Prasa - szczegóły

2011-11-07

Ostrzeżenia o ryzyku wystąpienia smogu są szczególnie istotne m.in. dla kobiet w ciąży, dzieci, osób starszych, przewlekle chorych i alergików.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego trwają prace nad kolejną rozbudową serwisu internetowego, w którym publikowane są prognozy zanieczyszczenia powietrza i ostrzeżenia przed smogiem. Dzięki temu ma się poprawić funkcjonalność serwisu, a prognozy będą dokładniejsze.

System prognozowania i ostrzegania mieszkańców Małopolski przed zanieczyszczeniem powietrza działa od blisko roku. Dzięki niemu możemy sprawdzić wcześniej, czy np. w danym dniu dłuższy pobyt na wolnym powietrzu nie niesie z sobą zagrożeń dla zdrowia Jest to szczególnie istotne dla osób starszych i przewlekle chorych, kobiet w ciąży, dzieci, alergików itp.

Prognozowaniem zajmuje się Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Specjaliści przygotowują mapy z prognozami stężeń zanieczyszczeń w powietrzu (pyłu zawieszonego, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ozonu i tlenku węgla) na dzień bieżący i dwa kolejne. Prognozy te określają ryzyko wystąpienia przekroczeń dopuszczalnych norm oraz poziomów alarmowych.

Mapy z aktualnymi prognozami są codziennie publikowane na stronie internetowej www.malopolskapl/powietrze. Wraz z nimi pojawiają się także ostrzeżenia o ryzyku wystąpienia smogu w danym dniu, na danym, obszarze. Prócz tego serwisie działa usługa "newsletter" - mieszkańcy, którzy się do niego zapisali, otrzymują alerty smogowe e -mailem.

W serwisie można również znaleźć wiele przydatnych informacji, m.in. krótkie opisy poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń (skąd się biorą itp.), informacje o zagrożeniach dla zdrowia, jakie niesie z sobą zanieczyszczenie powietrza, oraz wskazówki postępowania dla mieszkańców - czyli np. jak w razie wystąpienia smogu należy się zachować, by zminimalizować ryzyko zdrowotne.

Urząd Marszałkowski właśnie pracuje nad kolejną rozbudową serwisu. Jedną z najistotniejszych nowości będzie wprowadzenie tzw. wskaźnika ogólnej jakości powietrza, czyli jednego, zbiorczego dla wszystkich zanieczyszczeń. Będzie się on wyświetlał na stronie głównej serwisu (wraz z mapką), zaś informacje na temat poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń prezentowane będą na podstronach.

To będzie łatwiejsze do zrozumienia i wygodniejsze, bo dla zwykłego mieszkańca nie ma znaczenia, czy jest problem z pyłem, siarką itd.,lego interesuje ogólna jakość powietrza z krótkim, przejrzystym opisem: "dobra", "dostateczna", "zła" czy "bardzo zła" - wyjaśnia Piotr Łyczko z Departamentu Środowiska, Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego.

Kolejna ważna zmiana w serwisie to utworzenie oddzielnych podstron dla 23 miast w Małopolsce. Będą to: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Bochnia, Brzesko, Chrzanów, Dąbrowa Tarnowska, Gorlice, Krynica Zdrój, Limanowa, Miechów, Myślenice, Nowy Targ, Olkusz, Oświęcim, Proszowice, Skawina, Sucha Beskidzka, Trzebina, Tuchów, Wadowice, Wieliczka i Zakopane.

Na podstronach poszczególnych miast będą prezentowane informacje o jakości powietrza i komunikaty smogowe dla tych konkretnych obszarów. Co istotne, dodatkowo zostanie tu zastosowanai specjalna metoda statystyczna, dzięki której poprawi się sprawdzalność prognoz dla miast - podkreśla Piotr Łyczko.

Prócz tego ma zostać wprowadzona dodatkowa funkcja dla miast, w których zlokalizowane są stacje automatycznego monitoringu powietrza (np. w Krakowie są trzy: na al. Krasińskiego, na Kurdwanowie i w Nowej Hucie). Pod wykresami pokazującymi prognozę prezentowane będą także wykresy aktualnych stężeń zanieczyszczeń z tych właśnie stacji monitoringu (są one aktualizowane co godzinę).

Nowe funkcjonalności serwisu www.malopolska.pl/powietrze są właśnie wdrażane i testowane. Serwis w nowej odsłonie zacznie w pełni działać prawdopodobnie na początku grudnia zapowiada Urząd Marszałkowski.

(PSZ)