2012-03-28
- Uzgodniliśmy z władzami plan działania. Na szybko poprawki w rozkładzie jazdy, później inwestycje - przekazuje Inicjatywa Górka Narodowa. - Właśnie tak powinny działać takie organizacje - oceniają eksperci z Fundacji im. Batorego.
- Ludzie przyszli na to spotkanie oczywiście z wieloma problemami, ale całość była merytoryczna. Nie było przekrzykiwania się, wchodzenia sobie w słowo, choć na sali siedziało ponad 100 osób. Chciałbym, żeby inne spotkania z mieszkańcami, którzy mają o coś pretensje, też tak wyglądały - opisuje ubiegłotygodniowe spotkanie z Inicjatywą Górka Narodowa Paweł Ścigalski, radny miasta z Platformy Obywatelskiej. Omawiano na nim oczekiwania mieszkańców osiedla z północnych rubieży Krakowa dotyczące poprawy infrastruktury publicznej w ich rejonie.
Na miejskie inwestycje w swojej okolicy mieszkańcy Górki Narodowej czekają od lat. O Inicjatywie GN zrobiło się głośno, gdy władze Krakowa postanowiły zrealizować postulat radnego Bogusława Kośmidera i przekonać jak największą liczbę niezameldowanych w mieście mieszkańców, by płacili podatki na miejscu; ma to zwiększyć wpływy do budżetu i poprawić zdolności inwestycyjne miasta. Część mieszkańców Górki zaprotestowała, wzywając do niepłacenia podatków w Krakowie, by ukarać władze za zaniechania w ich dzielnicy.
Radni dzielnicy, by nie stracić podatków części mieszkańców (te dzielnice, które przekonają największą liczbę osób do płacenia podatków w Krakowie, mogą liczyć w 2013 r. na dodatkowe pieniądze na inwestycje), zorganizowali spotkanie z Inicjatywą. - Ważne, by Inicjatywa nie zażądała realizacji wszystkich swoich oczekiwań naraz. Powinni zacząć od rzeczy najłatwiejszych do zrobienia i stopniować postulaty pod tym względem. To będzie testem wiarygodności radnych i urzędników, bo szybko okaże się, czy ograniczają się do gadania - oceniał przed spotkaniem Jarosław Makowski z Instytutu Obywatelskiego.
- Tak staraliśmy się zorganizować to spotkanie. Za sprawę do załatwienia od zaraz uznaliśmy kwestie rozkładów jazdy autobusów. Kilka bardziej skomplikowanych zadań również wzięto pod uwagę. Teraz czekamy, co z tych obietnic wyniknie - mówi Sebastian Ozdoba, jeden z liderów Inicjatywy.
Co udało się ustalić? Na pewno zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców autobusy linii 437 za kilka tygodni rozpoczną kursowanie do Dworca Głównego Wschód. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu będzie też oceniał możliwość zwiększenia częstotliwości odjazdów autobusów linii 137. - To nie jest kwestia pieniędzy, lecz fizycznego pomieszczenia jeszcze większej liczby autobusów w tym rejonie - wyjaśnia Piotr Hamarnik z ZIKiT-u.
Radni miasta obiecali też sprawdzić możliwość uruchomienia tymczasowej pętli dla autobusów przy al. 29 Listopada na wysokości hotelu System. Pozwoliłoby to skierować na linię 137 autobusy przegubowe, które po ulicach Górki nie są w stanie jeździć. Padła też konkretna obietnica dotycząca ratowania stanu nawierzchni ul. ks. Meiera. Mieszkańcy Górki usłyszeli też wyjaśnienia dotyczące planów poszerzenia al. 29 Listopada o buspas, budowy linii tramwajowej oraz modernizacji innych ważnych ulic na osiedlach. - Część tych inwestycji to, niestety, przyszłość. Najbliższe jest poszerzenie al. 29 Listopada. Być może w tym roku będziemy znali datę przetargu - oceniał radny Ścigalski.
Radni zobowiązali się też zdobyć informacje od Polskich Linii Kolejowych w sprawie możliwości budowy kładki nad torami kolejowymi w rejonie ulic ks. Meiera i Felińskiego. Wielu ludzi przechodzi tam przez tory na dziko, skracając sobie drogę do przystanku autobusu linii 105. Zginęły tam już tak dwie osoby.
- Mamy nadzieję, że to spotkanie rozpoczyna partnerską współpracę. Liczymy też, że całość działań strony miejskiej pozytywnie nas zaskoczy i spowoduje, że Inicjatywa aktywnie weźmie udział w kampanii "Płać PIT w Krakowie" w rejonie Górki Narodowej Wschód i Zachód - zapowiedział Ozdoba.
- Mieszkańcy postępują we właściwy sposób. Wykorzystali internet do zebrania opinii i tematów spotkania. Teraz powinni monitorować realizację postulatów i przypominać, że są wyborcami - komentuje Joanna Załuska, dyrektorka programu "Masz głos, masz wybór" prowadzonego przez Fundację im. Batorego. - Zachęcam też, by ta grupa oraz inne lokalne inicjatywy zajrzały na naszą stronę www.maszglos.pl. Służymy poradami w dalszym postępowaniu, wyjaśniamy, jakie są prawa i obowiązki mieszkańców i władz gminy - zachęca Załuska. Fundacja prowadzi właśnie nabór do 10. już konkursu w ramach swojego programu, w którym wyróżniane są najskuteczniejsze inicjatywy społeczne.
W niedzielę sympatycy Inicjatywy Górka Narodowa spotkali się ponownie. Tym razem po to, by zebrać wymaganą liczbę członków stowarzyszenia, które zakładają.
Bartosz Piłat