Przemówienie przewodniczącego SGM K. Barczyka
admin 1997-01-17
Eminencjo Księże Kardynale
Panie i Panowie Konsulowie Generalni
Szanowni Państwo,
Witam serdecznie na tradycyjnym VI Spotkaniu Noworocznym i Opłatku Samorządów Małopolski, Wszystkim serdecznie dziękuję za przybycie.
Sala Obrad Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa gromadzi dzisiaj Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, Przewodniczących Rad Gmin, Marszałków Sejmików Samorządowych z małopolskich miast i gmin a także Przewodniczących Związków i Stowarzyszeń Gmin z całej Polski. Cieszymy się obecnością znamienitych Gości z Księdzem Kardynałem Metropolitą, Korpusem Dyplomatycznym, Rektorami Wyższych Uczelni, parlamentarzystami, przedstawicielami życia gospodarczego i administracji rządowej Małopolski.
Małopolska - historyczny region obejmujący kilkanaście województw Polski południowej - u progu nowego tysiąclecia powinna stać się wiodącym regionem. Fenomen małopolski musi znaleźć wyraz w jej rozwoju, rozwoju małopolskich wsi miasteczek i miast a przez to w poprawie poziomu życia mieszkańców. Władza samorządowa, której przedstawiciele w przeważającej części znajdują się dzisiaj na tej Sali wraz z przedstawicielami życia gospodarczego, powinni stać się promotorami rozwoju Małopolski.
Polska jest nadal państwem skrajnie scentralizowanym. Pomyślność mieszkańców polskich gmin nie zależy tylko od nich samych. Dzisiaj, zamiast kontynuować reformę państwa w kierunku decentralizacji, władza centralna w Warszawie funduje nam powiatowe referendum - "międzygminną powiatową wojnę na dole". Istotne decyzje, szczególnie w sprawach finansowania inwestycji ze środków publicznych podejmowane są nadal przez władze centralne.
Domagamy się kontynuowania reformy samorządowej wraz decentralizacją państwa i finansów, zgodnie z zasadą pomocniczości z nauki społecznej Kościoła, z zachowaniem unitarnego charakteru państwa.
Niezależnie od konsekwentnych postulatów decentralizacji Państwa, przedkładamy władzom Rzeczypospolitej najistotniejsze dla Małopolski inwestycje, które wymagają finansowania ze środków publicznych. Przyjęty przez Stowarzyszenie Gmin Małopolski Memoriał - Małopolska 2000 zawiera spis spraw, które uważamy za najważniejsze.
W Małopolsce powstała pierwsza w Polsce Sądecka Strefa Usług Publicznych - eksperymentalny "powiat ziemski". Pragniemy działać na rzecz uczynienia z Małopolski funkcjonalnego regionu, również o eksperymentalnym statusie.
Większość rozstrzygnięć w tych sprawach wymaga profesjonalnego przygotowania a także decyzji politycznych. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy w ramach Forum Polityków Małopolski przedstawicieli życia politycznego naszego makroregionu - kolejna Konferencja Forum odbędzie się w tym roku w Bielsku Białej w 150. rocznicę Ratusza.
Kraków - stolica Małopolski - staje się ważnym centrum polskiej samorządności. Stąd od kilku miesięcy przewodniczę Federacji Związków i Stowarzyszeń Gmin Polskich - największej polskiej organizacji samorządowej, której działaniem objętych jest 1200 polskich gmin.
Rozpoczęty 1997 rok będzie miał dla Małopolski szczególny wymiar. W tym roku gościć będziemy Ojca Świętego Jana Pawła II - Honorowego Małopolanina, któremu Tytuł ten wręczyliśmy jesienią ubiegłego roku. Poszczególne miasta i gminy Małopolski przygotowują się do tej Pielgrzymki.
W podejmowanych przez nas działaniach istotne miejsce zajmuje współpraca międzynarodowa - świadczy o tym obecność Korpusu Dyplomatycznego. W minionym roku 150 małopolskich Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, Przewodniczących Rad Gmin wzięło udział w wyjeździe do Włoch. Owoce przeprowadzonych rozmów i spotkań stają się dla wielu gmin już widoczne. W roku 1997 pragniemy zorganizować podobny wyjazd promocyjny, tym razem na Ukrainę do Lwowa, Kamieńca Podolskiego i Kijowa. W październiku zorganizujemy w Krakowie Konferencję Samorządów Państw Grupy Wyszehradzkiej.
Szczególne znaczenie ma dla rozwoju Małopolski współpraca ze Śląskiem. Małopolska i Śląsk to regiony komplementarne, wzajemnie uzupełniające swoje możliwości i potrzeby. W ramach tej współpracy między samorządami zaproponowaliśmy powołanie Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Małopolska-Śląsk w nawiązaniu do żywych w obu regionach tradycji samoorganizowania się obywateli i ich zrzeszeń.
W 1997 Stowarzyszenie patronować będzie wielu inicjatywom, w tym II Małopolskim Targom Gmin, Małopolskiemu Centrum Internetu z wiodącym ośrodkiem w Tarnowie, Małopolskiemu Forum Gospodarczemu, Centrum Prawa Miejscowego, Samorządowemu Konkursowi Nastolatków "8 Wspaniałych". Popieraną przez nas szansą dla Małopolski mogą stać się Zimowe Igrzyska Olimpijskie - Zakopane 2006.
Zapraszam Państwa do współpracy w realizacji przedstawionych zamierzeń. Przed nami rok szczególnych zadań. Na ten Nowy 1997 Rok, rozpoczęty kilkanaście dni temu, proszę Państwa o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń od Stowarzyszenia Gmin Małopolski a także Federacji Związków i Stowarzyszeń Gmin Polskich. Wszystkiego Dobrego!