Dzień Pamięci Ofiar Gestapo
admin 2013-09-13
Pracownicy Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wzięli udział w tegorocznych uroczystościach Dnia Pamięci Ofiar Gestapo.
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Gestapo rozpoczęły się 13 września Mszą świętą w kościele św. Szczepana. O godzinie 10.00 uczestnicy, już po raz siódmy, zgromadzili się przed Domem Śląskim przy ul. Pomorskiej 2 w Krakowie. Miejscu szczególnym, będącym w czasie wojny siedzibą Komendy Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa, znaczonym męczeństwem Polaków. W tegorocznych uroczystościach udział wzięli między innymi dawni więźniowie wraz z bliskimi, rodziny ofiar, kombatanci, przedstawiciele władz lokalnych, szkół i placówek kulturalnych oraz żołnierze Wojska Polskiego.
Uroczystości przed gmachem przy ul. Pomorskiej zainaugurował Jacek Salwiński, zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Historycznego miasta Krakowa oraz Sławomir Pietrzyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa. Po części oficjalnej odbył się apel poległych, połączony z potrójną salwą honorową. Następnie przystąpiono do składania kwiatów przy tablicy upamiętniającej ofiary gestapo. W uroczystościach uczestniczyła także delegacja Muzeum Armii Krajowej.
Tego dnia odbyła się również sesja "Polskie Państwo Podziemne w edukacji obywatelskiej. Jak i po co?" Wzięli w niej udział przedstawiciele instytucji kultury z całej Polski, nauczyciele oraz pracownicy organizacji pozarządowych. Podczas spotkania omówiono m.in. zagadnienia związane z obecnością historii w szkołach ponadpodstawowych, doświadczenia programu "Edukacja patriotyczna dla szkół w Krakowie", a także ofertę placówek takich jak Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Historii Polski czy Muzeum Wojska Polskiego.
Muzeum Armii Krajowej reprezentowali podczas spotkania Piotr Makuła oraz Katarzyna Mazur, którzy przedstawili ofertę Muzeum w zakresie edukacji patriotycznej związanej z funkcjonowaniem Polskiego Państwa Podziemnego, a skierowaną do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Spotkanie było dobrą okazję dla wymiany doświadczeń i pomysłów na realizację programów edukacji obywatelskiej przez różnego rodzaju instytucje zaangażowane w wychowanie patriotyczne młodzieży.
tekst Katarzyna Mazur
fot. Karol Kowalski, Katarzyna Mazur