Prasa - szczegóły

2012-04-06

Gminy poszły w ślady konsumentów indywidualnych i korzystają ze... wspólnych zakupów. Grupa klientów kupuje na skalę hurtową, więc sprzedawca obniża cenę. W ten sposób można zaoszczędzić m.in. na rachunkach za prąd.

Użytkownicy internetu wiedzą, że grupa kupuje taniej od klienta indywidualnego. Funkcjonują specjalne serwisy www, dzięki którym osoby pojedyncze łączą się w zespoły nabywców. Sprzedawcy są skłonni obniżyć cenę, gdy zamówienie jest duże. Dlatego kupujący w grupie oszczędza. Czar zakupów grupowych dotarł do gminnych decydentów. W Małopolsce i w całym kraju samorządy angażują się we wspólne nabywanie za dobrą cenę.

Wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel poinformował niedawno: - Dla obniżenia kosztów zakupu energii elektrycznej zużywanej przez podmioty gminne najbardziej optymalne rozwiązanie to zawiązanie grupy zakupowej.

Krakowska grupa miałaby przede wszystkim zrzeszać podmioty z gminy miejskiej, ale nie wyklucza się kupowania wspólnie z innymi samorządami regionu. Choć wiceprezydent Trzmiel mówił o energii, w grę wchodzą także inne produkty i usługi. Grupa może być środkiem do obniżenia wydatków na ubezpieczenia czy połączenia telekomunikacyjne.

W innych miastach przykładów też nie brakuje. Do ok. 10 mln zł mogą zaoszczędzić śląskie samorządy. Mają grupowo nabyć energię dla gminnych instytucji na terenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM). W tym hurtowym zakupie kilowatogodzin mają też uczestniczyć miejscowości, które do GZM nie należą. Rzecznik związku Krzysztof Mejer informuje, że prawdopodobnie 12 kwietnia zostanie zawarte porozumienie o organizacji wspólnego przetargu. Zasilanie dla instytucji na Śląsku zapewni ten, kto najtaniej sprzeda prąd dla całej grupy.

O wspólnym kupowaniu m.in. materiałów biurowych i usług kurierskich można przeczytać na stronie Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW). Instytucja ta organizuje grupowe zakupy nie tylko dla instytucji Dolnego Śląska. ARAW publikuje na swojej stronie inter-netowej, że do grupy zamierza dołączyć m.in. Kryta Pływalnia im. Jana Kota w Bochni.

Do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski dotarła oferta spółki Polska Energia Odnawialna (PEO). Firma proponuje udział w grupie zakupowej i obniżenie wydatków na prąd. W gminie Błędów, jak podaje PEO, udało się zaoszczędzić 20 proc. Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, zamierza rozesłać ofertę do stowarzyszonych podmiotów. - Zakupy grupowe pozwalają na osiągnięcie widocznych oszczędności w dużych aglomeracjach, więc tam widać największą aktywność w tej dziedzinie. Jednak przewiduję, że mniejsze ośrodki też się zainteresują - mówi.

Łukasz Grzymalski