Przedsięwzięcie

Działalność samorządowa

sn 1990-10-10

W latach 1990-93 pierwszy przewodniczący Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, radny do 1998. 1998 - 2002 i od 2006 wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Założyciel, społeczny przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski od 1991 oraz ogólnopolskiej Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP (od 1996) największej organizacji samorządów terytorialnych w Polsce zrzeszającej 1000 gmin, powiatów i województw w 20 regionalnych związkach. Od 1999 kieruje ich Małopolskim Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej oficjalnym przedstawicielstwem CIE Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej a od 2010 przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych. MRCIE organizowało kampanię informacyjną na rzecz akcesji Polski do UE, liczne konferencje i szkolenia, a także udzielało dziesiątki tysięcy bezpłatnych porad prawnych z zakresu instytucji i prawa Unii Europejskiej (od początku współpracowało z UKIE kierowanym przez Jacka Saryusza-Wolskiego, Komisarzem KE Danutą Hübner, Ambasadorem RP przy UE Janem Tombińskim).

Jako przewodniczący FRZGiP RP zaproszony został przez premiera Leszka Millera w 2002 do udziału w Narodowej Radzie Integracji Europejskiej. W 2003 został zastępcą Zbigniewa Religi w obywatelskiej inicjatywie "Karta Przyszłości" przed referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Członek Komitetu Sterującego Funduszu ISPA, następnie Funduszu Spójności przy Ministrze Środowiska (2000-2006). Członek Komitetu Sterującego Norweskiego Mechanizmu Finansowego przy Ministrze Gospodarki i Pracy (od 2005). Od 2001 członek Wspólnej Komisji Konsultacyjnej Polska - Komitet Regionów UE. W 1997 organizator i przewodniczący I Kongresu Samorządów Terytorialnych RP oraz Konferencji Samorządów Państw Europy Środkowej i Wschodniej. Przewodniczy Forum Parlamentarzystów i Samorządowców Ziem Górskich RP (od 1999). Od 2007 Członek Zgromadzenia Ogólnego Związków Województw RP. Od 1990 uczestnik wielu konferencji międzynarodowych m.in. Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR) oraz ELANET i Komitetu Regionów UE.

Przewodniczący Rady Programowej około 50 wydawnictw książkowych dla samorządów m.in. komentarzy, zbiorów prawa miejscowego, poradników dla radnych, pracowników samorządowych oraz poradników w języku ukraińskim o rozwiązaniach ustrojowych i doświadczeniach polskich samorządów. Organizator licznych wyjazdów na Wschód polskich samorządowców dla nawiązania partnerskiej współpracy z samorządami Ukrainy, Białorusi, Litwy, obwodu Królewieckiego a także seminariów i szkoleń dla tych samorządów organizowanych w Polsce m.in. we współpracy z USAID. W połowie lat 90-tych użyczył biura SGiPM dla powstającego Czeczeńskiego Ośrodka Informacyjnego, który następnie w sali obrad rady miasta Krakowa zorganizował międzynarodową konferencję dot. praw człowieka w Czeczenii. Także organizator wyjazdów studyjnych dla grup samorządów polskich do USA, Włoch i Austrii, szczególnie przed akcesją do UE. SGiPM realizuje wspólne projekty z samorządami państw Unii Europejskiej.

W 2000 otrzymał od kilkuset samorządów historycznej Małopolski tytuł "Małopolanin Roku - Samorządowiec Dziesięciolecia".

W 2006 wyróżniony tytułem "Honoris Gratia" Prezydenta Miasta Krakowa

W 2009 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2009 otrzymał Nagrodę im. Grzegorza Palki - "Samorządowy Oskar".

Honorowy obywatel Koszyc oraz Słomnik.

Dokumenty:

Lista dokumentów >>>

Strona SGiPM >>>

Strona FRZGiP RP >>>