2012-02-08
Najwięcej kosztuje nas przynależność do Związku Miast Polskich, roczna składka to 132 tys. zł. Do tej organizacji Kraków należy najdłużej - od 1990 roku. Jaki mamy z tego pożytek? Przedstawiciele związku wchodzą w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Miasta członkowskie wspólnie wypracowują stanowiska w sprawie projektów zmian ustaw niekorzystnych dla samorządów. Ostatnio Związek Miast Polskich zaapelował do rządu, aby z budżetu państwa, a nie gminy były wypłacane pensje dla nauczycieli.
Zdaniem radnych takie inicjatywy mogą być podjęte bez pośrednictwa związku. - O tym, jak działa taki związek, przekonaliśmy się na własne oczy. Byliśmy na posiedzeniu, na którym przedstawicielem Krakowa był radny z Bytomia. Wysłał go prezydent Jacek Majchrowski, który wtedy nie miał czasu sam przyjechać. Skoro więc nawet władzom miasta nie zależy, aby uczestniczyć w posiedzeniach Związku Miast Polskich, to po co mamy płacić tak dużą składkę? - pyta radna Małgorzata Jantos.
Za przynależność do Unii Metropolii Polskich Kraków płaci 122 tys. zł. Nasze miasto należy do niej od 1994 roku. Od 1991 roku działamy także w Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Małopolski, co kosztuje budżet miasta 105 tysięcy złotych rocznie.
Należymy również do Ligi Miast Historycznych, Stowarzyszenia Eurocities, Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego, sieci europejskiej Marketing Miast Europejskich oraz Komitetu Narodowego Rady Ochrony Zabytków ICOMOS.
Według urzędników działanie w tych organizacjach polega na "uczestniczeniu w posiedzeniach merytorycznych organizacji, wymianie doświadczeń z przedstawicielami innych miast, wspólnym wypracowywaniu stanowiska w sprawach istotnych dla samorządu terytorialnego".
Uczestnictwo w tych organizacjach wiąże się dla urzędników z okazją do podróżowania. W 2010 roku doroczna konferencja organizowana przez Marketing Miast Europejskich odbyła się na Wyspach Kanaryjskich. Miasto było reprezentowane przez przedstawiciela Biura Marketingu Turystycznego.
Główną siedzibą Ligi Miast Historycznych jest Kyoto w Japonii. Kolejne konferencje ligi odbywają się przeważnie w dość odległych miastach - jak np. Kyoto (Japonia), Xian (Chiny), Montreal (Kanada), Kyongju (Korea) - a to, niestety, wiąże się z wysokimi kosztami udziału. Dlatego przedstawiciele Krakowa w ostatnich latach nie uczestniczyli w tych spotkaniach.
Filip Berkowicz, dawny pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, wziął udział w XI Światowej Konferencji Miast Historycznych, która odbyła się w dniach 10 - 13 czerwca 2008 w tureckim mieście Konya.
Władze miasta same przyznają, że w czasie kryzysu, gdy wciąż brakuje pieniędzy, nie we wszystkich organizacjach Kraków musi działać. "Przedstawiłem propozycję ograniczenia udziału miasta w organizacjach jednostek samorządu terytorialnego, która została przez Radę Miasta odrzucona" - napisał wiceprezydent Tadeusz Trzmiel w odpowiedzi na interpelację Małgorzaty Jantos.
- Prowadzony jest audyt, który ma wykazać, jaka jest efektywność udziału miasta, jakie mamy z tego korzyści. Dopiero potem zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego wycofania się z niektórych organizacji - informuje Filip Szatanik, rzecznik magistratu.
Według Bolesława Kosiora, szefa klubu PiS w Radzie Miasta, Kraków powinien pozostać w części z tych organizacji. - Działalność w niektórych z nich jest dla nas promocją. Co z tego, że wydamy rocznie na składkę kilkadziesiąt tysięcy, skoro dzięki tej promocji przyjadą do nas turyści, którzy zostawią w mieście znacznie więcej - uważa Bolesław Kosior.
AGNIESZKA MAJ
**********
ORGANIZACJE, DO KTÓRYCH NALEŻY KRAKÓW
Unia Metropolii Polskich - 122 tys. zł
Związek Miast Polskich - 132 tys. zł
Małopolska Organizacja Turystyczna - 12 tys. 100 zł
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski - 105 tys. zł
Związek Gmin Jurajskich - 42 tys. zł
Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich - 7,5 tys. zł
Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Cites" - bez składki
Liga Miast Historycznych - 100 USD
Stowarzyszenie Eurocities - ok. 16 tys. euro
Organizacja Miast Dziedzictwa Światowego - 4 tys. USD
Marketing Miast Europejskich - 2,2 tys. euro
Komitet Narodowy Rady Ochrony Zabytków ICOMOS - 3 tys. zł
Międzynarodowy Związek Hanzy - bez składki
Sieć "Miasta dla Dzieci" - bez składki
Stowarzyszenie Europejskich Miast Kultury Roku 2000 - bez składki