Prasa - szczegóły

2011-11-25

"Nowoczesna gospodarka staje się jedynym gwarantem sukcesu w XXI wieku. Można ją budować w oparciu o własny kapitał, a można też - co jest właśnie naszym udziałem - wykorzystać Fundusze Europejskie. Nowe rozwiązania, dobrze wyszkolone kadry, nowe firmy - nowoczesna Małopolska - nigdy dotąd nie mogliśmy na ten cel przeznaczyć takich środków jak dziś - prawie 2,5 miliarda złotych - To się w ramach nie mieści!" - Roman Ciepiela Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

Od prawie dwóch tygodni trwa kampania pod nazwą "Fundusze Europejskie dla Małopolski. To się w ramach nie mieści!" realizowana przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Przy tej okazji mieszkańcy województwa mogą się przekonać jak głębokie zmiany zaszły w ich najbliższym otoczeniu dzięki środkom unijnym i jak wiele cennych inicjatyw zostało zrealizowanych. Kampanii towarzyszą konkursy i spotkania w centrach handlowych największych małopolskich miast, a znane osobistości życia publicznego opowiadają o swoich odczuciach związanych z tematyką funduszy unijnych.

W małopolskich rozgłośniach można usłyszeć opinie takich osób jak: Anna Dymna, Jerzy Fedorowicz, Robert Korzeniowski, Renata Przemyk czy Adam Grzanka z Formacji Chatelet.

Unijne projekty zmieniają nie tylko Małopolskę, ale i samych mieszkańców województwa. Inicjatywy realizowane dzięki wsparciu finansowemu m.in. z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pomagają uwalniać energię i kreatywność mieszkańców regionu. Na rozwój osobisty i zawodowy Małopolan, edukację i szkolenia wydano już ponad 1 mld zł, a efekty tych działań - dosłownie i w przenośni - nie mieszczą się w ramach! Beneficjenci PO KL realizują w chwili obecnej 1730 projektów, ze wsparcia skorzystało już 231 tys. mieszkańców, średnia wartość dofinansowania na 1 uczestnika projektu to 4 650 zł. Jeszcze ważniejszy od pieniędzy wydaje się społeczny wymiar projektów PO KL, których uczestnikami są często osoby długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo lub zagrożone wykluczeniem.

Głównym celem Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest wzrost poziomu zatrudnienia i spójności społecznej. Wsparciem objęte są najważniejsze obszary codziennego życia: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a także rozwój zasobów ludzkich na terenach wiejskich. Projekty realizowane są m.in. przez: organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, instytucje rynku pracy i pomocy społecznej, a także podmioty prowadzące działalność szkoleniową.

W Małopolsce środki PO KL są wykorzystywane na wsparcie rozwoju osobistego i zawodowego mieszkańców województwa, w szczególności na wyrównanie szans edukacyjnych, zmniejszenie nierówności społecznych i dostosowanie do nowych wyzwań na rynku pracy. Wspierani są również przedsiębiorcy i osoby zakładające działalność gospodarczą, zaś naukowcy zachęcani są do kreowania innowacji. Właściwie każdy projekt finansowany w ramach PO KL to okazja do wyzwolenia energii i kreatywności mieszkańców Małopolski. Pomysłów na przedsięwzięcia jednocześnie ciekawe i cenne dla lokalnego środowiska jest mnóstwo. Ze wsparcia korzystają zarówno osoby młode jak i te w podeszłym wieku, bezrobotne i pragnące zmienić zatrudnienie, uczniowie szczególnie uzdolnieni i obarczeni deficytami utrudniającymi naukę. Szansę na lepszy start otrzymują młodzi naukowcy i ambitni przedsiębiorcy.

Zarząd Województwa Małopolskiego szczególną pieczą postanowił otoczyć uzdolnioną młodzież, ponieważ to ona niebawem zacznie kształtować przyszłość naszego regionu. Stąd projekt "DiAMEnT - Dostrzec i Aktywizować Możliwości, Energię, Talenty" realizowany od ponad dwóch lat przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w partnerstwie z Wyższą Szkołą Biznesu-National-Louis University w Nowym Sączu i National-Louis University w Chicago. Celem projektu jest wypracowanie i wdrożenie rozwiązań o charakterze systemowym służących wspieraniu rozwoju uzdolnień uczniów w zakresie twórczego myślenia, technologii informacyjno-komunikacyjnych, języka angielskiego, przedsiębiorczości i matematyki. Projekt połączył zarówno zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży jak również warsztaty i spotkania merytoryczne dla nauczycieli oraz specjalistów zmierzające do stworzenia kompleksowego systemu pracy z młodzieżą szczególnie uzdolnioną w naszym województwie. Do tej pory ze wsparcia w ramach projektu skorzystało blisko 28 tysięcy uczniów z terenu całej Małopolski.

Kolejnym priorytetem dla Zarządu Województwa Małopolskiego jest rozwój kształcenia zawodowego i podniesienie jego jakości w całym regionie. Przygotowana przez Województwo Małopolskie strategia działania zakłada współpracę ze wszystkimi powiatami i gminami z Małopolski prowadzącymi szkoły zawodowe oraz podmiotami niepublicznymi wyłonionymi na drodze konkursu. Projekt "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce" wraz z bliźniaczym wobec niego projektem skierowanym do nauczycieli szkół zawodowych, są jednymi z pierwszych przedsięwzięć w Polsce o tak szerokim zasięgu zakładającym komplementarne wsparcie równocześnie uczniów, jak i kadry pedagogicznej szkół zawodowych. Jego głównym celem jest wzmocnienie kształcenia zawodowego w poszczególnych branżach, lepsze powiązanie jego oferty ze zmieniającymi się szybko potrzebami rynku pracy i poprawa społecznego wizerunku kształcenia zawodowego.

Można by długo wymieniać niezwykłe efekty, jakie już dziś widać dzięki Funduszom Europejskim w obszarze rozwoju zawodowego i osobistego mieszkańców Małopolski. Lista wydłuża się z każdym miesiącem. Nie sposób jednak nie wspomnieć choćby o dwóch bardzo ważnych programach stypendialnych: "Doctus - Małopolski fundusz stypendialny dla doktorantów" i "Małopolski program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych". Na uwagę zasługuje także projekt "Samodzielne życie - program aktywizacji młodzieży z małopolskich ośrodków wychowawczych" adresowany do młodzieży wchodzącej w dorosłe życie z niemałym balastem wcześniejszych trudnych doświadczeń oraz inicjatywa zatytułowana "Zielona Praca", związana z utrzymaniem w dobrym stanie technicznym wałów przeciwpowodziowych i jednoczesnym szkoleniem osób bezrobotnych.

Nie ma wątpliwości, że środki, jakie zostały zainwestowane w projekty służące rozwojowi mieszkańców naszego regionu już wkrótce przyniosą kolejne wymierne efekty, a Małopolanie pokażą, że ich inwencja nie mieści się w ramach.