2011-07-09
Wielickich kandydatów do Sejmu i Senatu wystawią: PO, PiS, PSL, SLD i PJN. Opinie, czy ktoś z nich ma szansę na poselski mandat są podzielone.
Żadne z ugrupowań nic ogłosiło jeszcze oficjalnie, kogo z powiatu wielickiego zamierza delegować do Sejmu i Senatu podczas jesiennych wyborów parlamentarnych. Jednak w większości partii decyzje już zapadły. Pierwszy pewnik ujawniony jeszcze w kwietniu to kandydatura Elżbiety Achinger. Mieszkanka Raciborska, obecnie radna województwa małopolskiego, a w latach m in. 2006 2010 radna miejska w Wieliczce, oraz szefowa wielickiego koła PO będzie startować do Sejmu z 5 miejsca na liście PO w okręgu tarnowskim. Lokalna PO stawia na panie. - Naszą kandydatka będzie także Julia Jelonek z Gdowa Wystartuje ona z 14 miejsca na liście - poinformował Zbigniew Wojas, przewodniczący powiatowego koła PO.
Kobieca reprezentacja z powiatu wielickiego ubiegająca się o mandaty poselskie będzie tym razem wyjątkowo liczna kandydatką PiS z gminy Wieliczka będzie bowiem obecna wiceburmistrz Urszula Rusecka Nie ustaliliśmy jeszcze, z którego miejsca wystartuje, ale pewne jest, że z Wieliczki będzie ona jedyną kandydatką do Sejmu. Uważam, że Urszula Rusecka ma duże szanse na mandat, nie chcemy, by głosy wyborców zostały "rozdrobnione" powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.
Urszula Rusecka od jesieni 2010 roku zastępczyni burmistrza, wcześniej dyrektorka Zarządu Budynków Komunalnych w Wieliczce oraz radna miejska dwóch kadencji - mówi, że jeszcze zastanawia się czy kandydować. Otrzymałem taką propozycję od burmistrza Artura Kozioła i senatora Macieja Klimy. Nie powiedziałam "nie", ale poprosiłam o czas do namysłu do końca lipca To nie jest łatwa decyzja muszą to dokładnie przemyśleć - stwierdza wiceszefowa Wieliczki.
Lista wielickich kandydatek jest dłuższa Z list SLD o miejsce w Sejmie będzie ubiegać się także posłanka tej kadencji Monika Piątkowska mieszkanka podkrakowskiego miasta
Rejon może mieć "swego" senatora Senator w tej kadencji, a wcześniej małopolski wojewoda Maciej Klima (PiS) z Wieliczki, będzie ponownie ubiegał się o miejsce w Senacie z okręgu tarnowskiego. Natomiast z listy PiS w okręgu krakowskim o miejsce w izbie wyższej parlamentu będą walczyć m.in. Zuzanna Kurtyką mieszkanka podwielickich Strumian, oraz znany adwokat, mieszkaniec Wieliczki - Zbigniew Cichoń.
Kto będzie kandydatem PO do Senatu z powiatu wielickiego -jeszcze nie wiadomo. Na przedwyborczej giełdzie najczęściej wymieniany jest wójt Gdowa Zbigniew Wojas. - Była taka propozycja Decyzji nie podjąłem, ale skłaniałem się raczej przy pozostaniu wójtem Gdowa przyznaje. Dodaje: Kwestia kto będzie naszym kandydatem do Senatu to nadal znak zapytania Trwa ją rozmowy z PSL em, być może odstąpimy im "wielickie" miejsce na listach PO w okręgu tarnowskim.
Wicemarszałek Małopolski, mieszkaniec podwielickiej Zabawy Wojciech Kozak (PSL) prawdopodobnie wystartuje do Sejmu, ale w okręgu krakowskim. Natomiast w okręgu tarnowskim listy do parlamentu przygotowuje także PIN. Tu wielickim kandydatem na posła będzie Andrzej Masny - wystartuje prawdopodobnie z drugiego miejsca mieszkaniec Sulkowa, radny powiatu wielickiego i wiceprezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wieliczce.
Dyskusje o tym, czy wieliczanie mają tym razem szansę na swojego posła - trwają. Zdaniem jednych kilkoro z kandydatów z Wieliczki jest na tyle mocnych, by mieć nadzieję, że tym razem ich walka o miejsce w Sejmie - bodaj w jednym przypadku powinna zakończyć się sukcesem. Inni piszą w tej sprawie czarne scenariusze.
Od 2001 roku, gdy w ordynacji wyborczej powiat wielicki przypisano do okręgu tarnowskiego, żaden z kandydatów do Sejmu z tego rejonu nie uzyskał poselskiego mandatu. Na brak swego reprezentanta narzekają wszyscy, a opinia, iż winne jest temu przede wszystkim błędne wyznaczenie granic okręgów wyborczych jest powszechna Można przyjąć, że jest to praw da ponieważ przed rokiem 2001 powiat wielicki - wprawdzie w innej politycznej rzeczywistości ale miał jednak reprezentantów w Sejmie. Byli nimi Stanisław Kracik oraz Zbigniew Zarębski.
Kto z obecnych kandydatów ma największe szanse na posłowanie? Wojciech Kozak zebrał podczas ubiegłorocznych wyborów do Sejmiku Województwa Małopolskiego 12,443 głosów. Odnośnie szans Elżbiety Achinger zdania są podzielone. W listopadzie 2010 roku, podczas wyborów do Sejmiku Województwa Małopolskiego uzyskała ona wynik 7308 głosów. Ten rezultat raczej nie wystarczyłby do Sejmu. Trzeba też wziąć pod uwagę, że wieliczankę poprzedza na listach PO troje posłów obecnej kadencji: Jan Musiał, Aleksander Grad oraz Urszula Augustyn.
Wielu liczy, iż wyborcy ponownie wybiorą Macieja Klimę senatorem, a Monikę Piątkowską posłanką. Zaś opinie o szansach Urszuli Ruseckiej są różne. Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł uważa, że może ona powtórzyć jego wynik z ubiegłorocznych wyborów samorządowych ponad 10 tys. głosów - co wedle powszechnej opinii byłoby wystarczające do objęcia poselskiego mandatu. Zdaniem innych - szans na posłowanie nie ma ani Urszula Rusecka ani żaden innych kandydat z powiatu wielickiego startujący w okręgu tarnowskim, ponieważ ordynacja wyborcza z 2001 roku "na trwałe wyłączyła powiat wielicki z życia parlamentarnego". Kto ma rację, okaże się za kilka miesięcy.
JOLANTA BIAŁEK