia wspólnie nakreślonych celów zrównoważonego regionu.
1. Bielsko - Biała stanowić ma ośrodek regionalny, uczestniczący na równych prawach w kształtowaniu struktur demokratycznych Regionu. Gwarantuje się, że jeden z foteli Marszałków będzie zarezerwowany dla przedstawiciela Podbeskidzkiego. Będzie równocześnie pełnić rolę wiodącego ośrodka współpracy regionalnej z sąsiadującymi obszarami Republiki Czeskiej i Słowacji.
Gwarantuje się zapewnienie takiego układu okręgów wyborczych do władz regionalnych i parlamentu, który zapewni obecność w nich reprezentacji Podbeskidzia.
2. Inwestycje drogowe na terenie Podbeskidzia;
droga ekspresowa Kraków- Cieszyn (z obwodnicą Bielską) i droga ekspresowa Bielsko-Zwardoń, zostały już wcześniej uznane za priorytetowe w programie inwestycyjnym dla Małopolski i Śląska Cieszyńskiego, przyjętym przez Małopolską Radę Regionalną w formie uchwały w dniu 4 lipca 1996 roku. Stanowią one bowiem ważne dla całego kraju tranzytowe połączenia międzynarodowe z Czechami (przez Cieszyn) i Słowacją (przez Zwardoń), które odzwierciedlają zamierzenia tych państw w odniesieniu do rangi tych połączeń.
Władze regionalne nadadzą tym zadaniom priorytetowy charakter. W kierownictwie przyszłego regionalnego zarządu dróg gwarantuje się miejsce dla przedstawiciela Podbeskidzia.
3. Wszelkie działania w kierunku integracji z Unią Europejską, w tym dostosowanie prawa, tworzenie odpowiedniej infrastruktury instytucjonalnej, zdolnej do zagospodarowania dostępnych środków przedakcesyjnych, a w przyszłości strukturalnych, są priorytetem Małopolski i Podbeskidzia. Wobec tego za wspólny uznaje się cel wdrożenia odpowiednich programów takich jak Małopolski Program Rozwoju Wsi i Rolnictwa (sterowany przez Małopolską Radę Regionalną) czy proponowany program rozwoju turystyki w obszarach górskich (Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego). Ten ostatni program - korespondujący z głównymi celami rozwojowymi, określonymi w "Studium koordynacyjnym rozwoju polsko - słowackich obszarów przygranicznych", powinien objąć również pozostałe tereny pogranicza Regionu ze Słowacją i Czechami.
W Bielsku - Białej powinno się utworzyć Biuro Współpracy Regionalnej z Zagranicą, służące współpracy z instytucjami Unii Europejskiej.
4. Uznaje się celowość utworzenia samodzielnej państwowej Szkoły Wyższej w Bielsku - Białej w oparciu o filię Politechniki Łódzkiej oraz filii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
5. Zasady polityki regionalnej muszą być dostosowane do zasad obowiązujących w Unii Europejskiej. Pozostawiają one jednak dużą swobodę regionom w dziedzinie przygotowania atrakcyjnych warunków dla inwestorów.
Takie działania, podejmowane w oparciu o "mocne strony" Regionu, w tym Podbeskidzia, które dzięki energii i przedsiębiorczości swoich mieszkańców jest dzisiaj jednym z najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów, uznaje się za bardzo ważne.
Naszym wspólnym celem będzie stworzenie atrakcyjnych warunków dla inwestorów. Lokalizacja inwestycji temu służących (parków technologicznych, stref ekonomicznych) musi uwzględniać interesy gospodarcze Podbeskidzia.
6. Gwarantuje się traktowanie tak znaczącego dziedzictwa kulturowego terenów obecnego województwa bielskiego z równą troską, jak w innych obszarach Regionu.
7.W pełni popiera się utworzenie w Oświęcimiu ośrodka o znaczeniu międzynarodowym, z kompleksowym zapleczem o wysokim standardzie.
Oświęcim jest bardzo ważnym ośrodkiem, generującym w dużej mierze ruch lotniczy, toteż rozbudowa bazy noclegowej leży w interesie całego Regionu.
8. W pełni popiera się stworzenie instytucjonalnych gwarancji zachowania odpowiednich proporcji w podziale regionalnego funduszu ochrony środowiska.
9. Przewiduje się, w ramach wspólnej polityki regionalnej, ustanowienie w Bielsku - Białej Regionalnego Biura zajmującego się wspieraniem rozwoju ziem górskich oraz rozwoju turystycznego Regionu.
10. W pełni popiera się utrzymanie w Boisku -Białej instytucji wymiaru sprawiedliwości: (prokuratura, sąd) na szczeblu okręgowym.