Samorząd i Biznes

admin 1994-10-31

W wyniku przeprowadzonych rozmów pomiędzy przedstawicielami Towarzystwa Krzewienia Przedsiębiorczości i Stowarzyszenia Gmin Małopolski przedstawiamy Państwu ofertę rozwoju gospodarczego gminy.

Towarzystwo Krzewienia Przedsiębiorczości zostało założone w zeszłym roku. Stawia sobie za cel systematyczny rozwój przedsiębiorczości społeczeństwa, we wszelkich dziedzinach życia. Towarzystwo chce pomagać w sposób szczególny w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Jego członkami są ludzie różnych profesji, pochodzący z różnych gmin.

Zakłada się, że działalność Towarzystwa będzie szczególnie rozwijana w małych miastach i małych gminach wiejskich. Uważamy, że w tych gminach jest największa i najpilniejsza potrzeba rozwoju przedsiębiorczości. Racjonalnie zorganizowana przedsiębiorczość i efektywna praca są niezbędnymi warunkami dla poprawy jakości i poziomu życia mieszkańców gminy.

Szansę i możliwości rozwoju to przede wszystkim nie wykorzystane duże rezerwy potencjału ludzkiego w danym terenie oraz rezerwy środków produkcji /maszyny, urządzenia, obiekty, grunty/. Rezerwy potencjału ludzkiego w największym stopniu są ukryte w rolnictwie. Zatrudnienie w nim jest zbyt duże, często przymusowe z braku innych miejsc pracy. W małych gminach dodatkowe możliwości wynikają z likwidacji dawnych zakładów i ich przekształceń.

W niedługim okresie czasu Polska zostanie członkiem Unii Europejskiej i NATO. Jest to poważne wyzwanie dla naszego kraju, dla naszej gospodarki, a równocześnie duże zagrożenie, zwłaszcza dla grup do tego nie przygotowanych, a więc najprawdopodobniej mieszkańców małych gmin.

Czas, który mamy do dyspozycji, musimy wykorzystać na naprawę i rozwój naszej gospodarki, ale najważniejszym zadaniem jest przygotowanie ludzi. Musimy stworzyć w ciągu kilku najbliższych lat nowoczesną gospodarkę rynkową, mogącą konkurować z gospodarkami krajów wysoko rozwiniętych. Warunkiem koniecznym do realizacji tego celu jest twórcza, dobrze zorganizowana praca całego społeczeństwa, a w szczególności jego kreatora w gminie, czyli samorządu gminy. Uważamy, że gminy nie mogą czekać na wytyczne i polecenia "z góry". Gminy nic mogą liczyć na wysokie dotacje ze strony rządu. Błędem byłoby bierne wyczekiwanie na działania rządu i administracji państwowej.

Samorządy powinny opracować swoje własne programy rozwoju gminy, co najmniej na najbliższą kadencję, o ile nie na najbliższe dziesięciolecie. Winny czynić starania o pozyskiwanie inwestorów krajowych i zagranicznych dla różnych przedsięwzięć na swoim terenie.

Towarzystwo Krzewienia Przedsiębiorczości proponuje samorządom wszechstronną, fachową pomoc, tak w opracowaniu programów rozwoju gminy jak i przy ich realizacji.

Zainteresowanym przedstawimy dyspozycje koniecznych działań dla samorządów zarówno dla rozwoju gminy oraz sprawnej realizacji proponowanego programu.

Oczekujemy na współpracę z nami przedstawicieli gmin i innych osób zainteresowanych.

Prezes Zarządu Towarzystwa Krzewienia Przedsiębiorczość
Zbigniew Miksztal

Przewodniczący Rady Stowarzyszenia Gmin Małopolski
Kazimierz Barczyk

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Małopolski
Władysław Wyka