2011-05-17
Wczoraj na Wawelu odbyta się uroczystość wręczenia Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Otrzymał ją prof. Maciej Grabski, twórca i organizator Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
W Sali Senatorskiej Wawelu zebrali się naukowcy, przedstawiciele władz województwa i miasta, reprezentanci krakowskich szkól wyższych, samorządowcy. Obecni byli także członkowie rodziny laureata - jego córka - posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska oraz prawnuk fundatora nagrody Erazma Jerzmanowskiego - Erazm Mieszczański.
Laudację wygłosił prezes PAU prof. Andrzej Białas. -Dzisiejszy laureat wpisuje się znakomicie w świetną tradycję tej nagrody. Fundacja Nauki Polskiej wprowadziła nową jakość do polskiej nauki i stanowi dziś niedościgniony wzór - mówił.
Wręczenia nagrody w postaci medalu autorstwa rzeźbiarza prof. Stefana Dousy z Politechniki Krakowskiej dokonali prezes PAU Andrzej Białas i przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego.
- Odbieram to wyróżnienie jako wyraz uznania dla całej fundacji i potwierdzenia, że instytucja ta w ciągu lat swojej działalności została zaakceptowana przez środowisko - powiedział w swoim wystąpieniu prof. Grabski.
Prowadzący uroczystość sekretarz generalny PAU prof. Jerzy Wyrozumski odczytał listy gratulacyjne nadesłane m.in. przez marszałka Sejmu Grzegorza Schetynę, minister nauki Barbarę Kudrycką, ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera oraz kardynała Józefa Glempa Gratulacje złożyli też przedstawiciele prezydenta Krakowa i Rady Miasta
Nagroda im. Erazma i Anny Jerzmanowskich przyznawana była w latach 1915-1938 i zyskała sobie wtedy duży prestiż, wyrażający się w nazwaniu jej "polskim Noblem". Została odnowiona w 2009 r. w stulecie śmierci Erazma Jerzmanowskiego z inicjatywy PAU i Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia im. E. i A. Jerzmanowskich przy wsparciu Województwa Małopolskiego. Pierwszą laureatką po odnowieniu została Janina Ochojska-Okońska dołączając do grona świetnych poprzedników: kard. Adama Sapiehy, Henryka Sienkiewicza Ignacego Paderewskiego i innych. Tegoroczny laureat, prof. Maciej Grabski, związany z Politechniką Warszawską, metaloznawcą specjalista inżynierii materiałowej, w latach 1992-2005 kierował Fundacją na rzecz Nauki Polskiej, a od 2005 r. jest członkiem Rady FNP.
(PS)