2011-08-30
Dziś ostatni dzień rejestracji list wyborczych. Największe partie ogłosiły już nazwiska liderów, którzy wystartują z pierwszych miejsc. W Małopolsce ten zestaw nie jest zbyt imponujący Kiedy cztery lata temu w Krakowie naprzeciwko siebie stawali w wyborach do Sejmu Jarosław Gowin (PO) i Zbigniew Ziobro(PiS), był to prawdziwy pojedynek partyjnych gigantów. W nadchodzących wyborach starcia budzącego tyle samo emocji w naszym regionie trudno szukać. Zdaniem politologa Marka Bankowicza z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiele jedynek na małopolskich listach to politycy "drugiego planu".
Najciekawszy pojedynek szykuje się w okręgu chrzanowskim. Tam z pierwszych miejsc startują rzecznik rządu Paweł Graś (PO) i posłanka Beata Szydło, prawa ręka prezesa PiS. Ciekawą jedynką w tym okręgu jest Dariusz Szwed (lista SLD) z partii Zieloni 2004, raczej nieznany w Małopolsce. Pierwotnie na lidera listy Sojuszu typowano tam posła Stanisława Rydzonia - spadł jednak na drugie miejsce.
Partia Zieloni 2004 od dawna współpracuje z SLD, na szczeblu krajowym zapadła decyzja, że oddamy im jedną "jedynkę" na listach - wyjaśnia Grzegorz Gondek, członek zarządu krajowego SLD. Jak podkreśla, Szwed jest związany z Małopolską i urodził się w Krakowie.
Jarosław Gowin, lider krakowskie j listy PO sprzed czterech lat, teraz startuje dopiero z pozycji trzeciej . Jedynką jest Ireneusz Raś - poseł mniej znany od Gowina. PiS też nie ma w Krakowie mocnego lidera - na pierwszej pozycji wystawiono tu Andrzeja Dudę, który popularnością znacznie ustępuje Ziobrze (ten zasiada w europarlamencie). Listę SLD otwiera nieznany w regionie Tomasz Kalita.
- Wygląda na to, że Kraków został politycznie zmarginalizowany. Liderzy list to osoby z drugiego planu - ocenia prof. Bankowicz. Jego zdaniem, mimo trzeciego miejsca, Gowin będzie miał lepszy wynik niż Raś.
Znanymi w swoim regionie parlamentarzystami są jedynki PO i PiS w Nowym Sączu - Andrzej Czerwiński i Arkadiusz Mularczyk. Zdaniem prof. Bankowicza to dość mocne nazwiska. Natomiast z listy PJN na pozycji drugiej ma startować znana góralka, 74-letnia Maria Gruszkowa.
W Tarnowskiem największą niespodzianką jest "jedynka" PiS dla Włodzimierza Bernackiego. Prof. Bernacki w Tarnowie jest mało znany, a swoją pozycję zawdzięcza głównie konfliktom w lokalnym gronie PiS. Zaskakująca jest również "jedynka" na liście PJN. Nie będzie nią najbardziej znany w regionie polityk tej partii Jacek Pilch (startuje z Kielc), a burmistrz Nowego Wiśnicza Stanisław Gaworczyk. Tarnowski lider SLD, 26-letni Tomasz Kwaśny, to najmłodsza jedynka Małopolski.
Magdalena Stokłosa
Współpraca Andrzej Skórka, Sławomir Wrona
Okręg nr 12. Powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki
Paweł Graś, poseł, rzecznik prasowy rządu
Chrzanowska jedynka PO to jedna z bardziej rozpoznawalnych twarzy tej partii. Paweł Graś ma 47 lat. W1997 r. startował do Sejmu z listy AWS, ale nie zdobył mandatu. Na Wiejską trafił rok później po rezygnacji posła Marka Nawary. Od 2001 roku jest posłem z ramienia PO.
Beata Szydło, posłanka, wiceprezes PiS
48-letnia posłanka z Oświęcimia to prawa ręka Jarosława Kaczyńskiego. W latach 1998-2005 była burmistrzem Brzeszcz. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. otrzymała 14499 głosów i był to najlepszy wynik w okręgu chrzanowskim. Mandat zdobyła też w roku 2007.
Dariusz Szwed, założyciel partii Zieloni 2004
44-letni polityk z Krakowa próbował już bezskutecznie startować do Sejmu (w 2005 r. z listy Socjaldemokracji Polskiej) i do Parlamentu Europejskiego (w 2009 r. z ramienia komitetu Porozumienie dla Przyszłości). Angażuje, się w działalność proekologiczną, należy do partii Zieloni 2004.
Andrzej Haręźlak, wicewojewoda małopolski
64-letni Andrzej Haręźlak był prezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie. Funkcję wicewojewody pełni już po raz drugi: był nim także w latach 2001-2003. Ukończył politologię na Uniwersytecie Śląskim.
Grzegorz Gołdynia, były wiceminister zdrowia
Przez osiem lat pełnił funkcję wicestarosty oświęcimskiego, radny powiatu oświęcimskiego przez cztery kadencje. Ma 49 lat, z wykształcenia jest lekarzem. Był wiceministrem zdrowia w rządzie PiS. W 2010 r. bez powodzenia starał się o fotel prezydenta Oświęcimia.
