Małopolska w Internecie

admin 1997-04-30

Coraz więcej gmin uruchamia swoje adresy w Intemecie. Po pierwszych chaotycznych działaniach polegających najczęściej na zamieszczaniu zdjęcia z widokiem gminy i zdjęcia wójta/burmistrza, przyszedł czas na bardziej przemyślane działania. Widać coraz wyraźniej, że uruchamiając swoje strony internetowe decydenci gminni wiedzą czego po tym oczekują.

Wielu z nich wzbrania się przed podłączeniem do Intemetu z uwagi na brak zaufania do własnej kadry urzędniczej. Obawiają się, że nieograniczone możliwości sieci w połączeniu z ferią barw, dźwięku i animacji wideo oferowanych przez www zrujnują ich urząd.

Dla sfrustrowanych szefów mam kilka dobrych wiadomości. W USA, gdzie z tym problemem zetknięto się już kilka lat temu przeprowadzono specjalistyczne badania nad zachowaniem się pracowników korzystających z Intemetu. Wynika z nich, że największy spadek zainteresowania pracowników wykonywaniem swoich obowiązków służbowych następuje w momencie udostępnienia im możliwości korzystania z sieci. Wertują wtedy godzinami WWW w poszukiwaniu coraz to nowych wrażeń. Fascynacja jednak mija dość szybko. U Boeinga już po około 30 dniach większość pracowników korzystała z sieci w sposób całkowicie odpowiedzialny. Korzystanie zaś z e-mail w celach towarzyskich okazało się o wiele tańsze niż korzystanie z telefonów służbowych do celów prywatnych.

Gdy komuś jednak zabawy z siecią wejdą w krew do tego stopnia, że nie będzie mógł się opanować, można temu przeciwdziałać przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania.

W wielu gminach w dostępie do Intemetu słusznie upatruje się możliwości skorzystania z nowego rodzaju promocji lokalnych przedsięwzięć, uwarunkowań inwestycyjnych, czy walorów turystycznych. Często jednak za dobrymi chęciami nie idzie nic więcej. Brak jest informacji o podobnych przedsięwzięciach. Niejednokrotnie dostawcy Intemetu zobowiązują się wziąć tą pracę na siebie. Powstają wtedy całkiem niezłe strony WWW, jednak nadające się bardziej do reklamy mydła, czy pieluszek a nie gminy.

Działalność "Małopolska On Line" wypełniła tę lukę. Dzięki zapałowi tarnowskich samorządowców popartych patronatem Stowarzyszenia Gmin Małopolskich powstała imponująca w skali całej Polski baza informacyjno-promocyjna. Przedsięwzięcie skrystalizowało się po zawarciu (9 stycznia 1997 roku) porozumienia pomiędzy Stowarzyszeniem Gmin Małopolskich a Zarządem Miasta Tamowa w sprawie utworzenia i utrzymywania w sieci Intemet systemu zarządzania bazami danych "Małopolska On Line". Na mocy niego przystąpiono do generalnej modernizacji i poszerzania zasobów udostępnianych na tarnowskim serwerze. Marzeniem twórców baz jest zgromadzenie informacji o wszystkich miejscowościach historycznej Małopolski od Lwowa po Kraków. Wsparcie technologiczne uzyskano od Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk (IPPT PAN), z którym nawiązana została ściślejsza współpraca. Od l kwietnia będzie funkcjonował nowy adres bazy www.malopolska.ipl.net.

Zasoby "Małopolska On Line" podzielone są generalnie na prezentacje stałe i okazjonalne. Podstawą tych pierwszych jest informacja o miastach i gminach. Uporządkowana jest ona w sposób standardowy dla wszystkich miejscowości mających swoje strony www. Każda prezentacja obejmuje następujące podkatalogi: "Kto tu rządzi?" - informacje o zarządzie gminy, radzie, komisjach rady, eto.; "Gdzie to jest?" - informacja o położeniu geograficznym gminy; "Historia -zabytki" - ciekawych miejsc, budowli itp.; "Turystyka i wypoczynek" - katalog zawierający kompendium wiedzy na temat bazy noclegowej, szlaków turystycznych itd.; "Gospodarka" - opis podstawowych profili działalności gospodarczej występujących w gminie.

Do tej pory na www zaistniały: Bochnia, Czchów, Dąbrowa Tarnowska, Dębica, Dębno, Gorlice-gmina, Gorlice-miasto, Jasło, Nowy Wiśnicz, Ryglice, Skarżysko-Kamienna, Stalowa Wola, Tamów-gmina, Tamów-miasto, Uście Gorlickie, Wierzchosławice, Wojnicz, Wysowa, Zakliczyn, Żabno. W przygotowaniu są strony: Krosna, Tuchowa i Tarnobrzegu. "Małopolska On Line" posiada również linki do Zakopanego, Wieliczki, Krakowa i Rzeszowa.

