2012-01-27
Światowi architekci będą mogli zaprojektować poprzemysłowe tereny w Nowej Hucie, powstanie tam nowoczesne miasto ze strefą gospodarczą.
Na początku lutego władze Krakowa ogłoszą międzynarodowy konkurs "Nowa Huta Przyszłości". Jego celem ma być rewitalizacja poprzemysłowych obszarów tej części Krakowa na wzór najlepszych dokonań w Europie, np. niemieckiego Zagłębia Ruhry, gdzie na dawnym terenie górniczym powstały nowoczesne budynki zaprojektowane przez wybitnych architektów.
Obszar, który ma być objęty konkursem, to wschodnia część Krakowa o powierzchni ok. 3 tysięcy ha, znajdujący się pomiędzy Wisłą, planowaną trasą S7 i kolejową obwodnicą Krakowa. Znajdują się tam takie osiedla, jak Branice,
Wyciąże, Przylasek Rusiecki, tereny po kombinacie.
Stanisław Juchnowicz, jedyny z żyjących projektantów Nowej Huty, uważa, że ta obumierająca część miasta w przyszłości może najszybciej się rozwijać. - To teren zapomniany, ale o ogromnym potencjale - mówi. Gotowa jest tam infrastruktura: 300 km dróg, 200 km torów kolejowych. Znajduje się tam malownicze jezioro w Przylasku Rusieckim, przez mieszkańców zwane Małymi Mazurami. Zaprojektowanie tego obszaru to będzie ogromne wyzwanie dla architektów mówi Stanisław Juchnowicz. Początkowo władze miasta miały ogłosić konkurs tylko na utworzenie strefy gospodarczej. Potem jednak uznały, że trzeba poszerzyć ten obszar. Celem konkursu jest opracowanie wizji programowo-przestrzennej rozwoju i aktywizacji społeczno-gospodarczej dla tego obszaru. Planowane jest utworzenie strefy aktywności gospodarczej, miejsc do lokalizowania nowoczesnych usług oraz przestrzeni do zamieszkania i wypoczynku. Ma to być obszar miasta atrakcyjny dla klasy kreatywnej - mówi Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa.
Zdaniem radnego Pawła Węgrzyna stworzenie koncepcji zagospodarowania stanie się sygnałem dla inwestorów, że są tam mile widziani. - Teraz ten teren ma charakter rolniczy, chcemy, aby powstało tam nowe centrum biznesu z firmami z branży IT, a także nowe miasto z wykorzystaniem ekologicznych technologii - mówi Paweł Węgrzyn. Do nowej dzielnicy będzie można się szybko dostać po wybudowaniu S7, a także po poszerzeniu ulicy Igołomskiej, inwestycji, którą miasto ma w planach na najbliższe lata.
Nowa Huta ma zostać także lepiej połączona z południową częścią Krakowa, czyli z Płaszowem.
Wyniki konkursu będą znane w lipcu. Aby zachęcić do udziału najlepszych światowych architektów, przewidziano duże nagrody: 250 tys. zł za pierwsze miejsce, 150 tys. za drugie, 75 tys. za trzecie i trzy wyróżnienia po 25 tys. zł.
W skład jury będą wchodzić architekci z Berlina, | Wiednia, Edynburga i Amsterdamu, a z Krakowa - m.in. Stanisław Juchnowicz. Najlepsza koncepcja albo pomysły z kilku nagrodzonych prac zostaną wpisane do studium zagospodarowania, które przedstawia wizję rozwoju Krakowa do roku 2050. Teren, na którym znajduje się strefa, należy do właścicieli prywatnych, Arcelor Mittal i gminy.
AGNIESZKA MAJ