Początek zajęć w ramach "Bonu Kultury"
admin 2012-03-28
Bon kultury jest nowatorską inicjatywą samorządu Województwa Małopolskiego i siedmiu muzeów regionalnych. Celem jego realizacji jest z jednej strony wzbogacenie oferty edukacji kulturalnej a także przełamania różnorakich barier, które dotychczas mogły utrudniać dostęp do dóbr kultury niektórym grupom społecznym, a z drugiej - aktywizacja społeczno-kulturowa przedstawicieli tych grup. Bon Kultury adresowany jest do zorganizowanych grup dzieci, młodzieży i dorosłych oraz grup nieformalnych, które mają możliwość wyboru najodpowiedniejszej dla siebie oferty.
Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie przygotowało dla mieszkańców Małopolski "Spotkania z bronią w Muzeum AK". W ramach spotkania zwiedzający będą nie tylko oprowadzeni po wystawach czasowych, ale także zostaną im udostępnione inne atrakcje, wykraczające poza standard usług muzealnych.
W dniu 28 marca 2012 r. odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu. Wzięła w nich udział grupa seniorów - studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego na Politechnice Krakowskiej. Spotkanie prowadził koordynator projektu Artur Jachna. Zajęcia miały miejsce kolejno na wystawach "Z Londyńskich Zbiorów Polskiego Państwa Podziemnego", "In the air on the air" oraz w oparciu o część pamiątek ze zbiorów o. gen. Adama Studzińskiego OP, złożonych w depozyt przez krakowskich Dominikanów. Ojciec Studziński był żołnierzem 2 Korpusu Polskiego, który zdobywając Monte Cassino, przełamał niemiecką linię obrony zwaną "Linią Gustawa" wiosną 1944 r. Inną nowością na I piętrze budynku Muzeum AK jest kolejny element wystawy "In the air on the air", moduł częstotliwości do radiostacji nadawczej BC 375, który został przekazany kilka dni temu przez Tomasza Jastrzębskiego, kolekcjonera i pasjonata lotnictwa.
Specjalnie dla uczestników projektu "Bon Kultury" udostępniono wystawę "Galeria Krysiaków", poświęconą żołnierzom oddziałów por. Jana Borysewicza ps. "Krysia", które operowały w powiecie lidzkim na Nowogródczyźnie. O wystawie opowiedział jej autor Marcin Bieńkowicz.
Kolejnym elementem spotkania w muzeum była krótka prezentacja filmowa, na której zaprezentowano fragmenty filmów dokumentalnych, będących uzupełnieniem dla wystawy lotniczej. Ostatnim punktem programu była prezentacja elementów uzbrojenia (różne typy broni białej) i umundurowania. Zebrani mieli możliwość bezpośrednio zetknąć się z eksponatami muzealnymi lub ich wiernymi kopiami. Wybrane eksponaty wzbudziły ich zainteresowanie, którego przejawem stała się ożywiona dyskusja na temat dawnej broni. Cały czas przyjmowane są zapisy na kolejne spotkania na które serdecznie zapraszamy mieszkańców Krakowa i województwa małopolskiego.
tekst: Artur Jachna
fot. Karol Kowalski