Prasa - szczegóły

2011-10-28

Z ubiegłorocznych datków krakowian udało się odnowić 32 zabytkowe nagrobki.

Na cmentarzu Rakowickim oraz na Nowym Cmentarzu Podgórskim i cmentarzu Bronowickim na Pasterniku odbędzie się kwesta na odnowę zabytkowych grobów. Od 31 lat Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa organizuje akcję zbierania pieniędzy, w której biorą udział ludzie kultury i sztuki, a także politycy i młodzież. Za zebrane datki ratowane są zniszczone, zapomniane mogiły, nie mające już dysponentów. W tym roku również potrzeba ochotników, którzy staną z puszką i zachęcą krakowian do hojności.

- Im więcej znanych osób, tym lepiej, bo gdy z puszką na Rakowicach stanie Anna Dymna, to w ciągu godziny jest w stanie uzbierać kilka tysięcy złotych. Młodzież musi postać trzy, cztery godziny, żeby zebrać 300 - 400 zł - przyznaje Mikołaj Kornecki, szef OKRK.

W zeszłym roku zgłosiło się do pomocy 120 osób i udało się zebrać rekordową kwotę ponad 90 tys. zł (w poprzednich trzech latach było to ok. 60 tys., jeszcze wcześniej zaledwie 30 - 40 tys.). Dzięki temu blask odzyskał m.in. grób Józefa Warszewicza (zm. w 1866 r.), zasłużonego pracownika Ogrodu Botanicznego, który powiększył zbiory o około 10 tysięcy gatunków roślin, oraz grób ks. Wincentego Łańcuckiego (zm. 1841), archiprezbitera kościoła Mariackiego, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego i bajkopisarza

W sumie w 2011 r. udało się odnowić 32 groby na Rakowicach i na Nowym Cmentarzu Podgórskim. Wiele z ich było już w dramatycznym stanie. konserwatorzy z trudem ustalali, do kogo należą. - Po odczyszczeniu tablicy okazywało się nagle, że spoczywają w nich zasłużone osoby, a odkrywanie szczegółów z ich życia było fascynujące - mówi Mikołaj Kornecki.

Udział w kweście w tym roku zapowiada poseł Jerzy Fedorowicz: - Stoję na Rakowicach od pierwszej zbiórki, a od ponad 10 lat razem z moim synem. Uważam, że jest to obowiązek osób publicznych. To ważne, żeby zabytkowy cmentarz zachował swój kształt - mówi. Zbierać datki będzie także poseł Andrzej Duda: - Mam nadzieję, że uda mi się zachęcić do pomocy córkę. Uczestnictwo w kweście daje mi wielką satysfakcję, poczucie, że zrobiłem coś dobrego - wyznaje.

XXXI Kwesta na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków odbędzie się: 29 i 30 października oraz 1 listopada na cmentarzu Rakowickim, natomiast 1 listopada na Nowym Cmentarzu Podgórskim i cmentarzu Bronowickim na Pasterniku. Terminy zbiórki: 29 i 30 X godz. 10 - 18, a 1 XI - 9 - 20.

(PP)

KRESOWIACY I PRZYJACIELE HOSPICJUM

Kwesty na krakowskich cmentarzach organizują w tych dniach także:

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południo-wo-Wschodnich na cmentarzach: Rakowickim, Podgórskim i Prądnik Czerwony - 30 i 31 października oraz 1 listopada od godz. 9 do zmroku. Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum - Hospicjum im. Św. Łazarza:

- 29 X na cmentarzach: Rakowickim. Podgórskim, Prądnik Czerwony i Grębałów,

- 30 X na cmentarzach: Rakowickim, Podgórskim, Prądnik Czerwony i Grębałów oraz na cmentarzu w Bronowicach,

- 31 X na cmentarzach: Rakowickim, Podgórskim. Prądnik Czerwony i Grębałów,

- 1 XI na cmentarzach: Prądnik Czerwony, Grębałów, Wola Duchacka. Bronowice, Pychowice  i Prokocim.

(MM)