Prasa - szczegóły

2011-08-03

Gminy nie mają pieniędzy na wykup Polskich Kolei Linowych. Burmistrzowie i wójtowie liczą na pomoc Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz samorządu województwa który być może w pełni sfinansuje zakup akcji PKL.

Burmistrzowie i wójtowie gmin, na terenie których działają wyciągi PKL, spotkali się wczoraj w siedzibie MARR w Krakowie w celu ustalenia strategii odkupienia akcji PKL od dotychczasowego właściciela grupy Polskich Kolei Państwowych.

Powołania konsorcjum chcą gminy Zakopane (tutaj działa kolej linowa na Kasprowy Wierch i kolej szynowa na Gubałówkę), Kościelisko (Butorowy Wierch), Szczawnicy (Palenica), Krynica (Góra Parkowa), Zawoja (Mosorny Groń) oraz śląska gmina Czernichów (Góra Żar).

Działalność PKL od 75 lat jest mocno związana z rozwojem naszych gmin, dlatego też chcemy wykupić spółkę, żeby mieć wpływ na jej dalszy rozwój. Posiadając sto procent akcji będziemy mieli pewność, że przyszły inwestor będzie z nami współpracował - mówi Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego, podkreślając, że w budżetach gmin nie ma pieniędzy na wykup akcji.

Do wspólnego projektu ratowania kolei linowych włączyła się MARR. Przedstawiciele gmin liczą również na pomoc samorządu województwa, który ich zdaniem jest kluczem do rozmów z właścicielem PKL. - Województwo być może zdoła zebrać całość kwoty potrzebnej do wykupienia akcji spółki. Jednak jak na razie ceny nie znamy mówi Andrzej Gut Mostowy, poseł z Zakopanego.

Przedstawiciele gmin sprawę prywatyzacji PKL postanowili wziąć we własne ręce z obawy przed niepożądanym inwestorem. Najbardziej niepokoi ich możliwość sprzedania spółki Słowakom. Obawiają się, że zamkną oni kolejki, by zmniejszyć konkurencyjność polskich gór względem słowackich stacji narciarskich.

Kiedy konsorcjum się zawiąże, zostanie zorganizowane spotkanie z przedstawicielami grupy PKP i Urzędu Marszałkowskiego, w celu ustalenia ceny i warunków wykupu akcji.

Samorządy nie zgadzają się, żeby majątek PKL został podzielony na poszczególne wyciągi, ale by nadal stanowił jedną firmę.

Zakupem PKL zainteresowana jest największa firma z branży turystycznej na Słowacji - Tatry Mountain Resorts, która jest właścicielem stacji narciarskich oraz hoteli po słowackiej stronie Tatr. TMR jest również zainteresowana przejęciem wyciągów narciarskich w czeskich Karkonoszach.

Polskie Linie Kolejowe są największą krajową firmą, która świadczy usługi przewozowe kolejami linowymi, wyciągami narciarskimi i zjeżdżalniami grawitacyjnymi, zlokalizowanymi w atrakcyjnych miejscowościach na południu Polski.

MARCIN BANASIK