Prasa - szczegóły

2012-01-11

Grupa młodych ludzi postanowiła zmienić Kraków na lepsze.

Jest ich czworo: Angelika Wielgus, Julia Brożek, Dorota Młynarczyk i Jan Jelonek. Najstarsza w tym gronie Angelika ma 20 lat i jest świeżo upieczoną studentką Politechniki Krakowskiej. 18-letnia Dorota to uczennica Salezjańskiego LO, natomiast 17-latkowie Julka i Jasiek uczęszczają do XV LO. Wszyscy mieszkają w Krakowie, patrzą optymistycznie na świat, chcą działać społecznie i zmienić Kraków na lepsze. - Jesteśmy różni, ale razem tworzymy grupę - mówią o sobie młodzi ludzie.

Nazywają siebie działaczami, gdyż poza szkołą każdy z nich wykazuje dużą aktywność. Angelika udziela się w studenckiej organizacji AiESEC, Dorota chętnie podejmuje rozmaite prace wolontariackie, a Jasiek i Julka działają razem w Młodzieżowej Radzie Dzielnicy XII. - Ukończyliśmy Krakowską Akademię Samorządności, a teraz przyszła pora wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce. Chcemy dobrze spożytkować naszą energię, robiąc coś dla społeczeństwa. Chcemy też przekonać dorosłych, że młodzież dużo potrafi - podkreślają. - Pragniemy ograniczyć ilość złych opinii i stereotypów dotyczących młodych ludzi poprzez ukazanie tej grupy jako osób twórczych i chętnie biorących udział w różnego rodzaju akcjach.

Dlatego właśnie postanowili założyć grupę "Młodzi dla Krakowa", a Jasiek wymyślił projekt "18 cudów Krakowa według młodzieży". Jest 011 skierowany głównie do gimnazjalistów i licealistów, a jego cel to wypromowanie wszystkich 18 dzielnic i zachęcenie młodzieży do aktywnego, kreatywnego spędzania wolnego czasu.

Pierwszy etap projektu właśnie trwa - to sonda internetowa. Na stronie www.mlodzidlakrakowa.pl opublikowano listę ciekawych miejsc we wszystkich 18 dzielnicach Krakowa, po trzy w każdej z nich (np. w Nowej Hucie są to kopiec Wandy, Skate Park w parku Żeromskiego i pl. Centralny, a w Podgórzu - kopiec Krakusa, Krzemionki i bulwary wiślane z kładką). - Można głosować do końca lutego. Poprzez sondę chcemy wyłonić po jednym najciekawszym miejscu z każdej dzielnicy - wyjaśnia Angelika.

Kolejnym etapem projektu będą dwa konkursy, które ruszą na początku marca i potrwają do końca kwietnia. Pierwszy będzie polegał na opisaniu obiektów lub miejsc, które zwyciężyły w sondzie (może to być reportaż, esej itp.), a drugi to konkurs fotograficzny - gimnazjaliści i licealiści będą mieli za zadanie zrobić jak najciekawsze zżęcie jednemu z 18 cudów Krakowa.

Oba konkursy rozstrzygnie jury, a na ich zwycięzców - autorów trzech najciekawszych tekstów i trzech najlepszych fotografii - czekają atrakcyjne nagrody, m.in. tablet i aparat fotograficzny (lustrzanka).

To jednak jeszcze nie wszystko. - Zwieńczeniem naszego projektu będzie wydanie książki - przewodnika po dzielnicach Krakowa widzianych oczyma młodych ludzi, Znajdą się w nim min. nagrodzone teksty i zdjęcia - zdradza Julka.

Więcej informacji o projekcie "18 cudów Krakowa" w internecie: www.mlodzidlakrakowa.pl.

(PSZ)