Prasa - szczegóły

2011-07-04

Jeśli przedszkole zostanie utrzymane, prawdopodobnie nie będzie kupca na gmach przy Stradomskiej - mówi Anna Trembecka, wicedyrektor Wydziału Skarbu.

Gmina postanowiła wystawić na sprzedaż wielką kamienicę przy ulicy Stradomskiej 12 14. Jednym z głównych problemów jest to, że przez budynek prowadzi droga do przedszkola znajdującego się na wewnętrznej działce, a na razie radni nie chcą się zgodzić na likwidację tej placówki. - To byłby poważny problem i najprawdopodobniej musielibyśmy zrezygnować ze sprzedaży kamienicy, gdyż ewentualny inwestor chciałby pozyskać całość i raczej nie widziałby możliwości udostępniania przejścia przez swój budynek do innych nieruchomości w tym rejonie - mówi Anna Trembecka, wicedyrektor Wydziału Skarbu Miasta Urzędu Miasta Krakowa

Gmina jest właścicielem działek na których leży wielki frontowy budynek, a także znajdujące się wewnątrz przedszkole. Był tam niegdyś szpital, klasztor i kościół Bożogrobców oraz ogród. Dodajmy, że przedszkole stanęło przed laty na wywłaszczonych w 1962 roku gruntach. Zgromadzenie Księży Misjonarzy w Krakowie złożyło wniosek przed Komisją Majątkową w Warszawie o przywrócenie własności, ale w wyniku ugody otrzymało nieruchomości zamienne w Nowej Hucie.

Główny gmach jest częściowo podpiwniczony i składa się z pięciokondygnacyjnej części frontowej z fasadą pochodzącą z końca XVIII w. i skrzydła oficyny. Budynek był przebudowywany w związku ze zmianami funkcji użytkowej - od klasztoru, przez szpital, dom celny, koszary wojskowe, kamienicę czynszową po budynek mieszkalno-usługowy. Obecna jest tam 39 mieszkań, 9 lokali użytkowych oraz pomieszczenia w piwnicy i strychy użytkowe; jedno mieszkanie na I p. stanowiło własność osób prywatnych, pozostałe lokale mieszkalne i użytkowe były wynajmowane od gminy. Ekspertyza konstrukcyjno-budowlana wykazała jednak, że budynek wymaga przeprowadzenia pilnie generalnego remontu, gdyż jego obecny stan techniczny "stanowi zagrożenie dla życia i mienia użytkowników". W ubiegłym roku zakazano użytkowania budynku do czasu usunięcia nieprawidłowości. Z uwagi na brak pieniędzy na wykonanie generalnego remontu zabytkowego obiektu oraz fakt, iż ze względu na stan techniczny jego wykonanie jest nieopłacalne - wypowiedziane zostały umowy najmu lokali mieszkalnych (lokatorzy wykwaterowywani są do lokali zamiennych) i użytkowych, a jedynemu właścicielowi mieszkania zaproponowano w maju inny lokal.

Na pozostałych działkach jest m.in. dwukondygnacyjny, budynek użytkowy (ok. 55 m mkw.), stacja trafo, parterowy budynek usługowo-biurowym (200 mkw.), 5 garaży metalowych i murowane, budynek magazynowy (65 mkw.), gospodarczy (29 m kw ), a także dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony budynek (672 mkw.), w którym działało Samorządowe Przedszkole nr 114. Jedyny dojazd i dojście m.in. do przed szkoła jest przez bramę budynku frontowego przy ul. Stradomskiej 12-14, który "zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego należy zabezpieczyć przed dostępem osób niepowołanych". Z tych względów podjęte zostały działania w celu przygotowania części budynku Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Miodowej 36, na potrzeby związane z działalnością Przedszkola nr 114 - podaje Wydział Skarbu.

Jednak radni chcą, aby Przedszkole nr 114 nie zmieniło swojej lokalizacji. W centrum brakuje przedszkoli, miasto nie powinno więc likwidować tego typu placówek, zwłaszcza tak dobrze położonej. W Krakowie brakuje 2 tysiące miejsc w przedszkolach mówi Grzegorz Stawowy, przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego RM.

Trzeba jeszcze bardzo dokładnie sprawdzić czy jest możliwe dojście do przedszkola w innym miejscu. Urząd argumentuje, że część rodziców już zdecydowała się przepisać dzieci do innych placówek (część nadal protestuje - przyp. jś), a budynek, przez który prowadzi wejście do przedszkola wymaga kapitalnego remontu (gdyż zagraża katastrofą) co już w czasie przebudowy byłoby trudne do pogodzenia nawet, gdyby przedszkole zostało.

Na sprzedaż nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków uzyskano pozwolenie małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, pod warunkiem sprzedaży działek i budynków w całości. Zgodnie z pozwoleniem konserwatorskim w przypadku zakupu nieruchomości przez więcej niż jedną osobę lub podmiot gospodarczy wyklucza się możliwość zniesienia współwłasności i dokonania podziału fizycznego. Rzeczoznawca majątkowy określił wartość rynkową nieruchomości w sumie na kwotę ok. 45 mln zł (bonifikata może wynieść 5 proc.) i za tyle obiekt zostałby wystawiony na licytację. Na wniosek gminy Kraków wydana już też została decyzja o ustaleniu warunków zabudowy dla "zmiany sposobu użytkowania budynku mieszkalno usługowego (wielorodzinnego z usługami w parterze) i oficyny (budynku usługowo-biurowego) na budynek usługowy (hotel z restauracją i zapleczem usługowym)" oraz dla parkingu naziemnego; decyzja jest ostateczna.

- Z naszego rozeznania wynika, że potencjalni inwestorzy nie zgodziliby się na takie rozwiązanie, by zostawić w swoim budynku przechodnią bramę. Jeżeli nie będzie zgody na sprzedaż całości, razem z terenem przedszkola, uniemożliwi to sprzedaż nieruchomości mówi dyr. Trembecka.

W obu sprawach utrzymania przedszkola i sprzedaży kamienicy - decydują radni.

(J.ŚW)