2011-11-23
Radni Dzielnicy XIII Podgórze przychylają się do zdania mieszkańców Płaszowa i nie chcą wysokiej zabudowy w swojej okolicy.
Będziemy wnioskować do prezydenta o wprowadzenie zmian do miejscowego planu przestrzennego zagospodarowania Postulujemy, by maksymalna wysokość w tym rejonie wynosiła 18 metrów, a nie jak dotychczas 35 metrów - mówi przewodniczący "trzynastki" Zygmunt Włodarczyk. Wczoraj radni dzielnicy mieli pochylić się nad tym tematem w tracie sesji. Według otrzymanych informacji radni planowali również podjąć stosowną uchwałę. Problem wysokiej zabudowy w dzielnicy ujrzał światło dzienne po tym, jak mieszkańcy ul. Myśliwskiej rozpoczęli starania o wstrzymanie w trybie pilnym budowy bloków, które mają stanąć przy ich domach jednorodzinnych. Emocje budzą trzy budynki niedaleko skrzyżowania ulic Przewóz i Saskiej. Dwa z nich będą miały po pięć kondygnacji, a trzeci dziewięć. - Myśliwska to przecież wąska, zatłoczona i dziurawa ulica. Jakim cudem ta droga została uznana za wystarczającą, by przyjąć ruch z 9-piętrowca - pyta na facebooku jeden z internautów. Inny mieszkaniec dodaje, że jeżeli nie zmieni się dopuszczalnej wysokości budynków, spokojny dotąd Płaszów zmieni się w ponurą betonową pustynię.
Mieszkańcy wystosowali więc pisma min. do prezydenta Krakowa, Biura Planowania Przestrzennego oraz Wydziału Architektury UM, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Niedorzecznym jest budowanie wieżowców pośród osiedla domków jednorodzinnych. Teraz możemy tylko przyjrzeć się prowadzonej inwestycji czy aby na pewno wszystko zostało dopełnione od strony prawnej - mówi Jacek Bednarz, radny Dzielnicy XIII.
Złudzeń nie pozostawia jednak przewodniczącego Komisji Planowania Przestrzennego RMK Grzegorz Stawowy, inwestor ma pozwolenie na budowę, więc inwestycja odbywa się zgodnie z prawem. Nawet, jeśli doszłoby do zmian w miejscowym planie zagospodarowania to ich procedowanie zajęłoby przynajmniej rok. Do tej pory bloki najpewniej będą skończone mówi radny Grzegorz Stawowy. Dodaje, że uchwalanie planu obowiązującego dla tego terenu odbywało się bez sprzeciwu społecznego.
(WARS)