Małopolska Jakość

admin 1997-09-30

W nowoczesnej rzeczywistości gospodarczej, w systemie gospodarki wolnorynkowej jedną z wielu przyczyn prawidłowo działającego obrotu handlowego i możliwości wzrostu gospodarczego stała się regionalizacja zarządzania polityką gospodarczą oraz konieczność promowania firm oraz obszarów ekonomicznych Kraju. Pozyskanie, dostarczenie, dobrej jakościowo informacji niezbędnej w prawidłowym handlu pomiędzy podmiotami, zarówno krajowymi jak i zagranicznymi, to jeden z najbardziej ważkich tematów z jakimi borykają się na co dzień wszyscy prowadzący jakąkolwiek działalność gospodarczą. Należy zauważyć przy tym, że w wielu branżach, w których występuje nadmierna koncentracja na rynku lokalnym, a także zbyt duża podaż, potrzebne są instrumenty promocyjne pozwalające dostarczyć informacji o produktach oraz uczynić ją atrakcyjną/dostarczając jednocześnie potencjalnemu odbiorcy pewnych gwarancji poprawności wyrobu.

Niezwykle ważnym problemem jest właściwa prezentacja społeczności lokalnych, które uczestniczą w procesach gospodarczych. Wskazywanie na ich wysoki poziom rozwoju technicznego i ekonomicznego, podkreślanie dobrych warunków struktury ekonomicznej, to podstawowy klucz do otwarcia własnego rynku na handel i inwestycje z pożądanych kierunków.

Izby Przemystowo-Handlowe powołane zostały do takich między innymi działań. Celem IP-H w Tarnowie jest reprezentowanie interesów zrzeszonych w niej firm oraz szeroko zakrojona pomoc w ich działalności. Do profesjonalnie prowadzonych zadań z zakresu promocji podmiotów gospodarczych i własnego Regionu należą między innymi:

-Targi i imprezy wystawiennicze,
- Wydawnictwa promocyjne i reklamowe
- Informacja gospodarcza

Jedną z form takiego traktowania swoich statutowych obowiązków jest organizowanie Akcji Promocyjnej- Konkursu "Najwyższa Jakość MAŁOPOLSKA", która w sposób jednoznaczny łączy w sobie wszystkie wyżej wymienione elementy.

Pomysł na uruchomienie takiego konkursu na naszym terenie wyniknął z obserwacji działalności promocyjnej gospodarek wolnorynkowych oraz potrzeby pokazania potencjału Małopolski w szerszej niż do tej pory skali. Nasza inicjatywa jest jedną z wielu propozycji do zaakceptowania i zaistnienia na stałe, po docenieniu jej wartości, efekty wskazują że tak się już stało.

Na terenie Polski południowo-wschodniej istnieje poważna ilość podmiotów zajmujących się produkcją, handlem i usługami, wiele z nich osiąga bardzo dobre wyniki gospodarcze, a ich wyroby prezentują wysokie walory jakościowe. Należy im się silna promocja.

Dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Samorządem gospodarczym a władzami administracyjnymi naszego Regionu podjęto wspólna Akcję Promocyjną-Konkursu "Najwyższa Jakość MAŁOPOLSKA".

Patronat nad tymi działaniami objęła Gazeta Wyborcza oddział w Krakowie, a wzorową pomoc świadczy nam Telewizja Kraków.

Do Konkursu mogą przystępować wszystkie firmy z Małopolski, prowadzące działalność produkcyjną, handlową i usługową. Przedmiotem ocenianym jest zgłoszony produkt, wyrób lub usługa, który wyróżnia się wysoka jakością. "Najwyższa Jakość MAŁOPOLSKA" prowadzona w cyklach zwanych Edycjami, rozpoczęcie przewidywane jest zawsze na początek roku kalendarzowego, kiedy to prowadzi się akcję reklamową Znaku.

Najwyższym Organem Konkursu jest Kolegium Znaku składające się z przedstawicieli dziewięciu województw Małopolskich. Przewodniczącym zostaje każdorazowo ten przedstawiciel województwa, na terenie którego organizowany będzie Finał Konkursu. Do zadań Kolegium należy ustalenie zasad przebiegu i terminarza Akcji, nominowanie produktów do udziału w konkursie oraz typowanie Laureatów i Wyróżnionych. Ogłaszanie wyników należy do Przewodniczącego Kolegium.

Organizatorami Konkursu są Koordynator Wiodący, a w poszczególnych województwach Koordynatorzy wojewódzcy. Do ich zadań należy prowadzenie akcji na własnym terenie, promocja Znaku, pozyskanie sprzymierzeńców i chętnych do udziału, wyjaśnianie celów i zasad Konkursu. Koordynator Wiodący czuwa nad prawidłowym przebiegiem oraz udostępnia wszelką niezbędną pomoc dla pracujących w terenie. W jego siedzibie gromadzone są dokumenty zgłoszeniowe, eksponaty, próbki badań i materiały ikonograficzne. Tutaj dokonuje się oceny jakościowej produktów przy pomocy specjalnie powołanej grupy ekspertów. Koordynator Wiodący ponosi także koszty przebiegu Konkursu.

