2011-03-08
Na 18 czerwca planowane jest otwarcie i poświęcenie dolnego kościoła Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Łagiewnikach. Tego samego dnia w Kaplicy Relikwii zostaną uroczyście złożone relikwie papieża Polaka.
Te uroczystości będą jednymi z wielu wydarzeń związanych z beatyfikacją Jana Pawła II. Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz mówił wczoraj dziennikarzom, że chodzi nie tylko o przygotowanie się do samej uroczystości, ale także o późniejsze przeżywanie dziękczynienia za nowego błogosławionego. Taką pierwszą kościelną uroczystością, dziękczynną w Polsce będzie procesja na Skałkę, która odbędzie się 8 mają kiedy to po raz pierwszy zostaną poniesione relikwie błogosławionego Jana Pawła II i świętego Stanisława Kazimierczyka. Kardynał Dziwisz zapowiedział też, że w październiku tego roku odbędzie się Kongres Miłosierdzia Bożego, a po nim rozpocznie się peregrynacja relikwii Jana Pawła II do wszystkich parafii w archidiecezji krakowskiej.
Przygotowania do samej beatyfikacji rozpoczną się w krakowskim kościele w Środę Popielcową. Ich kulminacją będzie nocne czuwanie modlitewne w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w sobotę, 30 kwietnia Czuwanie i modlitwa różańcowa prowadzone będą w pięciu miejscach, które kiedyś odwiedził papież Polak. Modlitwę rozpocznie z antycznego stadionu Circus Maximus w Rzymie papież Benedykt XVI, a potem przez telemost odbywać się będą łączenia z miejscami nocnego czuwania, m.in. z Łagiewnikami, Guadalupe w Meksyku, sanktuarium Jamusukro w Afryce i jednym z sanktuariów w Indiach. W trakcie modlitwy przypominane będą słowa i homilie wygłaszane przez Jana Pawła II właśnie w tych miejscach.
W niedzielę, 1 maja msze święte będą odprawiane od godz. 6. O godz. 10 rozpocznie się transmisja uroczystości beatyfikacyjnych z Rzymu, po zakończeniu homilii Benedykta XVI w Łagiewnikach zostanie odprawiona msza św. Największej liczby pielgrzymów sanktuarium spodziewa się na tradycyjnej Godzinie Miłosierdzia o godz. 15. Władze Krakowa zapewniają, że telebimy zostaną ustawione nie tylko w Łagiewnikach, ale także na Rynku Głównym. Niedzielne uroczystości w Krakowie zakończy koncert "Kraków moje miasto życia" (godz. 20, Rynek Główny).
(GEG)
NIEKTÓRE MAŁOPOLSKIE WYDARZENIA ZWIĄZANE Z BEATYFIKACJĄ
10 marca - światowa prapremiera filmu dokumentalnego "Jan Paweł II. Szukałem Was..." (Kraków, kino Kijów, godz. 20)
31 marca - prezentacja Mobilnego Muzeum Jana Pawła II (Kraków, Mały Rynek, godz. 11)
2 kwietnia - msza św. w Bazylice Mariackiej w 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II, po niej koncert "Santo Subito" (Kraków, godz. 18.30)
27 kwietnia - otwarcie wystawy plenerowej "Błogosławiony Jan Paweł II" (Kraków, Planty)
28 kwietnia - "Tryptyk Rzymski" w wykonaniu Andrzeja Seweryna i Opery Kameralnej w Krakowie (kościół św. św. Piotra i Pawła w Krakowie)
28-30 kwietnia - monodram Haliny Kwiatkowskiej "Wielki Kolega Jan Paweł II (Stary Teatr w Krakowie)
1 maja - Krakowski Salon Poezji - "Wujek" - czytanie wspomnień o turystycznym duszpasterstwie księdza Karola Woj tyły (Teatr Im. J. Słowackiego w Krakowie)
5 maja - Oratorium "Siedem Bram Jerozolimy" Krzysztofa Pendereckiego (MCK "Sokół" w Nowym Sączu)
12 maja - konferencja z okazji 30. rocznicy zamachu na Jana Pawła II (Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie)
1 czerwca - wspólna sesja Rady Miasta Krakowa i Sejmiku Województwa Małopolskiego. 10 czerwca - Święto Małopolski
Pełny wykaz wydarzeń towarzyszących beatyfikacji Jana Pawła II można znaleźć na stronach internetowych
www.krakow.travel
www.karnet.krakow.pl