2011-03-23
Skarb państwa nie ma 15 tysięcy złotych na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność; z tego powodu blokowani są wszyscy mieszkańcy kamienicy.
Wszyscy lokatorzy jednej z kamienic przy al. Słowackiego chcą przekształcić prawo użytkowania wieczystego dotyczące ich mieszkań we własność; problem jednak w tym, że jest jeszcze jeden lokal - własności skarbu państwa - ale wojewoda nie ma pieniędzy na opłacenie przekształcenia swojej własności. A w tej sprawie konieczna jest zgoda i pieniądze od wszystkich. - To pierwszy taki przypadek w Krakowie. Spróbujemy go rozwiązać, proponując wojewodzie bonifikatę; jeśli zostałoby to zaakceptowane przez radnych - odblokowalibyśmy w ten sposób pozostałych lokatorów budynku - mówi Krystyna Dworakowska, wicedyrektor Wydziału Skarbu Miast Urzędu Miasta Krakowa
W Wydziale Skarbu Miasta toczy się postępowanie dotyczące wniosku właścicieli lokali znajdujących się w budynku przy al. Słowackiego 35, o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności. Właścicielem jednego z lokali, o numerze 11, jest na podstawie dziedziczenia ustawowego skarb państwa A zgodnie z przepisami - do wydania decyzji o przekształceniu wymagana jest zgoda wszystkich współużytkowników wieczystych na przedstawione im warunki przekształcenia - przede wszystkim na wysokość opłat, którymi z tego tytułu zostaną obciążeni. - Wobec faktu, iż polskie prawo cywilne nie dopuszcza sytuacji, w której na jednej nieruchomości ustanowione byłoby prawo użytkowania wieczystego oraz prawo własności na rzecz osób fizycznych, zgodę na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności muszą wyrazić wszyscy użytkownicy wieczyści, zaś brak zgody choćby jednego z nich uniemożliwia wydanie decyzji pozytywnej - przypomina przedstawiciel magistratu.
Przepisy dopuszczają przyznanie użytkownikom wieczystym szeregu bonifikat od opłaty za przekształcenie, w tym najbardziej korzystnej - wynoszącej 90 proc. Ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2010 roku przepis ten obowiązuje jednak tylko do 8 sierpnia 2011 roku. Oznacza to, że jeżeli do tej daty decyzja o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nie stanie się ostateczna, użytkownicy wieczyści utracą prawo do bonifikaty
i będą mogli nabyć prawo własności tylko po wyrażeniu zgody na wniesienie opłaty w pełnej wysokości.
Jest też drugi problem, gdyż bonifikata przysługuje wyłącznie osobom fizycznym, a to oznacza że nie mógłby z niej skorzystać skarb państwa, który nie jest też uprawniony w tym przypadku do otrzymania żadnej z pozostałych obligatoryjnych bonifikat, wynoszących 50 proc. - Zgodnie z informacjami uzyskanymi z Urzędu Wojewódzkiego, w tym roku skarb państwa nie może wnieść opłaty w pełnej wysokości, czyli 15 tysięcy 460 złotych, ze względu na brak zaplanowanych na ten cel środków - podaje Wydział Skarbu Miasta - Zależy nam na tym, by nie zablokować możliwości przekształcenia, na obowiązujących obecnie warunkach, pozostałym mieszkańcom kamienicy. Nasz budżet planowany jest jednak wcześniej i Urząd Wojewódzki nie dysponuje taką kwotą. Zasugerowaliśmy więc, by gmina udzielił bonifikaty, a jeśli to nie byłoby możliwe - pod uwagę może być brana zamiana lokali z gminą - mówi Wanda Trojan z Biura Prasowego wojewody.
- To pierwszy przypadek, gdy wystąpił taki problem z własnością skarbu państwa - mówi dyrektor Krystyna Dworakowska Znaleziono przepis, który zezwala prezydentowi miasta udzielenie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia w przypadkach, w których "uzna to za uzasadnione, po wyrażeniu zgody zawartej w formie uchwały Rady Miasta". A w tym przypadku - jak argumentuje urząd - "zasady współżycia społecznego nakazują umożliwić przekształcenie osobom fizycznym".
Przy 90-procentowej bonifikacie wojewoda musiałby znaleźć w swoim budżecie już tylko 1546 złotych. Jeśli Rada Miasta podejmie taką uchwałę - jej zgodność z prawem zbadają służby wojewody.
(J.ŚW)