Prasa - szczegóły

2011-04-06

Osoby przewlekle chore i niepełnosprawne, które na co dzień są pod opieką swoich bliskich, mogą skorzystać z dwutygodniowych pobytów w ośrodkach pielęgnacyjnych. W tym czasie ich opiekunowie mogą załatwić swoje sprawy, odpocząć, albo po prostu pojechać na urlop.

- Chodzi o to, aby odciążyć osobę, która opiekuje się chorym - wyjaśnia Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego. - Przez te dwa tygodnie może ona zadbać o sprawy, na które zajmując się chorym nie ma czasu - dodaje.

Janina Markun z Krakowa, która od ponad siedmiu lat opiekuje się chorą na Alzheimera matką, skorzystała z dwutygodniowego turnusu w sierpniu ubiegłego roku.

- To było dosłownie jak gwiazdka z nieba - nie ukrywa pani Janina. - Mama wymaga stałej opieki. Jestem jej jedynym opiekunem i od kiedy zachorowała, nie miałam nawet wolnego weekendu - tłumaczy córka.

Mama pani Janiny pojechała do ośrodka w Wadowicach. Przez pierwszy tydzień córka czuwała w pobliżu Wadowic, bo bała się, jak matka zniesie rozłąkę. Chciała też mieć pewność, że mamą ktoś odpowiednio się zajmuje. Kiedy przekonała się, że wszystko jest w porządku, pojechała na zasłużony urlop w Bory . Tucholskie. W tym roku także zamierza starać, się o wyjazd mamy na turnus.

Syn Andrzeja Pinca z Tarnowa, chory na porażenie mózgowe 35-letni Paweł, był na turnusie w Zembrzycach. - Wrócił zachwycony. Chwalił opiekunowi zajęcia, które im organizowali - wspomina ojciec. - Ja w tym czasie mogłem w końcu pójść na zabiegi rehabilitacyjne. Kiedy sam będę zdrowy, dłużej będę mógł opiekować się synem - nie ukrywa.

Z oferty mogą skorzystać osoby niepełnosprawne, przewlekle chore lub w podeszłym wieku. W tym roku w Małopolsce są 533 miejsca. Dwutygodniowy pobyt w jednym z pięciu ośrodków kosztuje zaledwie 200 zł. Na miejscu zapewniona jest całodobowa opieka, pomoc medyczna i wyżywienie.

Program kwotą 500 tys. dofinansował Małopolski Urząd Wojewódzki Jest on realizowany od kwietnia do października br. Aby skorzystać z pomocy, wystarczy zgłosić się do lokalnego ośrodka pomocy społecznej lub do powiatowego centrum pomocy rodzinie.

Na miejscu otrzymamy kwestionariusz zgłoszeniowy i wszystkie niezbędne informacje. Zgłaszać można się przez cały rok, ale ze względu na ograniczoną liczbą miejsc, kolejność zgłoszeń jest brana pod uwagę przy naborze. O przyjęciu decyduje także m.in. stopień niepełnosprawności danej osoby. Program funkcjonuje w Małopolsce od 2008 roku i jest dofinansowany z budżetu wojewody małopolskiego, ze środków przeznaczonych na pomoc społeczną.

Magdalena Stokłosa