Prasa - szczegóły

2012-02-17

Małopolska Organizacja Turystyczna: coraz więcej ludzi przyjeżdża do naszego miasta w celach religijnych

Za pieniądze unijne Kraków będzie promował się jako centrum turystyki religijnej w europejskich miastach, do których przyjeżdża najwięcej pielgrzymów, takich jak Santiago de Compostela, Fatima czy Lourdes.

Z badań Małopolskiej Organizacji Turystycznej wynika, że coraz więcej turystów przyjeżdża do Krakowa w celach religijnych, w ubiegłym roku stanowili 6 proc. gości. Sanktuarium w Łagiewnikach znajduje się na czwartym miejscu największych atrakcji miasta, po Rynku Głównym, Wawelu i Kazimierzu. - W celach religijnych przyjeżdżają do nas przede wszystkim Włosi, Amerykanie, ale także Hiszpanie, Irlandczycy i Słowacy - mówi dr Anna Wilkońska z krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

Jeszcze do niedawna większość pielgrzymów ograniczała się wyłącznie do odwiedzenia sanktuarium w Łagiewnikach. Przyjeżdżali na jeden dzień, z własnym prowiantem. Teraz to się zmieniło. Coraz częściej nocują w Krakowie, oglądają także inne atrakcje miasta. - Sanktuarium w Łagiewnikach jest największym motorem turystyki religijnej w Krakowie. Mamy jednak także inne atrakcje, takie jak Katedra Wawelska, kościoły dominikanów i franciszkanów. Wyznawcy judaizmu przyjeżdżają na cmentarz Remuh - mówi Anna Wilkońska. w Krakowie znajduje się prawie 160 miejsc i przedmiotów kultu religijnego, m.in. groby świętych, obrazy maryjne.

Szacuje się, że w samej Europie około 50 milionów osób w czasie swoich urlopów odbywa pielgrzymki. Najwięcej pątników wędruje do San Giovanni Rotondo (9 mln osób), Lourdes (6 mln), Fatimy (5 mln), Santiago de Compostela (5 mln), na Jasną Górę (4-5 mln).

Do Łagiewnik przyjeżdża ponad 2 mln pielgrzymów z ok. 100 krajów. Turyści zagraniczni stanowią ok. 25 procent ogółu odwiedzających to sanktuarium. Głównym centrum pielgrzymkowym w Polsce nadal jest Jasna Góra (4-5 mln pątników rocznie). Krakowskie Łagiewniki znajdują się na drugim miejscu.

Zdaniem specjalistów, Kraków stanowi unikatowy przykład ośrodka religijnego bogatego w miejsca święte związane z kultem świętych, kultem Pańskim i kultem maryjnym. Znajduje się tu centrum światowego kultu Bożego miłosierdzia i kultu św. Faustyny. To także miasto Jana Pawła II. - Są tylko dwa tego rodzaju ośrodki na świecie: Rzym i Kraków - mówi Anna Wilkońska.

Dlatego nasze miasto chce jeszcze bardziej niż dotychczas postawić na turystykę religijną. - To będzie jeden z głównych kierunków naszego działania - mówi Filip Szatanik, rzecznik krakowskiego magistratu.

We wrześniu i październiku tego roku Kraków będzie promował się w europejskich miastach, które są centrami pielgrzymkowymi, takich jak Santiago de Compostela, Fatima czy Lourdes. Przyjedzie tam Mobilne Muzeum Jana Pawła II z wystawą o Janie Pawle II, multimedialnymi prezentacjami oferty turystyki religijnej Krakowa i Małopolski. W październiku tego roku i w maju następnego są także zaplanowane spotkania adresowane do branży turystycznej oraz organizatorów wyjazdów religijnych i pielgrzymek. W październiku przyszłego roku w Krakowie zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja poświęcona turystyce religijnej "Turystyka jako element integracji kulturowej" z udziałem naukowców, przedstawicieli Kościoła.

Zadaniem województwa małopolskiego będzie opracowanie kampanii promocyjnej Krakowa i Małopolski, przygotowanie filmu, wydawnictw i strony internetowej prezentującej ofertę turystyki religijnej Małopolski. Na te wszystkie działania Kraków i województwo małopolskie dostały dofinansowanie unijne.

Agnieszka Maj