Nowi członkowie Stowarzyszenia Gmin Małopolski
admin 1998-03-31
Stowarzyszenie Gmin Małopolski liczy w tej chwili 148 członków. Jesteśmy największą organizacją samorządową w Polsce. Wszystkich nowych członków witamy w Stowarzyszeniu i gratulujemy podjętej decyzji, która została wyrażona uchwałą poszczególnych rad miejskich i gminnych. Jednocześnie zapraszamy także do czynnego udziału w inicjatywach podejmowanych przez SGM. Prosimy zgłaszać także własne propozycje i sugestie dotyczące pracy SGM jak i zgłaszać propozycje inicjatyw, które warto podjąć. Prezentujemy miasta i, gminy, które w ostatnim czasie przystąpiły do stowarzyszenia.
Kazimierz Barczyk
Przewodniczący SGM
Nisko
Miasto i gmina położona w woj. tarnobrzeskim w Kotlinie Sandomierskiej na lewym brzegu Sanu. Miasto Nisko to osada wczesnośredniowieczna (VIII - IX wiek), wieś wzmiankowana w kronice J. Długosza.
Dobrze rozwinięty przemysł spożywczy - Zakłady Mięsne w Nisku, drzewny, metalowy - Zakłady Metalowe NIMET URSUS w Nisku oraz szklarski. Nisko włączone jest do krajowego systemu komunikacyjnego, drogami Białystok - Lublin - Rzeszów oraz Przemyśl - Jarosław - Sandomierz. Miasto przecinają szlaki kolejowe łączące je z Przeworskiem, Lublinem i Zamościem.
Miasto i Gmina oferuje tereny budowlane, częściowo uzbrojone pod budownictwo mieszkaniowe i działalność gospodarczą, różne obiekty do adaptacji i zagospodarowania.
Atrakcyjność oferowanych terenów wynika z bezpośredniego sąsiedztwa dużego miasta przemysłowego - Stalowej Woli. Miasto i Gmina dysponuje automatyczną siecią telefoniczną, krajową i międzynarodową, siecią gazową. W trakcie budowy jest sieć wodociągowa i kanalizacyjna wraz z nowoczesną oczyszczalnią ścieków.
Naturalny krajobraz, rzeka i lasy, to niezaprzeczalne atrakcje terenów wokół Niska.
Rzeszów
Rzeszów jest stolicą województwa, leży na skraju Pogórza Rzeszowskiego w dolinie Wisłoka. Historia Rzeszowa jako osady sięga osadnictwa wczesnośredniowiecznego, zachowały się tu ślady osadnictwa z VIII i IX wieku. Graniczny gród Ziemi Sandomierskiej, opanowany na początku XIV w. przez książąt halickich, ponownie włączony do Polski w 1354 r. przez Kazimierza Wielkiego, który jednocześnie zezwolił na lokację miasta. Miasto zostało nadane Janowi Pakosławicowi, a następnie przeszło do rąk Ligęzów, Ostrowskich i Lubomirskich. Swój rozkwit Rzeszów przeżywa w XVI i na początku XVII w. Miasto podupada w drugiej połowie XVII Iw trakcie działań konfederatów barskich. Dużą rolę w ożywieniu miasta odegrało uruchomienie linii kolejowej Kraków - Rzeszów, Rzeszów - Lwów w 1856 r. W 1918 r. Rzeszów zostaje siedzibą starostwa. W latach międzywojennych Rzeszów zostaje włączony do Centralnego Okręgu Przemysłowego stając się jednym z ważniejszych jego ośrodków.
Do najważniejszych zabytków należy zaliczyć: gotycki kościół św. Stanisława i św. Wojciecha z l połowy XV w przebudowany w stylu barokowym i roko-koko z renesansowymi nagrobkami, zespół klasztoru Bernardynów z XVII w. fundacji Ligęzów, kościół pw. Wniebowzięcia NMP, zespół klasztoru Pijarów z XVII w. fundacji Lubomirskich, kościół św. Jana Chrzciciela ze stiukową dekoracją i dwuwieżową fasadą, wewnątrz wystrój w stylu rokoko z barokowymi nagrobkami. Na miejscu gdzie stał zamek Ligęzów, później Lubomirskich w 1906 r. wzniesiono nowe budynki. Zachowała się tylko wieża wjazdowa, wczesnobarokowa z około 1620 r. i fortyfikacje bastionowe typu nowowtoskiego z pierwszej połowy XVII w.
Rzeszów zamieszkały przez ponad 160 tys. ludzi, stanowi gospodarcze, naukowe i kulturalne centrum południowo-wschodniej Polski. Jest to stolica województwa i siedziba Diecezji Rzeszowskiej. Nowoczesny Rzeszów kształtował przemysł lotniczy, który rozwijany byt od połowy lat trzydziestych wraz ze stworzeniem Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP). Zbudowano wtedy Krajowe Zakłady Lotnicze, a wkrótce potem otworzono lotnisko. Obecnie lotnisko to otwarte jest dwadzieścia cztery godziny na dobę, zarówno dla lotów krajowych, jak i międzynarodowych.
