2011-06-21
Małopolskę co roku odwiedza blisko 2,5 mln turystów z sektora turystyki religijnej. Mamy ambicję, by w ciągu kilku lat liczbę tę podwoić - mówił przewodniczący sejmiku województwa Kazimierz Barczyk.
Uczestnicy konferencji o w dziedzictwie Jana Pawła II w projektach edukacyjnych, promocyjnych i turystycznych Małopolski podkreślali, że beatyfikacja Jana Pawła II stwarza wyjątkowe warunki do rozwoju turystyki religijnej.
- Chcemy, żeby Kraków był nie tylko światową stolicą kultu Bożego Miłosierdzia, ale żeby stał się jednym z najważniejszych ośrodków turystyki religijnej. Chcemy się porównywać do Lourdes i do Fatimy - mówił Kazimierz Barczyk, przewodniczący sejmiku województwa małopolskiego i przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.
Według Barczyka w Santiago de Compostela, związanym z kultem św. Jakuba, udało się w ciągu siedmiu lat dwukrotnie zwiększyć ruch pielgrzymkowy.
- My mamy ambicje, by liczbę 2,5 mln turystów - pielgrzymów w Małopolsce - zwiększyć w ciągu kilku lat do 5 mln - mówił Barczyk. Jak podkreślił konieczne są inwestycje w infrastrukturę, dzięki którym pielgrzymi będą mogli wygodnie i szybko dojechać do miejsc, które chcą odwiedzić, trasy zwiedzania muszą być oznakowane i opisane w wielu językach, konieczny jest rozwój zaplecza noclegowego tuż obok miejsc kultu religijnego.
- W samym Krakowie jest około 160 miejsc i przedmiotów kultu religijnego o różnym zasięgu oddziaływania, 20 sanktuariów, 20 kościołów z grobami, miejsca związane z błg. Janem Pawłem II - wyliczał atuty miasta dyrektor Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta w Urzędzie Miasta Krakowa Marcin Kandefer.
W Krakowie wytyczono m.in. trasę zabytków żydowskich, ścieżki Jana Pawła II i krakowski szlak świętych. Jak mówił Kandefer miasto zleciło dokładne badania dotyczące turystyki religijnej, a zadania jakie stawia sobie gmina to: wydłużenie pobytu turystów - pielgrzymów w Krakowie i zachęcenie ich, by oprócz miejsca kultu, do którego przyjechali zobaczyli pozostałe atrakcje miasta.
- Nie można mówić o rozwoju turystyki religijnej bez osoby błg. Jana Pawła II, ale nie można na tym opierać całej strategii turystycznej. Kraków ma miejsca interesujące dla wyznawców wielu religii - mówił Kandefer.
- Najważniejsze teraz jest dotarcie do organizatorów turystyki religijnej, by mieli oni pełną wiedzę o naszej ofercie - dodał. W 2013 r. w Krakowie planowane są pierwsze targi turystyki religijnej.
Według danych przedstawionych przez prof. Antoniego Jackowskiego z Zespołu Geografii Religii UJ najbardziej znane na świecie polskie sanktuaria to Jasna Góra, Łagiewniki i Kalwaria Zebrzydowska.
- Naszą specyfiką jest kult Bożego Miłosierdzia, który bardzo szybko rozwija się na całym świecie. Do Łagiewnik przyjeżdżają obecnie turyści z ponad 100 krajów - mówił prof. Jackowski.
Prof. Jackowski zwrócił uwagę, że od ponad 10 lat wzrasta zainteresowanie Wadowicami.
- Kraków jest światowym centrum kultu Bożego Miłosierdzia i miastem, które zawsze będzie związane z Janem Pawłem II - interesującym zwłaszcza dla cudzoziemców - mówił prof. Jackowski.
Przemysław Bednarz z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach podkreślał, że turysta - pielgrzym to bardzo wymagający klient.
- Turysta religijny ma więcej niż 35 lat. To osoby, które mają określone, zazwyczaj wyższe potrzeby w zakresie noclegu i posiłków (...) Z drugiej strony turyści religijni oprócz odwiedzanie miejsc kultu chcieliby uczestniczyć w koncertach, zwiedzać muzea sztuki sakralnej, wysłuchać prelekcji na określony temat - mówił Bednarz.
Podczas konferencji podkreślano, że wydarzeniem istotnym dla pobudzenia turystyki religijnej w Małopolsce będzie II Światowy Kongres Miłosierdzia Bożego, który obędzie się w październiku oraz obchodzona w sierpniu 2012 r. 10. rocznica ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, podczas której zawierzył on świat Bożemu Miłosierdziu.
PAP