2011-11-18
Kraków premiera miał tylko na plakatach. Był za to jeden wicepremier z Krakowa, a od 1989 r. trzech przedstawicieli naszego województwa kierowało resortem sprawiedliwości - czwarty będzie Jarosław Gowin.
Małopolska raczej nie miała ministrów, którzy decydowali o kształcie rządu. Największy wpływ na politykę Rady Ministrów miał najprawdopodobniej wicepremier i minister gospodarki Jerzy Hausner za premiera Marka Belki. Jedno z ważniejszych stanowisk u premier Hanny Suchockiej zajmował Jan Rokita (szef Urzędu Rady Ministrów). Za wpływową osobistość w rządzie Leszka Millera uchodził Krzysztof Janik, szef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Jedną z ważniejszych "twarzy" rządu Prawa i Sprawiedliwości był minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Za bardzo wpływową osobę uważany jest obecny rzecznik rządu Paweł Graś, choć formalnie nie jest ministrem konstytucyjnym.
Już w pierwszym rządzie premiera Tadeusza Mazowieckiego (sierpień 1989 r. - styczeń 1991 r.) - Małopolska miała swoich ministrów. Ministrem zdrowia był Andrzej Kosiniak Kamysz, ojciec kandydata na obecnego ministra pracy Władysława Kosiniaka - Kamysza. To nie jedyny przedstawiciel PSL, w tym rządzie - ministrem środowiska był Bronisław Kamiński. Tadeusz Syryjczyk kierował resortem przemysłu, a Krzysztof Kozłowski był szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
W składzie następnej Rady Ministrów, którą kierował Jan Krzysztof Bielecki (styczeń - grudzień 1991 r.), trudno znaleźć reprezentantów naszego regionu. Jedyne związki z Krakowem miał minister przekształceń własnościowych - jednak wiele lat po zakończeniu misji w rządzie i to w trakcie wieloletnich procesów sądowych za sprawy z czasów, gdy kierował resortem przekształceń za premier Hanny Suchockiej.
W rządzie Jana Olszewskiego (grudzień 1991 r. - czerwiec 1992 r.) tekę ministra środowiska dostał Stefan Kozłowski (brat Krzysztofa Kozłowskiego). Ministrem sprawiedliwości był Zbigniew Dyka, który także pełnił tę funkcję za rządu Hanny Suchockiej (lipiec 1992 - maj 1993). Najbardziej zasłynął jednak tym, że spóźnił się na głosowanie w sprawie wotum nieufności dla rządu Suchockiej (według nieoficjalnych informacji miał przebywać wtedy w toalecie), co przyczyniło się do jego upadku. Bardzo ważną funkcję w tym rządzie - szefa Urzędu Rady Ministrów - pełnił Jan Rokita, który w 2005 r. startował w wyborach z hasłem "Premier z Krakowa".
Gdy Waldemar Pawlak po raz pierwszy przejmował stery rządowe (czerwiec - lipiec 1992 r.), nie miał możliwości wskazania ministrów z Małopolski, bo wtedy rządu nie stworzył. Za drugim razem (październik 1993 r. - marzec 1995 r.) w składzie Rady Ministrów zabrakło reprezentantów naszego regionu. Trudno też doszukać się takich osób w rządach Józefa Oleksego (marzec 1995 r. - styczeń 1996 r.) i Włodzimierza Cimoszewicza (luty 1996 r. październik 1997 r.).
Na małopolskich ministrów trzeba było poczekać do czasu powołania na premiera Jerzego Buzka (październik 1997 r.
październik 2001 r.). Ministrem kultury i sztuki została wtedy Joanna Wnuk Nazarowa, a ministrem edukacji Mirosław Handke.
Kolejny rząd - Leszka Millera (październik 2001 r. maj 2004 r.) to teki ministerialne dla Krzysztofa Janika (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji) oraz Jerzego Hausnera (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej). Następny premier - Marek Belka (maj 2004 r. - październik 2005 r.) awansował tego drugiego do rangi wicepremiera. I był to jak do tej pory jedyny wicepremier z Małopolski od 1989 r.
Gdy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza (październik 2005 r. lipiec 2008 r.) znaleźli się dwaj krakowscy liderzy tej partii. Zbigniew Ziobro został ministrem sprawiedliwości, a Zbigniew Wassermann koordynatorem ds. służb specjalnych. Obaj byli także ministrami w rządzie Jarosława Kaczyńskiego (lipiec 200H r. listopad 2007 r.).
W pierwszym rządzie Donalda Tuska (listopad 2007 r - listopad 2011 r.) ministrem Skarbu Państwa został Aleksander Grad, a ministrem obrony narodowej - Bogdan Klich (pełnił tę funkcję do sierpnia tego roku). Przez dwa lata (do listopada 2009 r.) ministrem sprawiedliwości był Zbigniew Ćwiąkalski, który odszedł z resortu po samobójstwie więźnia skazanego za współudział w porwaniu i zabójstwie Krzysztofa Olewnika Dwa lata temu Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji zaczął kierować Jerzy Miller.
W nowym rządzie Małopolska będzie mieć trzech reprezentantów - Jarosława Gowina (Ministerstwo Sprawiedliwości), Władysława Kosiniaka Kamysza (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej) oraz Mikołaja Budzanowskiego (Ministerstwo Skarbu Państwa).
GRZEGORZ SKOWRON