Małopolska w przekroju - Jerzmanowice-Przeginia

admin 1994-10-31

Po obu stonach drogi Kraków-Olkusz-Katowice, na obrzeżach Ojcowskiego Parku Narodowego mieści się gmina Jerzmanowice. Będąc w Krakowie, żal byłoby nie poświęcić choćby kilku godzin na jej zobaczenie, tym bardziej, że od miasta dzieli ją zaledwie 20 km. Właśnie na terenie tej gminy rozpoczyna się Jura Krakowsko-Częstochowska, kraina geograficzna, której cechą charakterystyczną są potężne wapienne skaty. W gminie takich skał, zwanych tu ostańcami, naliczono 36. Tworzą one wspaniałe widoki, mnóstwo okazji do uprawiania wspinaczki skałkowej, a ponadto kryją w sobie wiele tajemnic. Dokładnie nie wiadomo, ile jaskiń znajduje się w wapiennych skałach. Grotołazi poszukują ciągle nowych, a ich wyobraźnię podniecają liczne legendy. Największą ze znanych jest jaskinia Nietoperzowa. Jej wielki ostrołukowy otwór prowadzi do korytarzy i komór o łączne) długości 376 m. Zachowało się tam wiele nacieków, tworzących kształty warkoczy i wodospadów. W głębszych partiach jaskini zamieszkują licznie nietoperze, skąd wzięła się nazwa Jaskini. W jej korytarzach znaleziono ślady człowieka sprzed 70 000 lat [środkowy paleolit], a niektóre znaleziska dały nawet nazwę odrębnej "kulturze jerzmanowickiej" istniejącej około 38 000 lat temu. Na terenie gminy znajdują się również liczne ciekawe zabytki kultur późniejszych. Do najciekawszych należy kościół parafialny w Racławicach. Ta gotycka świątynia zbudowana została z drewna w roku 1511. Jej wiek, coraz mniej dziś spotykany charakter, cenny wystrój i niepowtarzalna atmosfera wnętrza czynią z tego kościoła zabytek najwyższej klasy. Podobnie ciekawa jest, znajdująca się w siedzibie władz gminy Jerzmanowicach - kaplica św. Jana Chrzciciela ufundowana przez jednego z uczestników Odsieczy Wiedeńskiej. Na terenie 62 km kwadratowych, jakie zajmuje gmina znajdują się też rezerwaty przyrody. W Dolinie Szklarki ścisłą ochroną objęte są buki. Turystyczne szlaki prowadzą przez piękne krajobrazy gminy Jerzmanowice do Ojcowskiego Parku Narodowego. Można mile spędzić tu kilka dni, nie nudząc się ani przez chwilę.

Zresztą z Jerzmanowicami zetknąć można się już na krakowskim Rynku Głównym. Jerzmanowiccy rzemieślnicy oferują w stoiskach Sukiennic swe wyroby z drewna - rzeźby, kasetki, pięknie zdobione szachy. Gmina oferuje również duże możliwości inwestycyjne [w zakresie turystyki i przetwórstwa owocowo- warzywnego], tym atrakcyjniejsze, że położone niemal w połowie drogi między dwoma wielkimi, zamieszkałymi przez ponad 4 miliony ludzi, rynkami: Krakowa i Górnego Śląska.

Wszelkich informacji udziela Urząd Gminy - tel. [48-12] 21 44 01 wew. 63, a wygodny nocleg można znaleźć w schronisku młodzieżowym w Łazach - tel. jak wyżej, wew. 208.

Marek Bartosik
Materiał opracowany przez Urząd Gminy Jerzmanowice-Przeginia