Prasa - szczegóły

2012-09-29

Ponad 40 współpracowników Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych "Solidarności" otrzymało od ministra sprawiedliwości medal "Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości".

- To wyróżnienie powinno się nazywać "Zasłużony dla tworzenia wymiaru sprawiedliwości w Polsce", bo tę ideę państwo realizowali. A pisać prawo jest znacznie trudniej, niż tylko je wykonywać - mówił wczoraj, podczas uroczystości w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, rektor tej uczelni prof. Karol Musioł.

Medalami odznaczeni zostali m.in. profesorowie: Andrzej Zoll, Andrzej Rzepliński, Zbigniew Ćwiąkalski, Stanisław Biernat, Walery Pisarek i Marek Safjan, a także Mieczysław Gil, Zbigniew Romaszewski i Hanna Suchocka.

- W każdy weekend pamiętnego, bardzo ciężkiego 1981 roku spotykaliśmy się w kilkudziesięcioosobowej lub liczniejszej grupie i przygotowywaliśmy projekty aktów prawnych. Wiele z nich po kilku latach, kiedy pojawiła się możliwość budowy wolnej Polski, bardzo się przydało - wspominał prof. Andrzej Zoll.

Prof. Walery Pisarek podkreślał natomiast, że dzisiejsi ustawodawcy powinni przynajmniej przeczytać projekty, nad którymi Centrum pracowało. Wskazywał na przykład Prawa prasowego, którego nowelizacja, przygotowywana kilka miesięcy temu przez Senat, wzbudziła wielkie kontrowersje.

COIU "S" tworzyło ponad 100 specjalistów z różnych dziedzin prawa i około 200 współpracowników z całej Polski. Zostało powołane w styczniu 1981 r. w Krakowie i obradowało w sądzie krakowskim oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Eksperci Centrum stworzyli kilkadziesiąt społecznych projektów aktów prawnych. Opracowali m.in. założenia do konstytucji i Kodeksu cywilnego, Kodeks karny, Kodeks pracy oraz Prawo o zgromadzeniach, Prawo wyznaniowe, a także ustawy o wolnym dostępie do informacji w życiu publicznym, o Sądzie Najwyższym, o samorządzie terytorialnym i o Urzędzie Ochrony Państwa.

MACIEJ PIETRZYK