2011-06-11
Były metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski, zmarły niedawno pierwszy marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara i paraolimpijka Katarzyna Rogowiec znaleźli się w grupie osób i instytucji nagrodzonych Honorowym Medalem za Zasługi dla Województwa Małopolskiego.
- Wyróżniamy osoby, które wywarły nieoceniony wpływ na rozwój regionu. W ten sposób chcemy wyrazić naszą wdzięczność i szacunek dla tych, których zaangażowanie w budowanie dobra wspólnego wykracza poza zwykłe granice obowiązku - mówił podczas wczorajszej gali w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie marszałek województwa Marek Sowa.
Złotymi medalami uhonorowani zostali ks. kardynał Franciszek Macharski i śp. Marek Nawara Srebrne medale otrzymali: prof. dr hab. med. Antoni Dziatkowiak, ks. prof. dr hab. Michał Heller i śp. pos. Wiesław Woda Medale brązowe przyznane zostały: Katarzynie Rogowiec, Januszowi Sepiołowi, dr .Jolancie Stokłosie i ks. Jackowi Stryczkowi, a także Towarzystwu Strzeleckiemu Bractwo Kurkowe, Ochotniczym Strażom Pożarnym Województwa Małopolskiego i Związkowi Podhalan.
Zasłużeni dla Małopolski
Ksiądz kardynał FRANCISZEK MACHARSKI, długoletni metropolita krakowski (po kardynale Karolu Wojtyle), obecnie arcybiskup senior, był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej (1970-1978). To on w 1998 r. podjął decyzję o rozbudowie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Został doceniony jako autorytet w dziedzinie wiary i społecznej wrażliwości oraz skromny człowiek o wielkim sercu, a także za wkład w rozwój świadomości obywatelskiej i chrześcijańskiej wśród Małopolan.
Śp. MAREK NAWARA był pierwszym marszałkiem województwa małopolskiego (1998-2002, potem także 2006-2010), budował w Małopolsce samorząd regionalny od podstaw, a wcześniej samorząd gminny w Zielonkach, gdzie był wójtem (1990-1998). Zmarł 25 maja tego roku, został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Był autorytetem wśród polskich samorządowców, współtwórcą obecnego kształtu samorządu w Polsce i pomysłodawcą wielu inicjatyw, m.in. kompleksowego podejścia do problemów transportu publicznego, systemu dotacji na rzecz ratowania zabytków czy przekazywania samochodów strażackich Ochotniczym Strażom Pożarnym.
Prof. ANTONI DZIATKOWIAK to wybitny polski kardiochirurg, który przez 22 lata kierował Kliniką Chirurgii Serca Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Ma na koncie 200 przeszczepów serca i 30 tys. operacji serca
Ksiądz prof. MICHAŁ HELLER, światowej sławy polski prezbiter katolicki, profesor nauk filozoficznych teolog, fizyk i kosmolog. W 2008 r. jako pierwszy Polak został laureatem Nagrody Templetona (zwanej "katolickim Noblem") przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią.
Śp. WIESŁAW WODA, wieloletni poseł na Sejm z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, przez wiele lat szef ludowców w Małopolsce. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Został uhonorowany jako aktywny polityk, samorządowiec oraz działacz społeczny zaangażowany w pracę na rzecz regionu.
Dr JOLANTA STOKŁOSA, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza w Krakowie - pierwszego tego typu hospicjum w Małopolsce. Została wyróżniona za zaangażowanie w rozwój ruchu hospicyjnego w Polsce.
KATARZYNA ROGOWIEC, znakomita paraolimpijka z Małopolski, która jako trzyletnie dziecko straciła obie ręce w wypadku ze sprzętem żniwnym. Dwukrotna mistrzyni paraolimpijska z Turynu (2006), zdobywczyni licznych medali w biegach narciarskich osób niepełnosprawnych. Swoją postawą zachęca osoby niepełnosprawne do czynnego udziału w życiu sportowym.
JANUSZ SEPIOŁ, marszałek województwa małopolskiego w latach 2002-2006, wicemarszałek w latach 1998-2002, obecnie senator. Został uhonorowany za zasługi na rzecz rozwoju regionalnego i zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej Małopolski.
Ksiądz JACEK STRYCZEK, duszpasterz akademicki, ludzi biznesu i małopolskiego wolontariatu. Pomysłodawca współzałożyciel i prezes stowarzyszenia "Wiosna", najbardziej znanego z ogólnopolskiej akcji przedświątecznej pomocy "Szlachetna paczka".
TOWARZYSTWO STRZELECKIE BRACTWO KURKOWE, krakowska organizacja istniejąca od XIV wieku, początkowo funkcjonująca jako paramilitarna organizacja cechowa dzisiaj prowadząca przede wszystkim działalność o charakterze społecznym.
ZWIĄZEK OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO, zrzeszający 1345 jednostek OSP (w których działa ponad 50 tys. członków), 129 orkiestr dętych, 47 zespołów regionalnych i 40 zespołów sportowych.
ZWIĄZEK PODHALAN, organizacja skupiająca górali i sympatyków związanych z subregionami zamieszkanymi przez górali. Do związku należy ponad 5 tys. członków skupionych w 75 oddziałach i 9 ogniskach.
(GEG)