2011-09-27
Otwarto nowe Muzeum Armii Krajowej. Od dziś można oglądać tam wystawę "Z Londyńskich Zbiorów Studium Polski Podziemnej". - Pomników w naszym kraju jest sporo, ale miejsc, które mówią i edukują, niewiele - przekonywał wojewoda małopolski.
Około 15 tys. eksponatów przekazanych muzeum przez kombatantów i ieh rodziny stało się podstawą zbiorów, które będą w tym miejscu eksponowane.
- Jestem jedynym z niewielu żyjących żołnierzy mojego oddziału. Na ten dzień kazano nam czekać 70 lat. Nasze relikwie, bo jak inaczej nazwać krzyżyk syberyjskiego zesłańca czy czułe listy bliskich, opatrzone ciężkim bagażem przeżyć, przechowywane w czasie politycznej okupacji w skrytkach znalazły wreszcie godne miejsce - mówił wczoraj ppłk Kazimierz Kemmer, ps. "Halny", prezes Fundacji Muzeum Armii Krajowej.
I)o tej pory muzeum mieściło się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku magazynowym Twierdzy Kraków. Bryła budynku pozostała bez zmian, ale całkowicie przebudowano wnętrze, a dzięki zadaszeniu podwórza powstało przeszklone patio, w którym organizowane będą imprezy i pokazy. Powierzchnia muzeum zwiększyła się z 1,3 do 6,5 tys. m kw. na trzech poziomach, z czego 2,5 tys. m kw. to powierzchnia ekspozycyjna. Na poddaszu znalazły się pomieszczenia administracyjne i socjalne muzeum. Daje to możliwość pokazania zarówno państwa podziemnego, jak i dokonań Armii Krajowej.
- Zarówno ten budynek, jak i prezentowane w nim zbiory świadczą o niekonwencjonalnym sposobie myślenia o historii - mówił Adam Rąpalski, dyrektor Muzeum AK w Krakowie.
Inwestycja została zrealizowana według projektu Ryszarda .Jurkowskiego, który wygrał międzynarodowy konkurs architektoniczny i wykonał całość dokumentacji projektowej. Budynek Muzeum AK wraz z sąsiednimi zabudowaniami tworzy unikatowy zespół zabytków architektury militarnej wpisany na listę zabytków w 2006 r. Obecnie trwają starania, aby wprowadzić go jako całość na listę UNESCO.
Od dziś w Muzeum AK można oglądać wystawę "Z londyńskich Zbiorów Studium Polski Podziemnej". Na potrzeby ekspozycji wyselekcjonowano 560 fotografii archiwalnych i wytypowano 42 teczek cichociemnych i dowódców AK różnego szczebla. Wystawa londyńska ma być eksponowana do marca 2012 r. Do września przyszłego roku powstanie ekspozycja stała, obrazująca dzieje Armii Krajowej i polskiego czynu niepodległościowego.
Muzeum Armii Krajowej jest wspólną instytucją kultury miasta i województwa małopolskiego. Choć placówka została powołana od kwietnia 2000 r., prace przy adaptacji zabytkowych zabudowań poaustriackiej Twierdzy Kraków przy ul. Wita Stwosza rozpoczęły się w 2009 r. Całkowita wartość projektu to 35 mln zł.
Dawid Hajok