2011-02-01
W ubiegły czwartek wszystkie nowohuckie rady dzielnic wybrały przewodniczących. W Bieńczycach i Wzgórzach Krzesławickich bez zmian, w trzech pozostałych wybrano nowe osoby, które już działały w samorządzie. Zapytaliśmy szefów nowych rad dzielnic, jakie są ich priorytety na najbliższą kadencję.
Dzielnica XIV Czyżyny
Wojciech Krzystonek stawia na budowę pierwszego krytego basenu w dzielnicy przy Szkole Podstawowej nr 155 na os. 2 Pułku Lotniczego. Jest już gotowa koncepcja i zdaniem przewodniczącego basen będzie się cieszyć takim powodzeniem, jak nowe boisko wielofunkcyjne przy ZSO 14 na Dywizjonu 303. Szef "czternastki" zapowiada także organizację spotkań radnych z mieszkańcami Czyżyn: - Dyżury to za mało. Radni powinni wyjść do mieszkańców, żeby poznać ich problemy - mówi.
Będzie także dążył do wzmocnienia roli dzielnic jako strażnika interesu publicznego, co oznacza, że np. nie ma już mowy o odbiorze źle wykonanego chodnika. Ponieważ w Radzie Dzielnicy XIV zasiada kilku specjalistów od pozyskiwania funduszy unijnych, będą oni służyć pomocą organizacjom pozarządowym. Wojciech Krzystonek pełni dyżury we wtorek w godz. 16-17. Z wykształcenia jest politologiem. Od 2007 r. jest dyrektorem biura poselskiego posła Ireneusza Rasia obecnie kieruje także biurem regionu małopolskiego PO. W radzie dzielnicy działa już III kadencję (był już wiceprzewodniczącym, a wcześniej członkiem zarządu).
Dzielnica XVI Bieńczyce
Sławomir Góra będzie kontynuował zadania rozpoczęte przez Radę Dzielnicy w ubiegłych latach (był przewodniczącym Bieńczyc w poprzedniej kadencji). Szczególny nacisk położy na uporządkowanie miejsc parkingowych: - Musi być więcej miejsc do parkowania, ponieważ samochodów cały czas przybywa i kierowcy zastawiają chodniki. Nowe parkingi na terenach zielonych będą powstawały na zasadzie kompromisu. Jeżeli drzewu lub krzew zostaną wycięte, będą dosadzenia - podkreśla Sławomir Góra Kolejne zadania o których wspomina to rozbudowa sieci monitoringu i bazy sportowej przy szkołach. - Bardzo zależy nam, żeby powstały kolejne boiska wielofunkcyjne i drugi Orlik - mówi szef Bieńczyc. Zapowiada też rozpoczęcie starań o budowę pełnowymiarowej sali gimnastycznej przy III LO. Dyżury pełni we czwartki godz. 15-17 w Radzie Dzielnicy XVI (os. Kalinowe 4). Na co dzień pracuje jako nauczyciel w szkole. Uczy wychowania fizycznego i informatyki.
Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie
Kazimierz Maciej pełni funkcję przewodniczącego "siedemnastki".od 2000 r. Na pierwszy ogień pójdą u niego zadania zaprojektowane jeszcze w V kadencji, które czekają na realizację, a zatem: przebudowa ulic Lubockiej i Glinik (na odcinku od Wadowskiej do Bystronia) oraz projekt Narodowego Centrum Rozwoju Ruchu Rugby w Lu-boczy. Dyżury w siedzibie Rady Dzielnicy (os. Na Stoku 15) jeszcze w trakcie ustaleń (informacja będzie na stronie internetowej dzielnicy). Kazimierz Madej wykształcenia jest chemikiem; obecnie jest rencistą.
Dzielnica XV Mistrzejowice
Piotr Serafin mówi o lepszej promocji dzielnicy, np. podczas turniejów i konkursów organizowanych w mistrzejowickim Trial Parku. Będzie starał się zacieśnić współpracę pomiędzy wszystkimi dzielnicami nowohuckimi. - Skupimy się także na budowie parkingów i koniecznej przebudowie ronda Piastowskiego, bo mieszkańcy sąsiednich osiedli mają z nich utrudniony wyjazd. Jestem także za zablokowaniem dogęszczania ciasnych osiedli mieszkaniowych. Rozbudowa tak, ale w granicach zdrowego rozsądku - stwierdza Piotr Serafin. Termin dyżuru przewodniczącego i członków zarządu jest w trakcie ustalania, informacja dostępna będą na stronie lub w siedzibie Rady Dzielnicy Mistrzejowice (ul. Miśnieńska 58). Piotr Serafin z wykształcenia jest ekonomistą. Razem z żoną prowadzi prywatną działalność w branży medycznej. Był radnym w poprzedniej kadencji.
Dzielnica XVIII Nowa Huta
Stanisław Moryc mówi przede wszystkim o poprawie infrastruktury wewnątrz osiedli, zarówno tych w centrum Nowej Huty jak i podmiejskich (np. Kujawy, Kościelniki. Chałupki. Wróżenice). - Chodzi o naprawę zniszczonych chodników, remont starych i budowę nowych miejsc parkingowych oraz naprawę ulic wewnątrz osiedli. Tak, żeby mieszkańcy poczuli, że żyje im się lepiej - tłumaczy. Dzielnica postawi też na bezpieczeństwo (np. poprzez lepsze doświetlenie osiedli) i wsparcie dla osób potrzebujących (ubogich i niepełnosprawnych). Informacja o terminie dyżurów będzie dostępna na stronie internetowej lub w siedzibie Rady Dzielnicy XVIII (os. Centrum B bl.6). Stanisław Moryc jest radnym od 1998 r. Z wykształcenia inżynier. Pracuje w firmie informatyczno-budowlanej.
PP
Dziennik Polski
2011-02-01