Prasa - szczegóły

2011-07-15

Gdyby w październiku Małopolanie zagłosowali tak samo jak podczas ubiegłorocznych wyborów do sejmiku, tylko w okręgu nowosądeckim powtórzyłyby się wyniki wyborów do Sejmu z 2007 r.

Największe zmiany mogą dotyczyć układu sił politycznych w okręgu tarnowskim. To właśnie z tego okręgu Prawo i Sprawiedliwość cztery lata temu wprowadziło do Sejmu 5 posłów. Przy zachowaniu poparcia z ostatnich wyborów samorządowych wystarczyłoby ono jednak zaledwie na trzy mandaty. Dwa miejsca PiS straciłoby na rzecz Platformy Obywatelskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Do walki o jeden z dwóch odbieranych PiS mandatów na pewno włączy się Polskie Stronnictwo Ludowe, które nie jest bez szans na dwa mandaty z tego okręgu (dla obecnego posła Andrzeja Sztorca i członka Zarządu Województwa Stanisława Sorysa). Atutem PO będzie lider listy minister skarbu Aleksander Grad, pewna mandatu może być także posłanka Urszula Augustyn, o pozostałe miejsca PO w parlamencie powalczą poseł Jan Musiał, radna sejmiku Elżbieta Achinger, wicestarosta tarnowski Mirosław Banach i radny Tarnowa (były żużlowiec) Tomasz Wradzala.

Największe szanse na miejsca w Sejmie listy PiS mają obecni posłowie Barbara Marianowska, Edward Czesak, Józef Rojek i Michał Wojtkiewicz, a także prawdopodobna "trójka" na tej liście prof. Włodzimierz Bernacki. Tylko nieco lepszy wynik PiS niż w wyborach samorządowych pozwoli na zdobycie 4 mandatów poselskich kosztem albo PO, albo SLD, albo PSL.

W okręgu nowosądeckim zostanie utrzymany podział mandatów sprzed 4 lat (PiS - 5, PO - 3, PSL - 1). Z listy PiS na pewno w Sejmie znajdzie się Arkadiusz Mularczyk, z dużym prawdopodobieństwem Anna Paluch, Edward Siarka i Wiesław Janczyk i z dużymi szansami - radny sejmiku Andrzej Romanek. Na liście PO pewniakami są posłowie Andrzej Czerwiński i Andrzej Gut Mostowy, o trzeci mandat powalczą poseł Tadeusz Patalita, burmistrz Starego Sącza Stanisław Cycoń oraz radni sejmiku Barbara Dziwisz i Leszek Zegzda. Miejsce w Sejmie utrzyma Bronisław Dutka z PSL.

W okręgu chrzanowskim PiS grozi utrata mandatu na rzecz PSL. Trzy miejsca dla PiS zajmą raczej obecni posłowie Beata Szydło, Marek Łatas i Marek Polak. Na trzy miejsca PO jest dwóch pewniaków - Paweł Graś i Tadeusz Arkit; o trzecie powalczy kilku kandydatów, m.in. burmistrz Chełmka Andrzej Saternus. Na mandat w tym okręgu może liczyć PSL, a więc wicewojewoda Andrzej Haręźlak, którego pozycję może umocnić kandydowanie z tej listy Andrzeja Sasuły ze Wspólnoty Małopolskiej zmarłego niedawno marszałka województwa Marka Nawary.

W Krakowie zostanie wybranych 14 posłów, o jednego więcej niż cztery lata temu. I ten mandat weźmie najprawdopodobniej PSL - wicemarszałek województwa Wojciech Kozak. Z listy SLD wejdzie do Sejmu Grzegorz Gondek. Platforma ma pewne 7 mandatów, w skrajnie korzystnym dla nich wariancie - nawet 9 (kosztem PiS i PSL). Najbardziej ciekawie zapowiada się rywalizacja między Ireneuszem Rasiem a Jarosławem Gowinem o najlepszy wynik na liście PO. Lista PiS nie będzie miała tak wyrazistych liderów, stąd powtórzenie wyniku sprzed 4 lat (5 mandatów) byłoby wielkim sukcesem tej partii.

GRZEGORZ SKOWRON