Najważniejszymi kryteriami pozwalającymi uzyskać nominację do udziału w konkursie są wysokie walory jakościowe, estetyczne, ekologiczne oraz dobra pozycja na rynku - poświadczone dołączonymi do wniosku dokumentami.

Po uzyskaniu przez produkt nominacji Koordynator Wiodący przystępuje do powołania Jury ekspertów, które dokona oględzin produktów i wyda oceny.

Należą do nich:
a/ wysoka jakość potwierdzona badaniami instytucji do tego upoważnionymi
b/ dobre właściwości użytkowe i estetyczne
c/ zaangażowanie Firmy na rzecz ochrony środowiska
d/ dobra organizacja sprzedaży
e/ szeroki zakres promocji i informacji o produkcie
f/ dobra ocena systemu gwarancji i przydatności
g/ potwierdzenie otrzymanych medali, nagród i wyróżnień
h/ wysoki stopień konkurencyjności, dobre opinie odbiorców
i/ nowoczesność, nowatorstwo rozwiązań

Końcowa ocena dokonywana przez Kolegium Znaku na podstawie wyników badań ekspertów jest ostateczna i nie podlega weryfikacji. Podejmuje się ją poprzez głosowanie.

Nagrodami w Konkursie "Najwyższa Jakość MAŁOPOLSKA" są: Pamiątkowa Statuetka, Certyfikat nadający tytuł Laureata lub Wyróżnionego oraz prawo używania znaku, na czas do ogłoszenia Listy Nominowanych następnej Edycji (w praktyce jeden rok). Zwycięzcom przysługuje prawo starania się o przedłużenie ważności Certyfikatu oraz wpis do rejestru na okresy dłuższe, po złożeniu oddzielnych wniosków.

Koordynator Wiodący zapewnia promowanie firm i produktów nagrodzonych poprzez kolportowanie dwujęzycznego Katalogu Laureatów, udział w wystawach i targach, a także kampanię w mediach.

Dotychczasowe organizowanie i funkcjonowanie Konkursu "Najwyższa Jakość MAŁOPOLSKA" pozwala stwierdzić, ze wypracowany przez nas model promocji jest skuteczny i osiąga zamierzone korzyści zarówno dla Firm i ich produktów oraz dla całego regionu Małopolski.

Przykłady wyrobów nagrodzonych w dwu poprzednich Edycjach Konkursu można oglądać w naszych sklepach. Charakterystyczny zielony znaczek zdobi wiele produktów i materiałów reklamowych, a kupujący je przekonują się, że są to wyroby godne Znaku "Najwyższa Jakość MAŁOPOLSKA".

W I i II Edycji udział wzięło 92 produkty, Tytuł Laureata i Wyróżnionego otrzymało 85 wyrobów i usług z 54 firm dziewięciu województw Małopolski.

Zorganizowano cztery wystawy poświęcone zdobywcom Znaku, dwukrotnie stoiska z ekspozycjami NJM urządzone na Targach "Tarnowskie Promocje". Rozesłano i rozdano 8 000 egzemplarzy Katalogów Laureatów i Wyróżnionych, otrzymali je m.in. Radcy Handlowi Ambasad w Polsce, Radcy Handlowi Ambasad RP zagranicą, izby Przemysłowo -Handlowe w Kraju i poza granicami, rozdawane byty także przy okazji targów, misji gospodarczych i innych służących promowaniu imprezach.

Wielu Laureatów i Wyróżnionych skorzystało z możliwości uzyskania zniżek w prezentowaniu reklam telewizyjnych i prasowych.

Przy okazji promocji tej dostarczono jej odbiorcom niezbędnych informacji o Firmach i ich produktach oraz o naszym regionie.

Obecnie, w organizowaniu III Edycji Konkursu współpracujemy z przedstawicielami wszystkich województw. Są to Izby Przemysłowo-Handlowe z: Krakowa, Bielska Białej, Przemyśla, Krosna, Tarnobrzega, Rzeszowa i Kielc. W Nowym Sączu koordynatorem Wojewódzkim jest Wydział Polityki Gospodarczej UW.

Terminarz tegorocznego Konkursu przedstawia się następująco:
1. Inauguracyjne posiedzenie Kolegium Znaku 24 luty
2. Przyjmowanie zgłoszeń do 15 maja
3. Ogłoszenie listy nominowanych towarów 6 czerwiec
4. Prace jury, ocena jakościowa zgłoszonych towarów do 1 września
5. Wybór Laureatów i Wyróżnionych l połowa września'97
6. Uroczyste wręczenie nagród l połowa września'97
7. Wystawa nagrodzonych produktów 17-19 października'97
8. Promowanie nagrodzonych wyrobów, druk katalogu i jego kolportowanie do początku następnej Edycji.

Wystąpienie mgr Jacka Rafińskiego, Dyrektora Biura 1PH w Tarnowie, na Forum Gospodarczym SGM z dnia 15.05.1997 roku.