2012-04-25
Kardynał Józef Glemp i Hanna Suchocka zostali uznani przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP - za ludzi roku 2011, Igor Mitoraj i prof. Ryszard Tadeusiewicz otrzymali tytuły "Małopolanina Roku 2011", przyznawane przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.
Uroczyste wręczenie okolicznościowych dyplomów odbyło się wczoraj w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Z powodu choroby do stolicy Małopolski nie przyjechał Igor Mitoraj.
- Kiedy otrzymałam telefon z informacją, zapytałam: dlaczego ja? Przecież jest tylu bardziej zasłużonych - mówiła podczas uroczystości Hanna Suchocka. - Szczególnie miło mi, że otrzymałam wyróżnienie od związku samorządów, o które tak silnie zabiegaliśmy w moim rządzie oraz za docenienie tego, że w swoim działaniu kierowałam się wrażliwością chrześcijańską - dodała.
Hanna Suchocka była premierem rządu w latach 1992-1993, ministrem sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka, ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej i posłanką kilku kadencji. Otrzymała tytuł w "uznaniu działalności publicznej na rzecz odrodzonej Rzeczpospolitej, demokracji, praw człowieka".
Kardynał Józef Glemp, prymas senior, otrzymał tytuł w 30. rocznicę rozpoczęcia posługi prymasowskiej w uznaniu zasług dla Polski, za niezłomne przewodnictwo nad Kościołem w kraju narażonym przez władze na wewnętrzną wojnę, za inicjowanie i wspieranie, wraz z Janem Pawłem n, "Solidarności". Kardynał Glemp był prymasem w latach 1981-2009, wcześniej pracował jako osobisty asystent prymasa Stefana Wyszyńskiego. To z inicjatywy prymasa Glempa powrócono do idei budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Prof. Ryszard Tadeusiewicz to trzykrotny rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, członek wielu organizacji krajowych i zagranicznych, doktór honoris causa 12 uniwersytetów. Napisał i opublikował ponad 70 prac naukowych oraz 70 monografii naukowych i książek. Obecnie jest prezesem krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Stowarzyszenie przyznało mu tytuł jako "uczonemu światowej sławy", a także "pionierowi polskiej biocybernetyki, automatyki i informatyki".
- Jestem w bardzo trudnej sytuacji, bo prymas Józef Glemp i premier Hanna Suchocka otrzymali od historii wielkie wyzwania. Tymczasem ja całe swoje życie robiłem, to co lubię, a pod koniec tej wielkiej przygody dostaję takie wyróżnienie - mówił prof. Tadeusiewicz.
"Światowej sławy artyście rzeźbiarzowi, którego dzieła zdobią najbardziej prestiżowe kolekcje" - to fragment uzasadnienia przyznania tytułu Igorowi Mitorajowi. Artysta urodził się w 1944 r. w Niemczech, gdzie deportowano jego rodzinę (po wojnie wróciła do Polski). Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Tadeusza Kantora, potem kontynuował studia w Paryżu. Jego gigantyczne rzeźby stoją w najbardziej reprezentacyjnych punktach Paryża, Rzymu, Mediolanu, Londynu, Lozanny i Krakowa.
GRZEGORZ SKOWRON