Prasa - szczegóły

2014-10-20

12 komitetów wystawiło kandydatów na radnych naszego województwa. Najbardziej zacięta walka o mandaty będzie w Małopolsce zachodniej oraz w okręgu podkrakowskim.

Nie chodzi tylko o to, że Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe chcą utrzymać władzę w regionie, a Prawo i Sprawiedliwość wreszcie ją przejąć. 16 listopada dojdzie do kilku spektakularnych pojedynków personalnych.

W zachodniej Małopolsce zdecydowanym fawory tem jest marszałek województwa Marek Sowa. Ale za jego plecami będzie toczyć bój dwóch wiceprzewodniczących sejmiku - Bogusław Mąsior z SLD i Jacek Soska z PSL Cztery lata temu lepszy wynik (o prawie 600 głosów) uzyskał Soska.

W okręgu podkrakowskim staną naprzeciw siebie wicemarszałek Wojciech Kozak z PSL i członek Zarządu Województwa Jacek Krupa z PO. Obaj są liderami list, a za nimi znajdują się radni Adam Domagała (PSL) i Kazimierz Czekaj (PO). Listę PiS otwiera wiceburmistrz Wieliczki ds. społecznych Urszula Rusecka.

W walkę o mandat może się też włączyć były burmistrz Niepołomic i były wojewoda małopolski Stanisław Kracik, ostatni na liście PO.

W Krakowie faworytem do zdobycia największej liczby mandatów (spośród 8 do podziału) jest Platforma. Bój o najlepszy wynik będzie toczył się wewnątrz listy. Jej liderem jest Grzegorz Lipiec, szef partii w regionie, na drugim miejscu znalazła się radna Małgorzata Radwan-Ballada, za nią były europoseł Bogusław Sonik, a potem przewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk. Wzmocnieniem listy ma być sława krakowskiej kardiochirurgii prof. Jerzy Sadowski (7. pozycja), a z ostatniego miejsca o mandat powalczy Jerzy Fedorowicz, syn posła Jerzego Fedorowicza.

PiS także zdecydował się na wzmocnienie swojej listy w Krakowie. Wprawdzie liderka Jadwiga Emilewicz z Polski Razem to tak jak w przypadku pierwszego miejsca na liście PO decyzja polityczna, ale tuż za nią jest szef "Solidarności" w Małopolsce Wojciech Grzeszek, dalej ojciec europosła Andrzeja Dudy Tadeusz, a za nim były senator Zbigniew Cichoń.

W okręgu podhalańsko-myślenickiim Platforma postawiła na byłego wiceministra zdrowia Marka Habera, za nim jest radna Barbara Dziwisz, bratanica metropolity krakowskiego. PiS wystawia obecnych radnych w pierwszej piątce na liście jest ich czterech. Jako lider został wskazany Jarosław Szlachetka, który równocześnie ubiega się o stanowisko burmistrza Myślenic.

W Tarnowie szykuje się rywalizacja między wicemarszałkiem Romanem Ciepielą z PO i członkiem zarządu województwa Stanisławem Sorysem z PSL Niewiele brakowało, by obaj toczyli podwójny pojedynek bo początkowo Stanisław Sorys zapowiadał także start w wyborach na prezydenta Tarnowa.

W Nowym Sączu o powrót do małopolskiego sejmiku powalczy dwójka jego przewodniczących. Liderem listy PiS jest Witold Kozłowski, a pierwsze miejsce wśród kandydatów PSL zajmuje Urszula Nowogórska. Pierwszy jest pewniakiem, druga musi poprawić wynik sprzed 4 lat, kiedy ludowcom nie udało się zdobyć mandatu z okręgu nowosądeckiego.

W sumie o 39 miejsc w sejmiku będzie się ubiegać 614 kandydatów z 12 komitetów. We wszystkich okręgach tylko 8 ugrupowań ma listy.

Najmniej kandydatów - 5 w okręgu podhalańsko-myślenickim - zgłosił komitet „Nasz region". Samoobrona ma 15 w 2 okręgach, Liga Polskich Rodzin - 25 w 5 okręgach, Demokracja Bezpośrednia - 28 też w 5 okręgach.

Grzegorz Skowron