Kolejne dary dla Muzeum AK

admin 2012-08-28

W Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" zgromadzonych jest ponad 7000 muzealiów oraz ponad 12000 archiwaliów. W zdecydowanej większości są to przekazy pochodzące od Kombatantów i ich rodzin. Gromadzone w Muzeum pamiątki historyczne nierzadko mają charakter relikwii o unikatowym charakterze i ponadmaterialnej wartości.

W ostatnim czasie liczne dary przekazał Pan Cezary Rembowski z Łodzi, który 28 sierpnia br. odwiedził Muzeum AK wraz z wnukami. Rodzice pana Rembowskiego - Jerzy i Zofia z domu Wójcik byli żołnierzami Armii Andersa na Bliskim Wschodzie i we Włoszech.

W zbiorze znalazło się szereg materiałów o znaczącej wartości historycznej. Do zbiorów archiwalnych placówki trafiły m.in.: dokumenty osobiste lub ich kopie sprzed wybuchu II wojny światowej oraz wojenne, monety i znaczki z okresu II wojny światowej pochodzące z krajów Bliskiego Wschodu, album w drewnianej oprawie zawierający fotografie ze szlaku Armii Gen. Władysława Andersa a także reprinty prasy polskiej i polonijnej z tegoż okresu. Muzealne archiwum historii mówionej wzbogaciło się z kolei o płytę CD z zapisem relacji Zofii Rembowskiej, dotyczącej losów ludności polskiej na terenach zajętych przez ZSRS, deportacji i drodze do Armii Andersa.

Po Zofii Rembowskiej, która służyła w Pomocniczej Służbie Kobiet zachowały się elementy umundurowania, w tym prezentowane na fotografiach przez prawnuczkę bluza letnia zielona (tropik), spódnica do bluzy i furażerka z dwoma guzikami na przedzie. Wśród pamiątek po st. sierż. pchor. Jerzym Rembowskim znalazły się m.in. obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej (wydany nakładem bp. Polowego WP Józefa Gawliny w 1941 r.) z modlitwą, bardzo dobrze zachowane metalowe pudełka i pasy oraz drobne elementy umundurowania.

tekst i fot. Artur Jachna