Łokietek i Herkules

admin 1993-05-31

Mieszkańcom Krakowa i okolic proponujemy zwiedzenie kilku jaskiń wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwszego kwietnia rozpoczyna się sezon turystyczny i Jaskinia Wierzchowska Górna zostanie udostępniona zwiedzającym. Jak do niej dotrzeć? Do Wierzchowa dojedziemy trasą 4 zwaną również E 40, jadąc z ronda bronowickiego w kierunku Olkusza. Stąd szlak żółty zaprowadzi nas wprost do siedliska człowieka pierwotnego.

Wierzchowska należy do największych (950 m długości) i najpiękniejszych grot w okolicach, Ojcowa. Od czasu gdy Jan Zawisza zaczął tam wykopaliska w 1871 roku, do dziś nie znany wszystkich jej tajemnic. Ostatnie badania geologiczne, przeprowadzone w 1984 roku, potwierdziły przypuszczenia, grota ciągnie się w głąb masywu skalnego. Od XIX w. wydobyto tam mnóstwo kości zwierząt, które żyły tu przed erą lodowcową. Znaleziono szkielet niedźwiedzia, hieny i lwa jaskiniowego. Odkryto tu, ślady działalności człowieka pierwotnego i Sprzed 70 tys. lat. Świadczą o tym krzemienne narzędzia, siekiery i sztylety jakimi posługiwał się człowiek pierwotny.

Dziś w jaskini jest oświetlenie elektryczne, są gabloty i modele zwierząt. Niestety nie ma już zniszczonych stalagmitów (są to nacieki krystaliczne powstające na dnie jaskiń utworzonych w wapieniach, wskutek wytrącania się węglanu wapna z kapiącej ze stropu jaskini wody), które niegdyś w Wierzchowskiej miały około jednego metra wysokości.

W drodze do Ojcowa możemy zwiedzić grotę Łokietka. Wracamy do szosy i skręcamy w lewo. Dwa, trzy kilometry w kierunku Olkusza, i zakręt do wsi Czajowice. Stąd już tylko kilometr do jaskini "przytuliska" nieszczęśliwego Króla Władysława Łokietka. To on w 1300 r., "...podczas gdy Wacław Król czeski tron jego zasiadł w tajni lasów i w miejscach niedostępnych stroskane wiódł życie". Według A. Grabowskiego z przewodnika 1866 r. "Kraków i jego okolice". W Ojcowie można przespać się najtaniej w schronisku. Zajazdy w Murowni i białym Kościele oraz pensjonaty są już droższe.

Renesansowy zamek w Pieskowej Skale, zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w XIV w. był wielokrotnie przebudowywany. Dzisiaj mieści się tam Muzeum przemian stylowych w sztuce europejskiej, od średniowiecza do połowy XIX wieku. U stóp zamku i w lesie znajdują się mogiły powstańców z 1863 r. W pobliżu stoi na straży groźna - Maczuga Herkulesa.

Piotr Ferdek

Polecamy książkę Mariusza Szelerewicza i Andrzeja Górnego pt. "Jaskinie wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej".