2011-08-29
Kurdwanów, Mistrzejowice i Bronowice to lokalizacje trzech kolejnych centrów handlowych, które powstaną w Krakowie. Dodatkowo pasaż ze sklepami i punktami usługowymi powstanie w Modlniczce.
Ogłoszony wiosną projekt studium zagospodarowania Krakowa przewidywał kilkanaście nowych lokalizacji dla galerii handlowych i hipermarketów oraz rozbudowę już istniejących obiektów. Ale kwietniowa prezentacja dokumentu spotkała się z dezaprobatą radnych i środowisk kupieckich. Krytykę wywołała przede wszystkim lokalizacja nowych centrów wielkopowierzchniowych. Miałyby się one znaleźć w obrębie miasta, także w centrum (np. przy ul. Żółkiewskiego).
Od miesięcy pojawiały się też głosy, że prezydent powinien odwołać pełnomocnika do spraw studium prof. Jana Chmielewskiego. Kilka dni temu napisaliśmy, że dymisja prof. Chmielewskiego jest już przesądzona - tę informację podała Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Jacka Majchrowskiego. Obowiązki prof. Chmielewskiego przejmie teraz ekipa prowadzona przez członków Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa. Teraz to oni zdecydują, ile metrów kwadratowych powierzchni handlowych znajdzie się jeszcze w Krakowie i gdzie.
Tymczasem budowa kolejnych galerii już rusza. Serenada powstanie obok Parku Wodnego i Multikina przy ul. Dobrego Pasterza, Dekada na os. Kurdwanów, Galeria Bronowice przy ul. Jasnogórskiej, obok Ikei. Czwartym nowym obiektem -j uż poza granicami Krakowa - będzie Futura Park, centrum handlowe budowane przez firmę Neinver w podkrakowskiej Modlniczce.
Serenada znajdzie się tuż obok Centrum Handlowego "Krokus". Dwukondygnacyjny obiekt o powierzchni handlowej 42 tys. m kw. ma pomieścić 150 sklepów, bary, restauracje, a nawet wybiegi dla pokazów mody. Na terenie Serenady znajdą się też: centrum urody, centrum sportu i rozrywki oraz parking wielopoziomowy na 1,2 tys. miejsc. Inwestor - firma Mayland - ma zmodernizować skrzyżowanie ulic Dobrego Pasterza z Bohomolca - takie warunki postawił Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Realizacja inwestycji ma zostać ukończona w trzecim kwartale 2013 roku.
Dekada to projekt grupy BOIG. Jednopoziomowa galeria, która powstanie przy ul. Stojałowskiego na Kurdwanowie, ma zostać oddana do użytku na początku września przyszłego roku. Na 3,5 tys. m kw. powierzchni znajdzie się kilkanaście sklepów (wśród potwierdzonych najemców są m.in. Rossmann i delikatesy Alma).
Klienci Galerii Bronowice (blisko 80 tys. m kw. powierzchni) będą mieli do dyspozycji 150 sklepów (w tym hipermarket Auchan) i 2,5 tys. miejsc parkingowych. Otwarcie planowane jest na przełom 2012 i 2013 roku.
- Nowy zespól i nowy kierownik powinni zmienić kierunek planowania takich centrów - twierdzi Grzegorz Stawowy, szef komisji planowania przestrzennego w Radzie Miasta Krakowa. - Nie sądzę, żeby Kraków potrzebował aż tylu galerii. Te już istniejące, np. Bonarka czy Płaza, nie uzyskują zakładanych obrotów dodaje i przypomina stanowisko, jakie zajął już podczas pierwszej prezentacji studium. - Hipermarkety i galerie powinny znajdować się na obrzeżach miasta, a tymczasem dotychczasowy zespól chciał rozmieścić je na terenie całego Krakowa. Chcieli, żeby każda dzielnica posiadała taki obiekt, który byłby jednocześnie centrum życia dzielnicy. Z drugiej strony budowa i funkcjonowanie galerii wiąże się zawsze z utworzeniem wielu nowych miejsc pracy. Ostatecznie wszystko zweryfikuje rynek - podsumowuje szef komisji planowania.
Trochę inaczej kwestię rosnącej liczby centrów handlowych widzi Grażyna Leja, przedsiębiorca hotelowy, była pełnomocnik prezydenta Krakowa. - Wolny rynek nie załatwi wszystkiego. Miejsc takich jak Galeria Krakowska, która nie ma najlepszego dojazdu, ale zarabia na klientach dworca, już w Krakowie nie ma. Centra handlowe powinny znajdować się poza miastem, przy wielopasmowych drogach. Tak by klienci spoza Krakowa w ogóle nie wjeżdżali do miasta, a jego mieszkańcy mieli wygodny dojazd. Kraków nie powinien ponosić komunikacyjnych kosztów takich inwestycji. I przede wszystkim o tym powinni pamiętać planiści - komentuje.
Małgorzata Czerni
Bartosz Piłat