Okręg nr 13. Powiaty: krakowski, miechowski, olkuski i miasto Kraków
Ireneusz Raś, poseł, szef małopolskiej PO
W latach 2002-2005 był radnym Krakowa z ramienia PiS, a potem PO. Ma 39 lat, był związany z ruchem oazowym, ukończył historię na PAT. Kierował kancelarią krakowskiego magistratu za prezydentury Andrzeja Gołasia. Od 2005 r. jest posłem PO.
Andrzej Duda, były minister w Kancelarii Prezydenta RP
39 letni polityk rok temu bezskutecznie startował w wyborach na prezydenta Krakowa. Wszedł tylko do Rady Miasta. Wcześniej był wiceministrem sprawiedliwości i ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jest członkiem Trybunału Stanu.
Tomasz Kalita, rzecznik prasowy SLD
Ma 32 lata. Pierwsze kroki w polityce stawiał w sztabie kandydata na prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Angażował się też w kampanię parlamentarzysty Andrzeja Celińskiego. Od 2005 r. szef zespołu programowego SLD.
Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski
Ma 53 lata. Był m.in. wicedyrektorem w Małopolski Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej i radnym powiatu wielickiego. W poprzedniej kadencji członek zarządu województwa małopolskiego, a obecnie wicemarszałek.
Zbysław Owczarsk, poseł
Był nauczycielem i dyrektorem szkoły, pracował w Urzędzie Miasta Wolbromia. W l. 2002-2006 wicemarszałek województwa. Należał do PiS. mandat posła objął w 2009 r. gdy Zbigniew Ziobro został eurodeputowanym. Potem przeszedł do PJN.
Okręg nr 14. Powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, tatrzański i m. Nowy Sącz
Andrzej Czerwiński, poseł
Ma 57 lat. Ze środowiskiem liberalnym związany od czasów Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Od tamtej pory także dobry znajomy szefa PO Donalda Tuska. Były prezydent Nowego Sącza, w Sejmie spędził już trzy kolejne kadencje.
Arkadiusz Mularczyk, poseł
Ma 40 lat. Z wykształcenia prawnik. W Sejmie od dwóch kadencji. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków PiS, lider sądeckich struktur partii. Były sądecki radny. Bliski znajomy byłego ministra sprawiedliwości w rządzie PiS Zbigniewa Ziobry.
Bronisław Dutka, poseł
Ma 54 lata. Był posłem I, IV, Vi VI kadencji. W PSL od 1989 r, wcześniej działacz ZSL. Przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Były burmistrz Limanowej. Ma wykształcenie wyższe.
Kazimierz Sas, były poseł
Ma 64 lata. Były poseł SLD, w parlamencie spędził trzy kadencje. Potem bez powodzenia startował do Sejmu w 2005 i 2007 r. Przegraną zakończył się też jego dwukrotny start w wyborach prezydenta Nowego Sącza. Lider małopolskich i sądeckich struktur SLD.
Kazimierz Hajda, poseł
Ma 65 lat. Do Sejmu trafił z listy PiS przejmując mandat Pawła Kowala, który wygrał wybory do europarlamentu. Były burmistrz Jordanowa. W latach 1998-2002 był radnym Jordanowa z listy AWS. Ma wykształcenie wyższe.
Okręg nr 15. Powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki i m. Tarnów
Aleksander Grad, poseł, minister skarbu
49-letni niekwestionowany od lat lider PO w regionie tarnowskim » już ma na koncie kolejny spory sukces. Jest najdłużej urzędującym szefem resortu skarbu III RP. W Sejmie zasiada od dekady. Wcześniej był m.in. ostatnim wojewodą tarnowskim i wiceministrem zdrowia.
prof. Włodzimierz Bernacki, politolog
Pochodzący z Proszowic 51-letni dyrektor Instytutu Nauk Politycznych UJ to niespodzianka na najwyższym miejscu listy PiS w Tarnowie. W ostatnich wyborach samorządowych z listy PiS ubiegał się o miejsce w małopolskim sejmiku. Do mandatu zabrakło mu niespełna 200 głosów.
Jakub Kwaśny, tarnowski radny miejski
Ma zaledwie 26 lat i pierwsze miejsce na liście - to w Sojuszu rekord w skali całego kraju. Od 2006 r. zasiada w Radzie Miasta Tarnowa. Rok temu przegrał walkę o fotel prezydenta tego miasta. Wiceszef SLD w Tarnowie. Zawodowo - wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego.
Andrzej Sztorc, poseł PSL
Poselski mandat objął w maju ub.r. po zmarłym w katastrofie smoleńskiej Wiesławie Wodzie. W latach 2002-2010 był radnym sejmiku wojewódzkiego. Przez ostatnie cztery lata bronił się przed oskarżeniami o wyłudzenie dopłat rolniczych. W czerwcu br. został przez sąd uniewinniony.
Stanisław Gaworczyk, burmistrz Nowego Wiśnicza
Od ponad dekady burmistrz Nowego Wiśnicza. Ma 56 lat. W latach 1991-99 prezes Towarzystwa Miłośników Nowego Wiśnicza i jeden z inicjatorów przywrócenia mu praw miejskich. Jedynkę na liście otrzymał po tym, jak poseł Jacek Pilch zdecydował się na start w Świętokrzyskiem.