2011-05-14
Wręczenie Nagrody im. Mariana Korneckiego przez marszałka Małopolski zapoczątkowało Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, odbywające się w ten weekend. W ramach imprezy będzie można zwiedzić wiele niedostępnych na co dzień zabytków naszego regionu. - Jako województwo mamy wyjątkowe szczęście. Nasz region pod względem kulturowym został przez przodków hojnie obdarzony- powiedział marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa na uroczystości, która odbyła się wczoraj w kinie Kijów.
Kulminacyjnym punktem wydarzenia było wręczenie Nagrody im. Mariana Korneckiego dla osoby zasłużonej dla ratowania drogocennych zabytków dawnej architektury drewnianej oraz sztuki z nią związanej. W tym roku została nią uhonorowana historyk sztuki i wybitny badacz architektury drewnianej dr Barbara Tondos. Pani doktor otrzymała z rąk marszałka Marka Sowy statuetkę oraz czek na 15 tys. zł. Wyróżnienia za udział w konkursach edukacyjnych przyznano także nastoletnim laureatom i ich opiekunom.
XIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to impreza, której założeniem jest promowanie spuścizny i tradycji regionu. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia są "Twarze Małopolski".
Organizatorzy wybrali 12 obiektów znajdujących się w województwie, które skojarzyli z 12 autentycznymi lub legendarnymi postaciami związanymi z historią tych miejsc. Dostępne w tym roku obiekty ogniskują się wokół czterech tras: krakowskiej, olkuskiej. oświęcimskiej i tzw. trasy południowej (obejmującej Stary Sącz oraz Krynicę).
Będzie więc można m.in. zrelaksować się w ulubionym sanatorium Jana Kiepury w Krynicy, zwiedzić kościół św. Anny w Krakowie, w którym msze odprawiał ksiądz Józef Tischner, czy zobaczyć, jak mieszkała księżna Eufrozyna na oświęcimskim zamku. Dodatkowo w wybranych miejscach organizatorzy przewidzieli wiele innych atrakcji towarzyszących; koncerty. wystawy, wykłady czy projekcje filmów.
Gospodarzem Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego już po raz trzeci jest Małopolski Instytut Kultury. Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej: www.dnidziedzictwa.pl
Natalia Żalińska