
W walce o czyste powietrze
sn 2018-01-30
Będę z całą mocą dążył do wykonania uchwały antysmogowej Sejmiku o zakazie palenia węglem od września 2019 roku. Należy całkowicie wyeliminować "kopciuchy" które 20 razy bardziej zanieczyszczają powietrze od najnowszych pieców węglowych 5 generacji. Będę zabiegał o środki z dofinansowania UE na rozwój sieci MPEC oraz termomodernizację budynków. Kraków musi zacząć swobodnie oddychać!
W odpowiedzi na tysiące głosów alarmujących o rosnącym zagrożeniu smogowym w Krakowie zaapelowałem do Ministra Środowiska oraz zainicjowałem "rezolucję Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie poprawy jakości powietrza w Krakowie i Małopolsce". W konsekwencji tych działań we wrześniu 2013 r. Sejmik przyjął "Program ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego".
Małopolska w czołówce regionów walczących ze SMOGIEM
Sejmik i władze województwa w sprawie ochrony powietrza zrobiły już wiele. Małopolska była pierwszym regionem w Polsce, w którym Sejmik przyjął uchwały antysmogowe. I pod tymi uchwałami jest mój podpis. Jesteśmy liderami w walce o czyste powietrze. Inni się na nas wzorują. To olbrzymi sukces samorządu. Województwo Małopolskie otrzymało od Najwyższej Izby Kontroli najwyższą z możliwych ocenę w porównaniu z pozostałymi regionami za dotychczas podjęte działania.
Walka o czyste powietrze trwa!
Same uchwały to jednak nie wszystko. Jako wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego od lat działam na rzecz poprawy jakości powietrza. W minionej kadencji zorganizowałem w Krakowie dwa ogólnopolskie kongresy poświęcone niskiej emisji z których skorzystały inne samorządy. Jako samorząd wojewódzki dofinansowaliśmy 30 tysięcy proekologicznych inwestycji m.in. zakup 1800 oczyszczaczy powietrza dla żłobków i przedszkoli. Doprowadziliśmy też do likwidacji kilkunastu tysięcy pieców węglowych emitujących najwięcej zanieczyszczeń (kopciuchów). Dopilnuję, żeby wszystkie zniknęły do 2023 r. W ostatnich trzech latach Kraków otrzymał 163 ekologiczne autobusy głównie Mercedesy. Pieniądze na ten cel również przekazał Samorząd Województwa Małopolskiego.
Z mojej inicjatywy we wspólnej "Strategii rozwoju Małopolski i Śląska" wpisane zostało zobowiązanie śląskich samorządów do zwalczania smogu, którego część przenoszona jest przez wiatr do Małopolski.
Jako przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski ubiegłym roku zaapelowałem do wszystkich 182 małopolskich gmin o zainstalowanie dostępnych w internecie mierników zanieczyszczenia powietrza w każdej z 2000 wiosek.
By chronić zdrowie Krakowian zdecydowaliśmy się na odważne kroki. Stworzyliśmy całościowy system walki ze smogiem i wiemy, że dzięki niemu mieszkańcy regionu będą oddychać czystym powietrzem.
System ochrony powietrza w Krakowie i Małopolsce to:
- realizacja gminnych programów niskiej emisji - w szczególności eliminacja starych pieców węglowych
- rozbudowa i modernizacja sieci ciepłowniczych i gazowych
- termomodernizacja budynków oraz wspieranie budownictwa energooszczędnego
- wyeliminowanie spalania odpadów
- rozwój komunikacji publicznej wraz z systemem parkingów typu "Parkuj i Jedź" (Park & Ride)
- rozwój Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej
- rozwój ruchu rowerowego
- system mierników zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i w każdej wiosce województwa
Kazimierz Barczyk, 2018