Ochrona powietrza
admin 2005-06-01
Jako strona wielu konwencji i umów międzynarodowych, Polska przyjęła na siebie szereg zobowiązań w zakresie ochrony atmosfery, m.in. w zakresie
ograniczeń emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i gazów cieplarnianych. Polityka ekologiczna w woj. małopolskim, na każdym ze szczebli administracji samorządowej, wpisuje się w tę strategię, uznając że największy efekt przyniosą działania ukierunkowane na ograniczenie emisji ze źródeł komunikacyjnych,
optymalizację gospodarki cieplnej, czystszą produkcję w połączeniu z restrukturyzacją przemysłu oraz edukację ekologiczną.
Małopolskie od kilku lat notuje powolny, ale systematyczny spadek emisji zanieczyszczeń pyłowych (m.in. popiół lotny i związki metali ciężkich), choć wartości te wciąż należą do najwyższych w kraju. Jak podaje Wojewódzki Urząd Statystyczny w Krakowie, na koniec 2003 r. (są to najświeższe dane), emisja ta wyniosła 11,5 tys. ton i pochodziła głównie ze spalania paliw - 7,9 tys. ton. Niestety nadal rośnie emisja zanieczyszczeń gazowych. W 2003 r. wyniosła 13,1 mln ton (o 3,2% więcej niż w 2002 r.), czyli 5,9% krajowej emisji gazów. Głównym udziałowcem ogólnej ilości emitowanych gazów był dwutlenek węgla - 98,7%, a jego emisja zwiększyła się w stosunku do 2002 r. o 3,3%. Emisja gazów o największej szkodliwości (dwutlenku siarki, tlenków azotu) wyniosła odpowiednio 52,6 tys. ton i 23,6 tys. ton.
Na przestrzeni ostatnich 5 lat dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie głównym priorytetem, w przyznawaniu dotacji i pożyczek na inwestycje sprzyjające ochronie powietrza, była optymalizacja gospodarki cieplnej. Fundusz wspierał modernizacje kotłowni, zamiany systemów ogrzewania, wprowadzanie odnawialnych źródeł energii (ogrzewanie solarne, geotermia, elektrownie wodne, biomasa). Dzięki tym inwestycjom udało się osiągnąć wysoki efekt ekologiczny, w postaci znacznej redukcji CO, pyłów, SO2, NOx.
W 2004 r. największym projektem, na który Fundusz udzielił pożyczki była zamiana systemu c.o. z kotłowni węglowej na gazową w przedsiębiorstwie Unimięs w Chrzanowie. Roczna równoważna emisja została zredukowana o 105,2 tys. kg. O 16,1 tys. kg zredukowano z kolei emisję w Olkuszu - WFOŚiGW udzielił powiatowi olkuskiemu pożyczki na wymianę c.o. z węglowo- koksowego na gazowe w Zespole Szkół nr 1 w tym mieście. Natomiast modernizacja kotłowni z jednoczesną zamianą paliwa stałego na gazowe, na którą Fundusz udzielił dotacji Samodzielnemu Publicznemu Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku, przyniesie roczną redukcję emisji równoważnej o 13,5 tys. kg. Przy pomocy finansowej Funduszu zlikwidowano także 47 kotłowni opalanych paliwem stałym.
W tym samym roku Fundusz przeznaczał środki na inwestycje związane z oszczędnością energii. Wspomniana firma Unimięs otrzymała pożyczkę na odzysk ciepła z instalacji obiegów chłodniczych, dzięki czemu oszczędność energii wyniesie 700,90 GJ rocznie. Pozytywnie ocenione też zostały wnioski na instalacje grzewcze oparte na pompach ciepła. Centrum Informacji, Spotkań, Dialogu, Wychowania i Modlitwy w Oświęcimiu, dzięki dotacji na budowę nowej
kotłowni w oparciu o ten nośnik w Domu Pielgrzyma, uzyska 352,6 kW energii. Z kolei zgromadzenie sióstr serafitek w Białce Tatrzańskiej, wzbogaci się o 413,2 kW. Warto wspomnieć o inwestycji w gminie Lubień, która otrzymała pożyczkę na wymianę wyeksploatowanych kotłów gazowych na wysokosprawne kotły gazowe kondensacyjne w miejscowym gimnazjum. Dzięki temu redukcja zużycia gazu w placówce wyniesie 33 tys. m³ rocznie.
W zakresie ograniczania emisji, zużycia wody oraz efektywnego wykorzystywania paliw Fundusz podpisał w 2004 roku 69 umów dotyczących współfinansowania termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej.
W 2003 r. dwie znaczące umowy na inwestycje ciepłownicze, w tym, jedną z największych w ostatnich latach, likwidację kotłowni Fredry i modernizację ciepłowni Piaskówka w Tarnowie. Podmiot realizujący ten projekt, tarnowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, otrzymał 7,4 mln. zł pożyczki, a docelowy efekt ekologiczny to redukcja emisji równoważnej o 774,6 tys. kg rocznie. Drugim dużym projektem jest budowa systemu ciepłowniczego z ciepłownią opalaną drewnem w Bieczu. W porównaniu do systemów węglowych, emitować będzie o 185,2 tys. kg mniej szkodliwych substancji rocznie.
W 2003 r. Fundusz podpisał ponadto umowy pożyczki z: fundacją Zakład Wychowawczy im. Księdza Siemaszki na budowę małej elektrowni wodnej przy stopniu wodnym Kościuszko na Wiśle, Elektrownią Skawina na modernizację kotłów parowych K-10 i elektrofiltrów oraz firmą ORKA w Rachwałowicach na instalację produkcji bioetanolu do produkcji biopaliw.
W zakresie ograniczania emisji, zużycia wody oraz efektywnego wykorzystywania paliw Fundusz podpisał w 2003 roku 71 umów dotyczących współfinansowania termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej.
W 2002 r., przy wydatnej pomocy finansowej Funduszu zlikwidowano 63 kotłownie opalane paliwem stałym, w miejsce których powstały kotłownie opalane gazem, olejem opałowym jak również na odnawiale źródła energii. Najważniejsze zadania z tego zakresu to modernizacja kotła węglowego WR-10 na os. Niepodległości w Bochni - Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w tym mieście redukować będzie 91,4 tys. kg szkodliwych substancji rocznie. Z kolei Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Miechowie, która otrzymała pożyczkę na zamianę kotłowni węglowej na gazową, ograniczy emisję o 88,4 tys. kg, a Zakład Opieki Zdrowotnej im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, któremu fundusz wsparł dotacją wymianę kotłowni węglowej na gazowo - olejową, o 65,2 tys. kg. Spośród podmiotów realizujących podobne inwestycję warto wymienić Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Tarnowie Sp. z o.o. (zamiana systemu ogrzewania obiektów z centralnej kotłowni węglowej na lokalne kotłownie gazowe, redukcja 22,3 tys. kg/r) oraz firmę Becker z Zakliczyna (zamiana kotłowni węglowych na gazowe, redukcja 16 tys. kg/r). W roku 2002 udzielono także pomocy finansowej dla Miasta Nowy Targ oraz gminy Koniusza na kontynuację gazyfikacji. Obie pożyczki w łącznej wysokości 375 tys.zł. przyczyniły się do wykonania 149 podłączeń gazowych.