Prasa - szczegóły

2012-01-13

Na mocy ugody sądowej dotychczasowy gospodarz nieruchomości - Stowarzyszenie Kultury Akademickiej Instytut Sztuki - zrzekł się prawa użytkowania obiektu. Po 12 latach zabytkowy fort wrócił w ręce miasta.

XIX-wieczny budynek Fortu św. Benedykta wraz z sąsiadującą działką o powierzchni 4,5 ha od 2000 r. dzierżawiło od miasta Stowarzyszenie Kultury Akademickiej "Instytut Sztuki". O przekazaniu fortu w użytkowanie na 25 lat zadecydował - jeszcze w 1998 roku - ówczesny zarząd miasta. Stowarzyszenie planowało przebudowę, rozbudowę i nadbudowę zabytku architektury militarnej. Uzyskało nawet decyzję o warunkach zabudowy na rewaloryzację i przebudowę fortu na cele utworzenia w nim centrum kultury oraz budowę parkingu podziemnego wraz z infrastrukturą techniczną zlokalizowaną w rejonie ulic Dembowskiego, Stawarza i Powstańców Śląskich.

Stowarzyszenie przygotowało kilka projektów rozbudowy i adaptacji zabytkowego obiektu. Ostatecznie na radykalną przebudowę zabytku nie zgodził się wojewódzki konserwator zabytków. Przypomnijmy, że chodziło o szklaną nadbudowę stuletniej zabytkowej fortecy stojącej na Krzemionkach. Stowarzyszenie chciało stworzyć tam centrum koncertowo-konferencyjne. Oprócz szklanej kopuły na dachu rotundy obok obiektu powstać miał szyb windowy.

Do rozbudowy fortu jednak nie doszło. Na krakowskim Rynku protestowali mieszkańcy miasta, sprzeciw wyraziła także Rada Dzielnicy XIII Podgórze i Społeczny Komitet Ratowania Wzgórza i Fortu św. Benedykta oraz Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, a także Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji. Po 12 latach zabytkowy fort wrócił w ręce gminy.

Z kontroli prowadzonych przez miasto wynika, że przez ten czas obiekt był odpowiednio zabezpieczony. Stowarzyszenie nie prowadziło jednak w obiekcie działalności zgodnie z umową jego przeznaczenia, dlatego miasto rozpoczęło rozmowy, proponując rozwiązanie umowy, w tym złożenie jednostronnego oświadczenia woli Stowarzyszenia o zrzeczeniu się prawa użytkowania zabytku. W trakcie negocjacji strony ostatecznie postanowiły zawrzeć ugodę, która kompleksowo reguluje wszystkie sprawy, zarówno dotyczące opłat z tytułu użytkowania, jak i przejęcia przez gminę zabytku. Do czasu podjęcia decyzji o docelowym zagospodarowaniu fortu nieruchomością będzie zarządzał Zarząd Budynków Komunalnych.

Dawid Hajok