Podhale w Unii

admin 1998-06-30

Samorządowcy Podhala, przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego z Prorektorem prof. Stanisławem Hodorowiczem oraz zaproszeni ministrowie: Kazimierz Barczyk i Jerzy Adam Stępień, a także prof. Tadeusz Kołodziej z Komitetu Integracji Europejskiej spotkali się 1 czerwca 1998 r. w Auli Collegium Maius krakowskiej Alma Mater. W ten sposób zakończył się cykl szkoleń: "Samorządy Podhalańskiego Związku Gmin w Zjednoczonej Europie - warunki i metody działania" zorganizowany wspólnie przez władze PZG oraz Fundację dla UJ, a przeznaczony dla burmistrzów, wójtów, przewodniczących Rad oraz innych reprezentantów władz gmin skupionych w Związku.

Wykład główny, poświęcony roli nauki i edukacji w procesie integracji europejskiej wygłosił prof. Hodorowicz. Minister Barczyk mówił o kulturotwórczej roli Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracujących w nim uczonych, Minister Stępień - o obecnym etapie przygotowań do reformy administracyjnej Polski, a prof. Kołodziej o prawnych aspektach integracji naszego kraju z Europą.

Zakończony w Dniu Dziecka program szkoleń rozpoczął się 15 stycznia dwudniowym spotkaniem w Krakowie. Potem były seminaria w Zakopanem i cykl warsztatów w gminach.

Podczas krakowskich i zakopiańskich spotkań wykłady wygłosili wybitni naukowcy i praktycy, związani z krakowskimi uczelniami, często występujący w roli ekspertów i doradców Rządu, Sejmu i Senatu: prof. Stanisław Biernat z Katedry Prawa Europejskiego UJ, prof. Mirosław Stec z Katedry Prawa Gospodarczego Prywatnego UJ, prof. Irena Pietrzyk z Akademii Ekonomicznej w Krakowie, dr Helena Franaszek z Urzędu Miasta Krakowa, dr Krzysztof Surówka i mgr Marcin Kautsch ze Szkoły Zdrowia Publicznego UJ.

Z kolei w ramach warsztatów, prowadzonych przez Jarosława Flisa z Katedry Komunikowania i Mediów Społecznych UJ oraz Cezarego Ulasińskiego i Lechosława Grochowskiego z Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji samorządowcy z Podhala ćwiczyli techniki komunikacji ze społecznością lokalną w sytuacjach inwestycji trudnych, czyli konfliktogennych.

Większość pieniędzy na realizację programu szkoleń pochodziła z funduszu PHARE, choć i Podhalański Związek Gmin wyłożył pokaźną sumę.

Z punktu widzenia PZG program spełnił pokładane w nim nadzieje i zakończył się pełnym sukcesem. Zadowoleni byli zarówno uczestnicy, jak i wykładowcy. Owocna okazała się również współpraca Związku z Fundacją dla UJ. Wróży to dobrze przyszłym wspólnym inicjatywom Podhalańskiego Związku Gmin z krakowskim środowiskiem uniwersyteckim.

Autor jest Przewodniczącym Zarządu Podhalańskiego Związku Gmin