2012-02-14
Na łamach "Gazety Krakowskiej" chcemy wybrać najbardziej wpływową kobietę Małopolski w roku 2012. Kapituła plebiscytu wytypowała 35 kandydatek do tego miana (ich nazwiska widnieją na kuponie poniżej). Od dzisiaj w każdym numerze "GK" będziemy prezentować po kilka sylwetek kandydatek (w kolejności alfabetycznej). Od Waszych głosów zależy, która z nich zdobędzie zaszczytny tytuł i pamiątkową statuetkę. Jak głosować?
• Wyślij SMS o treści KOBIETA.numer wybranej kandydatki (np. KOBIETA.oo) pod numer 72355- Koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT. Oddając głos, uzyskujesz dostęp do bieżącego e-wydania Gazety Krakowskiej. Każdy może wysłać dowolną liczbę SMS-ów. Głosować można do 2 marca.
• Od 14 do 25 lutego w każdym wydaniu "GK" drukujemy kupony. Na jednym wolno głosować tylko na jedną kandydatkę. Kupony można wysłać pocztą lub doręczyć osobiście do redakcji "Gazety Krakowskiej", al. Pokoju 3,31-548 Kraków - do 29 lutego 2012 r.
Plebiscyt można śledzić w internecie: www.gazetakrakowska.pl
**********
Urszula Augustyn, 47 l ., posłanka PO ze społecznikowskim zacięciem
Posłanka z okręgu tarnowskiego aktywnie włączała się w pracę dla regionu w czasie powodzi. Dzięki jej staraniom 30 dzieci z rodzin dotkniętych kataklizmem wyjechało na obóz. Współpracuje ze stowarzyszeniem "U Siemachy". W Tarnowie patronuje powstaniu pierwszego w Polsce ośrodka dla młodzieży przy centrum handlowym. Z jej inicjatywy Ministerstwo Kultury wsparło kwotą 14 mln zł przebudowę Zespołu Szkół Plastycznych. Patronuje powstaniu Tarnowskiej Wyższej Szkoły Artystycznej. Aktywnie działa na rzecz profilaktyki nowotworów piersi i szyjki macicy. Razem z przyjaciółmi zakupiła fantomy do nauki samobadania piersi. Odbywa spotkania z kobietami i wraz z położnymi i Amazonkami zachęca je do profilaktyki. Dzięki temu kilka kobiet wykryło u siebie nowotwór i mogło zacząć w porę leczenie. W Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży pełni funkcję zastępcy przewodniczącego. Wspiera akcję "Cała Polska czyta dzieciom", czytała w szkołach, przekazała bibliotekom książki.
Barbara Bartuś, 44 l., posłanka PiS, wywalczyła telefony dla gminy
Jako radna przyczyniła się do stelefonizowania gminy Lipinki. Dzięki jej staraniom jako posłanki udało się zachować sąd pracy w Gorlicach oraz gorlicki inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co roku organizuje konkursy historyczne dla szkół gimnazjalnych i ponad-gimnazjalnych. Obecnie walczy o przebudowę dróg regionalnych, aby zmniejszyć korki. Najbardziej martwi ją droga nr 28 z Wadowic na Podkarpacie, która biegnie m.in. przez Gorlice, Limanową i Nowy Sącz. Postuluje przebieg tranzytu w taki sposób, aby nie przechodził przez te miasta. Dzięki temu znacznie zmniejszyłby się tam ruch pojazdów i miejskie korki. Sprzeciwia się proponowanemu przez rząd podniesieniu wieku emerytalnego do 67. roku życia. Twierdzi, że np. Francuzi pracują znacznie krócej, a mają dużo wyższą średnią długość życia. Jak mówi, kiedyś babcie mogły zająć się wnukami, dziś będą musiały pracować.
Joanna Bobowska, 44 l ., posłanka PO, dobry duch strażaków i gospodyń
Aktywnie wspiera organizacje pozarządowe i społeczeństwo obywatelskie w powiatach myślenickim, wadowickim, bocheńskim i suskim. Sama działa w tego typu organizacjach, zwłaszcza promujących aktywność gospodarczą. Wspiera działalność kół gospodyń wiejskich i ochotniczych straży pożarnych w regionie. Stara się pozyskiwać dla nich pieniądze. Próbuje łączyć działalność społeczną organizacji z zarobkową. Pierwszym sukcesem na tym polu jest powołanie spółdzielni socjalnej "Przystań", która świadczy m.in. usługi cateringowe (regionalne produkty) i sprzątające. Za cel w Sejmie na najbliższy czas stawia sobie lobbowanie m.in. za budową dróg w regionie (S7 i zakopianka) oraz pracę nad ustawą o przedsiębiorczości społecznej. Wiceprzewodnicząca Zarządu PO w Myślenicach, prezes Stowarzyszenia BE-20 oraz członek Zarządu Izby Gospodarczej w Sułkowicach. Autorka projektów szkoleniowych dla przedsiębiorców, mieszkańców obszarów wiejskich i małych miast.
(ma)