Kolejną stałą bazą na tarnowskim serwerze są prezentacje firm mających swoją siedzibę w Małopolsce. Obecni są tu zarówno giganci jak np.: Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach SA, jak i drobne firmy. Swoją prezentację ma też Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego (MAAR).

Następnym stałym katalogiem jest EKOINFO - baza danych o ekologii, potrzebna w codziennej pracy urzędom gmin i przedsiębiorstwom. EKOINFO tworzona jest wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska.

Czwartym katalogiem "Małopolska On Line" jest baza "Centrum Informacji "Tarnów 2000 plus"". Znajdują się na niej wszelkie informacje o instytucji prowadzącej bazę, cenach usług, etc.

Kolejny katalog, to "Kalendarz imprez wszelakich" odbywających się w Małopolsce, aktualizowany w ujęciu dziennym.

Ponadto dostępne są: "Intergaleria pod Leliwą" - prezentacja plastyków, "Tarnowskie Interecha" - dwutygodnik artykuły z gazet, dobrane pod kątem zainteresowań polonii, która jest częstym gościem na serwerze oraz "Przewodnik po Tarnowie" zawierający szczegółowy opis zabytków miasta. W trakcie prac jest szczegółowa baza hotelowo-turystyczna Małopolski, z możliwością rezerwacji miejsc noclegowych i biletów na imprezy kulturalne. Prezentacje okazjonalne, o których wspominałem wcześniej, również zajmują poczesne miejsce na serwerze. Przedstawiane są tam w bardzo szerokim ujęciu wartościowe imprezy kulturalne, sportowe, wydarzenia społeczne i religijne, itp. o znaczeniu ponadlokalnym. Do tej pory gościły tarti: Olimpiada Specjalna Toronto 97. Festiwal Bravo Maestro96 i Festiwal Muzyki Odnalezionej i Rzadko Wykonywanej. Obecnie trwają prace nad prezentacją małopolskiej części tegorocznej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz czerwcową konferencją "Miasta w Intemecie". Katalog z prezentacjami okazjonalnymi był jednak do tej pory najczęściej odwiedzany za sprawą "Pogody dla narciarzy". Był to codzienny raport o pokrywie śniegowej w Beskidzie Sądeckim i Tatrach i stanie dróg.

Strony "Małopolski On Line" są dostępne również w wersji angielskojęzycznej. Szczególnie chętnie do Tarnowa zagląda polonia kanadyjska i australijska. WWW "Małopolski" zawiera ponadto licznik i statystykę odwiedzin, książkę kodów pocztowych miejscowości w Małopolsce i wspaniale opracowaną interaktywną mapę Małopolski.

Zespół "Małopolski On Line" prowadzi również działalność dydaktyczną. Na przykład 18 i 19 kwietnia organizuje w Straszęcinie koło Dębicy szkolenie dla burmistrzów, wójtów i innych pracowników samorządowych w zakresie praktycznego korzystania z Intemetu, szybkiego pozyskiwania dzięki niemu informacji niezbędnych w pracy, wykorzystywania go jako potężnego narzędzia do promocji gminy.

Twórcy "Małopolski On Line" zapraszają do współpracy wszystkie zarządy gmin, domy kultury, ośrodki informacji turystycznej, firmy działające na rzecz gmin, banki oraz inne firmy i osoby prywatne. Całość materiałów (tekst, grafika i foto) jest autoryzowana przez władze gminy, uzupełniana i aktualizowana na bieżąco.

Obecnie jest to największa, najbogatsza i najbardziej profesjonalna baza danych w zasobach polskiego WWW przygotowana przez samorząd terytorialny. Małopolska jest od dawna motorem postępu i pozytywnych zmian. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że inne regiony i organizacje pójdą śladem Małopolan i Stowarzyszenia Gmin Małopolskich.

Na zakończenie warto przypomnieć, że korzystając z dobrodziejstw sieci internetowej powinniśmy respektować pewien zbiór reguł etycznych i formalnych. Podstawową zasadą jest szacunek dla odbiorcy informacji. Zawsze trzeba brać pod uwagę, że może on należeć do zupełnie innego kręgu kulturowego, wyznawać inną wiarę i inne wartości. Po drugie pamiętać należy, że wysiana przez nas informacja staje się publiczna.

Przesyłane informacje powinny być możliwie krótkie. Spowoduje to mniejszy tłok na łączach oraz zapewni dokładniejsze zrozumienie nas.

Jeszcze jedna ważna zasada: w Intemecie obowiązują prawa autorskie, dlatego wykorzystując nie własne teksty należy zawsze podawać ich autora.

Tych kilka rad, zapewne niekompletnych, z pewnością pomoże Państwu pobuszować po sieci. Strona SGM: www.sgm.ipl.net