Rzeszów jest miastem ludzi młodych. Uczy się w nim ponad 25 tys. studentów uniwersyteckich, niemalże taka sama ilość uczniów szkół średnich i podobna ilość uczniów szkół podstawowych. Jednocześnie średnia długość życia w tym regionie jest wyższa niż w innych regionach Polski. Wpływ na to ma klimat i warunki środowiskowe.
Brzozów
Miasto Brzozów położone jest w woj. krośnieńskim na Pogórzu Dynowskim, nad rzeką Stobnicą. Wieś znana już w XIV w. Prawa miejskie otrzymała około 1413 r. nadane przez Władysława Jagiełłę. Miasto było otoczone watami i fosami. Do XVII w. rozwijało się dzięki nadanym przywilejom królewskim. W XVI i XVII w. przeżyto kilka najazdów i pożarów, które zniszczyły pierwotną zabudowę i spowodowały ogólny upadek miasta. W czasie zaborów miasto należało do zaboru austriackiego. W czasie II wojny światowej część miasta została zniszczona.
Najważniejsze zabytki to barokowy kościół z drugiej połowy XVII wieku o nawie ujętej w kaplice z emporami, z dwuwieżową fasadą, z barokowym wystrojem i dzwonnicą z potowy XVIII w, ponadto budynek dawnego Seminarium Misjonarzy z l potowy XVIII w., Ratusz Miejski z XIX w oraz Dom Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" z początku XX w.
W okolicy znajduje się Rezerwat Leśny "Kretówki". Jest to las sosnowe - jodłowy ze skupiskiem cisa, a także Rezerwat Przyrody Cisy w Malinówce z naturalnym skupiskiem cisa.
Gmina Spytkowice
Gmina Spytkowice leży w województwie bielskim w Kotlinie Oświęcimskiej, przy południowym skraju szerokiej tu Doliny Wisły i Pogórza Wielickiego. Duża wieś istniała tu już w 1229 r. Do najważniejszych zabytków należy barokowy kościół parafialny z XVII w. z barokowym wnętrzem, ponadto gotycko - renesansowy zamek z pierwszej połowy XVI w., następnie przekształcony na rezydencję w stylu barokowym na początku XVII w. przez ówczesnego biskupa krakowskiego W. Szyszkowskiego. W okolicy znajdują się duże stawy rybne.
Rymanów
Miasto położone na Pogórzu Bukowskim nad rzeką Tabor w województwie krośnieńskim. W odległości 4 km od miasta znajduje się uzdrowisko Rymanów Zdrój w otoczeniu zalesionych gór. Występują tu szczawy chlorkowe-sodowe, bromkowe, jodkowe. Źródła mineralne zaczęto wykorzystywać pod koniec XIX wieku. Uzdrowisko rozbudowano po II wojnie światowej. Czynne są 3 zdroje do kuracji pitnej:" Celestyna", Klaudia i "Tytus" oraz zmineralizowana borowina pochodzenia leśnego z pewną ilością sodu i siarczanu.
Rymanów został lokowany w 1376 r. przez księcia opolskiego Władysława na prawie magdeburskim. W XV w. Rymanów uzyskał zezwolenie na organizowanie jarmarków na handel płótnem, handel winem węgierskim oraz bydłem. Miasto pobierało również cło nałożone na towary przywożone z Węgier i wywożone na Węgry. W czasie zaborów Rymanów znajdował się w zaborze austriackim. W XIX w. znajdowała się znana szkoła snycerska. W trakcie działań wojennych miasto zostało zniszczone w 60%.
Do najważniejszych zabytków w Rymanowie należy zaliczyć późnobarokowy kościół parafialny św. Wawrzyńca z końca XVIII w. z bogatym wyposażeniem wnętrza z m. in. renesansowym nagrobkiem Siemieńskich z końca XVI w., ponadto w Rymanowie zachowały się ruiny bożnicy z XVII w., dwór z pierwszej potowy XIX w. wraz z parkiem.
Charsznica
Obszar Gminy Charsznica wynoszący 78 km2, zaliczany jest do regionu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, subregionu Wyżyny Miechowskiej. Jest najbardziej wysuniętą na południowy zachód gminą województwa. Zasięgiem administracyjnym obejmuje 18 wsi w których mieszka 8360 osób. Na terenie gminy zlokalizowany jest m. in. Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna, Przedszkole Samorządowe oraz 6 szkół Podstawowych. Pierwsze wzmianki pisane dotyczące miejscowości z terenu gminy, datowane są na XI i XII wiek.
Do najważniejszych zabytków na terenie gminy zaliczamy:
- kościół parafialny w Uniejowie, wybudowany przez bożogrobców datowany na rok 1470 (prawdopodobnie już w 1325 r. był w tej miejscowości kościół murowany),
- kościół parafialny w Tczycy pochodzący z l pół. XV wieku.
Głównym kierunkiem produkcji rolniczej na terenie gminy jest uprawa warzyw. Szacunkowa powierzchnia gruntów przeznaczonych pod ich uprawę wynosi około 2500 ha (w tym około 60-70% stanowi areał przeznaczany pod uprawę kapusty). Specyfika produkcji zmusza do stosowania nowoczesnych metod uprawy. Dynamicznie rozwija się zaplecze związane z produkcją warzyw, przechowalnictwo i konfekcjonowanie. Dlatego też z ponad 200 podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na terenie gminy większość działa w otoczeniu rolnictwa.