
Sędzia Trybunału Stanu
sn 1989-10-10
W 1989 na wniosek Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego Kazimierz Barczyk został wybrany na Sędziego Trybunału Stanu.
Zgłoszony został m.in. jako były sędzia odwołany przez Radę Państwa po wprowadzeniu stanu wojennego oraz organizator, prezes COIU "S" i sekretarz jego Społecznej Rady Legislacyjnej, które przygotowały kilkadziesiąt społecznych projektów ustaw jako programu naprawy Rzeczpospolitej.
W latach 1980-92 pomysłodawca, założyciel, główny organizator i prezes Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności, które wraz z jego Społeczną Radą Legislacyjną, kierowaną przez rektora UJ prof. Stefana Grzybowskiego, opracowało kilkadziesiąt społecznych projektów ustaw opublikowanych w książce "Obywatelskie Inicjatywy Ustawodawcze Solidarności 1980-90" (Wydawnictwo Sejmowe 2001).
Wybitny historyk państwa i prawa prorektor UJ prof. Stanisław Grodziski stwierdził, że "był pod wrażeniem skali i wielkości prac prawniczych podjętych dla naprawy Rzeczypospolitej - największego społecznego wysiłku prawników od czasu Konstytucji 3 Maja". Niezależni prawnicy skupieni w COUI "S", które z początkiem 1989 wznowiło jawną działalność, zostali w sposób naturalny ekspertami prawnymi OKP i Senatu I kadencji.
W 2006 klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej zgłosił kandydaturę Kazimierza Barczyka na Zastępcę Przewodniczącego Trybunału Stanu, którym był do końca kadencji w 2007. Było to kontynuowanie funkcji Sędziego Trybunału Stanu w kadencji 1989-91 przez prawnika, który w międzyczasie był przez 2 kadencje parlamentarzystą oraz Sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera Jerzego Buzka.
W 2007 klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej ponownie zgłosił na kolejną kadencję kandydaturę Kazimierza Barczyka na Sędziego Trybunału Stanu, którą to funkcję pełni nadal.
Dokumenty: